Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Miejskie fontanny kuszą mieszkańców. Lepiej trzymać się z daleka

15
Podziel się:

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Meteorolodzy prognozują, że najbliższych dniach temperatura w Krakowie przekroczy 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach miejskie fontanny wręcz zachęcają do schłodzenia się w nich. Warto jednak pamiętać, że tego typu kąpiel jest surowo zabroniona. Może być także szkodliwa dla naszego organizmu.

Miejskie fontanny kuszą mieszkańców. Lepiej trzymać się z daleka
Kąpiel w fontannie może grozić przykrymi konsekwencjami (Getty Images)

W czasie upałów styczność z wodą uwielbiają zwłaszcza dzieci. Nie jest to jednak tylko ich domena. Wielu dorosłych równie chętnie wskoczyłoby do zbiornika wodnego.

Wysoka temperatura i palące promienie słońca stanowią dla mieszkańców miast poważny problem. Do ochłodzenia się w strumieniach wody zachęcają miejskie fontanny. Należy jednak pamiętać, by nie ulegać tej pokusie. Taka kąpiel może mieć bowiem opłakane skutki.

Fontanny mogą stanowić zagrożenie. Sanepid ostrzega

Rodzice i dziadkowie powinni pamiętać, że nie należy pozwalać dzieciom kąpać się w fontannach. Może być to bowiem bardzo niebezpieczne. Przybywanie w zakażonej wodzie może mieć złe skutki dla organizmu.

Woda często jest zanieczyszczona przez ptaki, zwierzęta domowe czy innych ludzi. Rozwijają się w niej bakterie i zarazki, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Fontanny i tego typu obiekty służą celom dekoracyjnym, a nie do schładzania ciała czy kąpieli. W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych m.in: Escherichia coli, Enterokoki, mogą być również obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium) – zaznacza Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, cytowana przez "Fakt".

Drobnoustroje mogą powodować zapalenia spojówek, schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych i pęcherza, reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki oraz grzybice stóp i inne choroby skóry.

Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów, do jamy ustnej – dodaje Łatak-Glonek.

Nie tylko fontanny. Należy unikać kąpieli także w innych sadzawkach

Eksperci zaznaczają, że unikać należy tutaj zarówno fontann jak i wodnych gejzerów czy innych wodotrysków. Woda funkcjonuje w nich w obiegu zamkniętym.

Te gejzery są częścią fontanny i tam dzieci też nie powinny się kąpać – podkreśla w rozmowie z "Faktem" Magdalena Wasiak z krakowskiego KEGW.

Warto dodać, że kąpiel w miejskich fontannach jest zabroniona przez prawo. Tego typu rozrywka może grozić mandatem.

Obejrzyj także: Angielscy kibice w fontannie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
To jest
miesiąc temu
Żałosne. W jeziorach woda nie ma bakterii? Aaa zapomniałem, przecież wszystko szkodzi.
To jest
miesiąc temu
Żałosne. W jeziorach woda nie ma bakterii? Aaa zapomniałem, przecież wszystko szkodzi.
To jest
miesiąc temu
Żałosne. W jeziorach woda nie ma bakterii? Aaa zapomniałem, przecież wszystko szkodzi.
To jest
miesiąc temu
Żałosne. W jeziorach woda nie ma bakterii? Aaa zapomniałem, przecież wszystko szkodzi.
ulkka
miesiąc temu
Raz córka miała zapalenie spojówek po takich harcach w fontannie. Na spacerze dzieciom wystarczy nawadnianie cisowianką i unikanie słońca w południe, a jak kąpanie to tylko basen albo gdzieś nad wodę pojedziemy
Zz87
miesiąc temu
Lepiej distac zapalenia spojowek jak udaru z powodu przegrzania organizmu - fontanna czy sadzawka moze uratowac zycie i nie piszcie tu bredni z rodzaju medycznych opowiesci covidowych
xtx
miesiąc temu
Fontanna = źródło chorób bo ptasie odchody. Jezioro = zdrowe bo odchody ryb, ptaków, siki, zgnilizna, pasożyty i inne takie.
ola
miesiąc temu
Fontanny instalowane na chodniku wręcz zachęcają do wejścia. Pamięta ktoś starą fontannę na wrocławskiej Pergoli? Pływało się w niej, nawet nurkowało za dzieciaka, razem z kijankami i psami, woda była zielona, na dnie gruba warstwa mułu. Obowiązywał zakaz kąpieli w postaci tabliczki, ale jaka to była atrakcja. Saturatory z wodą sodową, gdzie piło się z tej samej szklanki dziś nie do pomyślenia. Ten błogi stan nieświadomości obecności mikrobów, a mimo wszystko żyjemy😅
Yogii
miesiąc temu
Mój kolega wszedł do takiej fontanny i zaraził się coCENZURAvidem
DNA nie teges
miesiąc temu
A co płynie rzekami, jeden Mendelejew
2022
miesiąc temu
Upały w lecie - nienormalne, mrozy w zimie - nienormalne, baba z koutasem - jak najbardziej normalne!
Anka
miesiąc temu
Korzystają też gołębie przenosząc wiele chorób.w miastach powinien być zakaz tego ptactwa które bardzo zanieczyszcza chodniki elewację budynków balkony.
Roll
miesiąc temu
Fontanna nie jest podłączona do wodociągów, woda w fontannach jest z obiegu zamkniętego. W nocy korzystają z nich osoby w kryzysie bezdomności, a w dzień rodzice i dziadkowie pozwalają się w nich taplać dzieciom. Na zdrowie.
J62
miesiąc temu
Ale bzdury. Ja kąpałem się w fontannach, rzekach jeziorach wszędzie gdzie można było. Żyje 60 lat. A teraz wszędzie są zagrożenia życia i zdrowia. Proponuję zaszczepić wszystkich od kąpieli w fontannach. Najlepiej 7 dawkami, co tydzień.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić