Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Milion dzieci może umrzeć z głodu. Świat patrzy na Afganistan

14
Podziel się:

UNICEF ostrzega, że w tym roku w Afganistanie z powodu "ciężkiego niedożywienia" może umrzeć milion dzieci. Ponadto ok. 10 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

Milion dzieci może umrzeć z głodu. Świat patrzy na Afganistan
Dzieci z Afganistanu mogą umrzeć z głodu (Getty Images)

W poniedziałek dyrektor wykonawcza Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Henrietta Fore ostrzegła, że w tym roku w Afganistanie milion dzieci narażonych jest na śmierć z powodu "ciężkiego niedożywienia".

10 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy humanitarnej

Przekazała również, że ok. 10 mln dzieci w Afganistanie potrzebuje pomocy humanitarnej. 4,2 mln dzieci nie chodzi do szkół, w tym 2,2 mln dziewczynek.

Od początku roku UNICEF zarejestrował ponad 2 tys. poważnych naruszeń praw dzieci w Afganistanie. 435 tys. kobiet i dzieci zostało zmuszonych do ucieczki ze swych domów przez nasilającą się przemoc. Szefowa UNICEF wyjaśniła, że to codzienność afgańskich dzieci, niezależnie od sytuacji politycznej i związanych z nią zmian w kraju.

Apelujemy do talibów i innych decydentów, by zapewnili UNICEF i organizacjom humanitarnym bezpieczny i nieograniczony dostęp do dzieci w potrzebie, gdziekolwiek one są - powiedziała Henrietta Fore.

UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciły się również do stron konfliktu w Afganistanie z apelem o umożliwienie dostaw leków i środków pomocowych dla milionów ludzi. Przez zawieszenie wszystkich lotów komercyjnych do Kabulu ONZ nie była w stanie dostarczać pomocy humanitarnej.

WHO i UNICEF wzywają do natychmiastowego uruchomienia mostu powietrznego dla nieprzerwanych i nieograniczonych dostaw pomocy humanitarnej do Afganistanu - napisano w oświadczeniu.

15 sierpnia talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli władzę nad Afganistanem. Tysiące przerażonych Afgańczyków próbuje uciec z kraju. Wojsko amerykańskie kontroluje loty i odpowiada za bezpieczeństwo.

Zobacz także: Dramatyczna relacja z Afganistanu. "To są ludzie, którzy uciekli z piekła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Security
rok temu
Żyw i niańcz w Polsce. Ratuj jego dzieci które go nie obchodzą. W podziękowaniu on wraz z kolegą utną ci głowę, bo są bardzo religijni i MUSZĄ słuchać nauk koranu. Jego dzieci będą bić brawo i zagrają twoją głową w piłkę. Nie zrobią tego bo będą za małe? No to będą ją sobie turlać. Afganistan, kraj wolny. Chcieli talibów bo sami są talibami. To ich kultura, innej nie chcą.
wyborca
rok temu
a co to bracia z bogatych krajów wkoło nie pomogą ? przecież w całym rejonie same muzułmańskie kraje śpią na ropie , powinni wspierać swoich biedniejszych braci
Koko
rok temu
To wina Zachodu.Przez 20 lat nic nie dali Afgańczykom.Nic dziwnego,że ci poparli talibów.
stan
rok temu
Naplodzic dzieci potrafili a teraz uciekają ze swoich domów 35mln kraj boi się 60tysiącom talibów
Olo
rok temu
Kaja Godek lubi dzieci i co?
POLAK
rok temu
PO PRZYGARNIE I TVN
Ja prawda
rok temu
Niech zdrowi mężczyźni nie uciekają ze swojego kraju tylko niech walczą. Naplodzili dzieci to niech teraz wychowują i zarabiają na swoje rodziny.
Bobo
rok temu
Jeśli Afgańczykom odpowiadają rządy Talibów, w tym dopuszczenie do powszechnego głodu, to cóż my możemy na to poradzić. Niech sobie żyją jak chcą.
Anka
rok temu
prezydent Afganistanu , ktory jest odpowiedzialny za swoj narod uciekl z pieniedzmi w bezpieczne miejsce a nas obarcza obowiazkiem opieki nad swoim porzuconym narodem... scigac I postawic drania przed sadem a pieniadze oddac glodnym dzieciom!
Bolek
rok temu
Lewicowe organizacje uwrażliwiły się na ... przewidywany głód w Afganistanie. Tymczasem w Afryce od lat głód dziesiątkuje ludzi. Ale tam lewicowi działacze nie zbudują kapitału...
Quert
rok temu
Talibowie przejeli władzę to teraz ich obowiązek zwłaszcza że przejeli kraj praktycznie bez walki i zniszczeń więc cała infrastruktura powinna działać A jak brakuje jedzenia to przestać uprawiać mak a siać zboża i jedzenia będzie dość
Co to jest?
rok temu
Niech więcej sobie narobią...
Jedrek
rok temu
Wiele narodów wymarło tylko dla tego że nie potrafili stanowić jakiegoś państwa. Europa jest mała i całego świata nie zbawi.
Hajka
rok temu
Dzieci wysłać do bratnich krajów muzułmańskich.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić