Minister zdrowia ostrzega. Mogą to ogłosić w środę lub piątek
Jeżeli utrzyma się obecny trend zwiększanie się liczby nowych zakażeń koronawirusem, czekają nas nowe restrykcje. Mogą zostać ogłoszone już w tym tygodniu. Minister Adam Niedzielski przyznał w rozmowie z RMF FM, że jest zaniepokojony nowymi statystykami.
Dzień po świętach Bożego Narodzenia, w poniedziałek 27 grudnia, odnotowano w Polsce 5 029 nowych zakażeń COVID-19. Tydzień później liczby są jednak dużo gorsze. Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM zdradził najnowsze dane.
Mamy dziś 6422 nowe przypadki. To wzrost 25 proc. w stosunku do ubiegłego poniedziałku. To trzeci dzień z rzędu, gdy mamy przyrosty - powiedział minister zdrowia.
Wpływ na gorsze liczby mają święta Bożego Narodzenia, sylwester oraz przede wszystkim wariant omikron. To oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych restrykcji. Mogą one zostać ogłoszone nawet w środę lub w piątek.
Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zaznaczył Niedzielski w rozmowie z RMF FM.
Nowe sankcje mogą dotyczyć szkół i przedłużania nauki zdalnej. Być może zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w galeriach handlowych.
Jakie są obecnie obostrzenia?
Najnowsze obostrzenia zostały wprowadzone 15 grudnia. Są to limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach dla osób niezaszczepionych. Zamknięte są dyskoteki, kluby i placówki udostępniające miejsca do tańczenia. Zwiększenie limitu jest możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do wprowadzenia szczepień obowiązkowych służb medycznych od 1 marca. Prace w tej materii prowadzone są również w odniesieniu do służb mundurowych i nauczycieli.