Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

"Ksiądz był zniesmaczony". Takie imię wybrał ministrant do bierzmowania

263
Podziel się:

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów. Jednym z kluczowych elementów przygotowań do niego jest wybór patrona i przyjęcie jego imienia. Niekiedy jednak wybrane imię nie podoba się księdzu, co rodzi problem. Tak było w przypadku Antka, który postanowił wybrać sobie niezwykle oryginalne imię.

"Ksiądz był zniesmaczony". Takie imię wybrał ministrant do bierzmowania
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Bierzmowanie to jeden z trzech najważniejszych sakramentów dla wiernych. Dotyczy wyznawców katolicyzmu, prawosławia i anglikanizmu.

Każda osoba, która przystępuje do bierzmowania, powinna zastanowić się, jakie wartości przyświecają poszczególnym patronom, wybrać odpowiedniego i przyjąć jego imię. Tradycja nadawania nowych imion w trakcie przystępowania do sakramentu, została zaczerpnięta z Nowego Testamentu. Należy jednak pamiętać, że imiona nie mogą być dowolne.

"Ksiądz był zniesmaczony wyborem"

Niestety, często zdarza się, że księża nie popierają imion, które chcą przyjąć wierni, mimo, że są to imiona świętych wyświęconych przez Kościół. Mowa oczywiście o kościele katolickim.

Najczęściej do sakramentu przystępują nastolatki. W tym wieku niektórzy kierują się oryginalnością, zupełnie jak w przypadku kolegi czytelniczki portalu "edziecko.pl", która podzieliła się tą historią.

Mój kolega od zawsze powtarzał, że chce mieć nietypowe imię na bierzmowanie. Takiego, którego nikt jeszcze nie wziął. Zastanawialiśmy się, co mu chodzi po głowie. Nikt mu nie wierzył, że faktycznie jak mówi, tak zrobi. Tym bardziej że Antek był ministrantem - podaje portal.

Chłopak na próbie generalnej przed samą mszą oznajmił, że chce przyjąć imię Dyzma. To nie spodobało się księdzu.

Ksiądz poprosił o zmianę imienia. Był zniesmaczony wyborem. Mówił, że jest tyle pięknych, tradycyjnych imion. Przyznał, że taki święty faktycznie istnieje, jednak on sam nie chciałby, aby jego bierzmowany nosił imię symbolizujące złodzieja - opowiadała dziewczyna.

Duchowny miał wspomnieć również o tym że czasami przypisuje się Dyzmowi także pozytywne znaczenie. Mówi się o nim jak o dobrym łotrze, ukrzyżowanym po prawej stronie Chrystusa, który nawrócił się i zmarł skruszony. Ostatecznie jednak chłopak przystał na propozycję księdza i zmienił imię.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(263)
partner kardy...
4 miesiące temu
A papież Paweł VI zabawiał się z młodym księdzem Peatzem ( czytaj artykuł "Kuszenie w cieniu katedry" ) i się nie wstydził. Nawet święci mają pokusy. PS. To nie są jaja. A abp Paetz mi teraz macha z nieba i kibicuje z Matką Boską z którą popija drinki.
Jacek 22
5 miesięcy temu
Kłamiesz. Dzieciaki poniżały inne dzieciaki, te słabsze, w okularach, innych ras i wyznań, członków subkultur młodzieżowych innych niż skinhead czy dresiarz . Oczywiście ty tego "nie widziałaś", bo byłaś w większości, konserwatywno religijnej, rzecz jasna. I wmawiałaś im kłamstwa, że ich nieszczęście to kara boska za nie bycie wyznawcą twojej wiary i bycie innyn, a w rzeczywistości ci inni mieli nieszczęścia przez czyny tak7ch jak ty fanatyków religijnych, którzy czynią innym zło, żeby człowiek nie był sobą a wami . Judaizm, buddyzm, islam, chrześcijaństwo, hinduizm itd wszystkie patriarchalne religie są takie same tolerancja tylko dla siebie oraz bycie przeciwnikiem wolności równości i tolerancji oraz demokracji i praw człowieka przy jednoczesnym powoływaniu się na nie, będąc jednocześnie ich przeciwnikiem.
Historyk
5 miesięcy temu
Cywilizowany, masz rację. Cała prawda. Ludzie chodzą do bierzmowania i przyjmują różne sakramenty (w zależności od tego jaka religia panuje w ich kraju, regionie ) bo otoczenie wywiera na nich presję poddawania się sakramentom, obrzędom itd a id tysięcy kapłani szczują lud przeciwko ateistów, agnostykom, deiistom i innych bezwyznaniowcach i ludziach innych wyznań. Bo religie zostały wymyślone przez elity jako forma inwigilacji i kontroli każdego aspektu życia społecznego. Bo kiedyś nie było mass mediów, więc jakoś trzeba było lud indoktrynować.
Ola
5 miesięcy temu
Ja, jestem zniesmaczona jak widzę księdza w wypasionym samochodzie.
Andy
5 miesięcy temu
Od kilku lat obserwuję zjawisko, że bierzmowanie stanowi ostatni kontakt młodych ludzi z kościołem. Wręcz mówi się, że jest to sakrament odejścia od kościoła.
Sawas
5 miesięcy temu
No, to mogę spać spokojnie, strasznie to była ważna informacja dla mnie...
Cywilizowany
5 miesięcy temu
Jeśli to "nie jest zabawka dla dzieciaków", to dlaczego nie bierzmuje się pełnoletnich ludzi? Strach zagląda, że już się tyle osób nie nazbiera, nie? Znaczna część nastolatków idzie do bierzmowania tylko dlatego, żeby ich nawiedzeni rodzice, którzy nie rozumieją pojęcia "wolności religijnej" nie wyrzucili z domu albo nie urządzili piekła do matury, bo katolik to akurat potrafi profesjonalnie. (TAK JAK WSZYSCY PRZECIWNICY WOLNOŚCI RÓWNOŚCI I TOLERANCJI, KTÓRZY NA DEMOKRACJĘ MÓWIĄ DEMORACJA. ISLAM, JUDAIZM, BUDDYZM ITD TO RELIGIE PATRIARCHALNE I FANATYCY RELIGIJNI I PRAWICA JEST TAKA SAMA WSZĘDZIE. NARODOWCY I FANATYCY RELIGIJNI NA SWOICH DEMOSTRACJACH WYKRZYKUJĄ ORAZ POKAZUJĄ TRANSPARENTY Z NAPISAMI,, DEMO(C)RACY IS A CANCER NATIONALISM IS AN ANSWER, CZYLI DEMOKRACJA (DEMOKRACJA) JEST RAKIEM, NACJONALIZM JEST OD POWIEDZĄ(W RZECZYWISTOŚCI JEST NA ODWRÓT) . Chcesz dojrzałości, to agituj, żeby do sakramentu dopuszczać osoby faktycznie dojrzałe, a nie 16-latków, bo to komiczne. LUDZIE OD TYSIĄCLECI PRAKTYKUJĄ RÓŻNE RELIGIE PATRIARCHALNE I WIERZĄ W BOGA BO SĄ ZMUSZANI DO TEGO OD TYSIĄCLECI. POCZYTAJCIE SOBIE O PROCESACH O CZARY I HEREZJE NA WIKIPEDII O ICH SPOŁECZNO KULTUROWYM ASPEKCIE.
Gruszka
5 miesięcy temu
Ja chciałam Joanna, jak moja siostra. Ale ksiądz stwierdził że ja już mam święte imię (Anna) i nie mogę wziąć drugiego świętego imienia lol xD się uparł i tyle, także jestem Anna Anna.... Ogólnie trafiłam chyba na paskudnego księdza z wielu innych powodów, m.in. dlatego że pukał się w czoło i mówił że ojciec mnie pewnie nie kocha bo nie przyjedzie na moje bierzmowanie (pracował za granicą na utrzymanie rodziny). Uspokoił się dopiero kiedy z płaczem do mamy poleciałam a cała rodzina mu awanturę zrobiła. Na tym skończyła się moja przygoda z kościołem. Sama wkrótce biorę ślub cywilny, potem urodzę dziecko i nie zamierzam je chrzcić. Moja rodzina jest z tym pogodzona. Mój narzeczony jest Japończykiem,nie był chrzczony nigdy i jakoś żyje normalnie wbrew temu co mówią katolicy. A dziecko samo wybierze w przyszłości. To też nie jest tak że ja w nic nie wierzę. Wierzę w wiele rzeczy, ale nigdy już nie uwierzę w instytucje kościoła.
Arko
5 miesięcy temu
Wzruszyłem się .O czym wgl jest ten artykuł?
Trafaret_świę...
5 miesięcy temu
Czy nie uważacie, że ksiądz był nieco zbyt szorstki dla ministranta? Przed pierwszym połknięciem Pana Jezusa, ministrantowi należą się jakieś słowa otuchy, a także lekkie ukłucie łaską Ducha Świętego.
Loki
5 miesięcy temu
Bierzmowanie to cyrk pamiętam w latach 60 tych przystępowałem do tego sakramentu ,szkoleń przechodziliśmy masę przyjechał biskup a mój świadek się spóźnił więc ktoś z tyłu położył mi rękę na ramieniu nawet nie wiem kto .I tyle warte są ta szopki
Kuc z Bronksu...
5 miesięcy temu
A przepraszam bardzo, to ten chłopiec miał być bierzmowany czy klecha?
Wnuczko
5 miesięcy temu
Ja wybrałem imię monitor święty monitor
Nadzieja
5 miesięcy temu
Ksiądz był mocno zniesmaczony moim imieniem Nadzieja (córka świętej Zofii).
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić