aktualizacja 

Mobilizacja już się zaczęła. Kolejki przed komisjami wojskowymi w Rosji

Władimir Putin ogłosił w środę częściową mobilizację obywateli Rosji. Ma objąć nawet 300 tys. osób. W mediach społecznościowych już pojawiają się zdjęcia wręczonych wezwań i kolejki do komisji wojskowych w największych miastach. Stawić się muszą rezerwiści i medycy.

Mobilizacja już się zaczęła. Kolejki przed komisjami wojskowymi w Rosji
Kolejki do komisji wojskowych w Moskwie (Twitter)

Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację, która ma się rozpocząć jeszcze w środę. Ma objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie 300 tysięcy osób - poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Mobilizacja w lawinowym tempie

Wezwanie rezerwistów do wojska ruszyło w lawinowym tempie. W mediach społecznościowych pojawiają się liczne zdjęcia wręczonych wezwań, na których wymagają o pilne stawienie się do komisji wojskowych. Co ciekawe, wręczają je w największych miastach, choć wcześniej żołnierzy rekrutowano głównie w mniejszych miejscowościach.

Na Telegramie Rosjanie dzielą się miejscami na ulicach, gdzie przedstawiciele komisji wojskowych czatują na mężczyzn. Stworzyli nawet specjalny kanał - "Gdzie wręczają wezwania". Na zdjęciach widać, że do wojska wzywają medyków i osób w wieku ponad 35 lat (choć początkowo Putin przekonywał, że pierwsza fala obejmie tylko osoby młodsze).

Wygląda na to, że drukowali je [wezwania do wojska] przez całą noc - piszą internauci.

Kolejki przed komisjami wojskowymi w Moskwie

Pojawiają się też zdjęcia i nagrania z komisji wojskowych w Moskwie. Widać na nich kolejkę mężczyzn, którzy przybyli tam najprawdopodobniej w ramach mobilizacji. Nie ma jednak informacji o tym, czy zrobili to dobrowolnie, czy pod naciskiem.

We wtorek Duma Państwowa Rosji przyjęła ustawę, która wprowadza lub zaostrza kary więzienia m.in. za poddanie się do niewoli i ucieczkę z frontu oraz niewypełnienie rozkazów. Karane będzie również niestawienie się na pobór mobilizacyjny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Putin przed decyzją. Trzy opcje na stole
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić