oprac. Danuta Pałęga| 

MON szykuje miejsca w wojsku. Wzrasta liczba powołań

18

W tym roku więcej osób ma zasilić szeregi wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zwiększyć limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej o 10 tysięcy. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest już gotowy.

MON szykuje miejsca w wojsku. Wzrasta liczba powołań
wojsko, armia, żołnierz, żołnierze (Adobe Stock, snedorez)

Decyzja o zwiększeniu limitu powołań ma dwa główne powody. Pierwszym z nich jest rosnące zainteresowanie służbą wojskową. Coraz więcej osób chce wstąpić do wojska, co jest pozytywnym sygnałem dla obronności kraju.

Drugim powodem jest to, że wielu ochotników, którzy zgłaszają się do dobrowolnej służby wojskowej, zostaje w ciągu roku przeniesionych do służby zawodowej.

W celu zagospodarowania potencjału ochotników powinno się zwiększyć limit powołań - napisano w uzasadnieniu projektu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozje na Lubelszczyźnie. Pamiątki z II wojny światowej na budowie

Do tej pory roczny limit dla ochotników wynosił 34 550 osób. Do końca kwietnia tego roku powołano już prawie 17 tysięcy osób.

Dodatkowo, 4400 wojskowych przeszło na zawodowstwo, zwalniając tym samym miejsca w służbie dobrowolnej.

To pokazuje, że istnieje znaczny potencjał rekrutacyjny, który można wykorzystać.

Przyszłość dobrowolnej służby wojskowej w Polsce

Jak donosi rmf24.pl, nowe przepisy mają wejść w życie dzień po ich ogłoszeniu, co pozwoli na szybkie dostosowanie się do nowych realiów.

Resort obrony liczy, że zwiększenie limitów pomoże nie tylko w lepszym wykorzystaniu ochotników, ale również w stabilizacji kadry zawodowej poprzez naturalne przejścia z dobrowolnej służby do zawodowej.

Fala powołań do wojska? Polacy coraz chętniej sami zgłaszają się "na ochotnika"

Wzrost liczby rekrutów to także odpowiedź na potrzebę wzmacniania obronności kraju w obliczu zmieniających się wyzwań i zagrożeń.

Coraz większa liczba młodych ludzi decyduje się na wstąpienie do wojska, widząc w tym szansę na rozwój osobisty oraz możliwość służby dla ojczyzny.

Nowe rozporządzenie ma na celu nie tylko zwiększenie liczby powołań, ale także poprawę jakości szkolenia i przygotowania przyszłych żołnierzy.

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kontynuować inwestycje w infrastrukturę wojskową oraz programy szkoleniowe, aby sprawić, że nowi rekruci będą dobrze przygotowani do pełnienia swojej roli.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić