aktualizacja 

"Mam nadzieję, że zażartował". Morawiecki o obietnicy Kaczyńskiego

43

Premier Mateusz Morawiecki skomentował deklarację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że ostatni raz zamierza kandydować na szefa partii. "Mam nadzieję, że tak tylko sobie zażartował"- mówił Morawiecki.

"Mam nadzieję, że zażartował". Morawiecki o obietnicy Kaczyńskiego
Mateusz Morawiecki o odejściu Jarosława Kaczyńskiego z polityki "Mam nadzieję, że zażartował" (PAP)

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odniósł się do ostatniej deklaracji prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie stwierdził, że ostatni raz zamierza kandydować na szefa PiS i wkrótce może odejść z czynnej polityki.

Będę gorąco namawiał prezesa, by to nie był ostatni raz, by nadal integrował i wytyczał kierunki działania Zjednoczonej Prawicy. Prezes Jarosław Kaczyński był, jest i pozostanie gwarantem naszej skuteczności i jedności - powiedział Morawiecki

Kiedy przypomniano premierowi, że Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w tzw. wieku kanonicznym - 75 lat przejdzie na emeryturę, prezes Rady Ministrów odpowiedział.

Mam nadzieję, że tak tylko sobie zażartował - odparł Morawiecki.

Premier Morawiecki mówił w wywiadzie również o pandemii koronawirusa i kolejnych ograniczeniach, które wprowadził rząd.

Apeluję nie tylko o ścisłe przestrzeganie tych reguł, ale też o zdrowy rozsądek. Wiem, że w najbliższym czasie MSWiA zamierza nałożyć dotkliwe kary na podmioty, które notorycznie omijają przepisy. Tu nie chodzi już tylko o szacunek dla prawa, ale o coś więcej - szacunek dla życia - mówił premier.

Szefa rządu zapytano o to, jak chce zachęcić rodaków do przyjęcia szczepionki na koronawirusa, stwierdził, że obecnie nie ma skutecznego leku na tę chorobę, więc szczepionka jest szansą na powrót do normalnego życia od III kwartału 2021 roku.

To szansa na to, żeby już lato było w miarę normalne. Mój apel jest jednoznaczny: trzeba przekonywać do szczepień, bo one są zasadniczym instrumentem walki z pandemią. (...) Szczepionki zmieniły nasze życie fundamentalnie, dzięki nim pozbyliśmy się innych okropnych chorób: ospy, tężca czy gruźlicy. Dlatego to niezwykle ważne, by poziom szczepień na koronawirusa był wysoki. Już 30–40 proc. zaszczepionej populacji to zmiana na lepsze. Jednak według najlepszej wiedzy epidemiologicznej dopiero zaszczepienie 60–70 proc. populacji daje niemal gwarancję szybkiego zwalczenia choroby. A więc i powrotu do gospodarczej normalności - wyjaśnia Morawiecki, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Prezes Rady Ministrów podkreślił również, że rząd robi wszystko by walka pandemią była jak najbardziej skuteczna. Morawiecki mówił m.in o przygotowaniach szpitali tymczasowych czy zakupie i dystrybucji pulsoksymetrów.

Staramy się opanować epidemię, ale nasza skuteczność zależy w dużej mierze od społecznej odpowiedzialności, od przestrzegania zaleceń, od respektowania zakazu zgromadzeń, od stosowania zasady DDM - podkreślił premier.

Morawiecki skomentował także protesty kobiet sprzeciwiającym się wyrokowi TK ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego. Polityk podkreślił, że prawa kobiet mocno leżą mu na sercu.

Wiem, że część kobiet, które protestują na ulicach, patrzy na dzisiejszą sytuację wyłącznie przez pryzmat aborcji. Dlatego zależy mi na przypominaniu tej szerokiej gamy rozwiązań społecznych, które zmieniły życie kobiet na lepsze, zwłaszcza matek, ale też kobiet na emeryturach. Wspomnę, chociażby emeryturę matczyną - to na Zachodzie mówi się o nieopłacanej i niewidocznej pracy opiekuńczej kobiet, a my postanowiliśmy ją nie tylko zauważyć, ale też po prostu wynagrodzić. (...) Panie mają często trudniej w życiu. Trudniej w sprawach zawodowych, własnego rozwoju, a także w życiu społecznym. I ja chciałbym to zdecydowanie zmienić - powiedział premier.
Zobacz także: Sylwester 2020. Cezary Tomczyk o obostrzeniach: gigantyczny absurd
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić