aktualizacja 

MSWiA przestrzega Polaków. Tak będzie od 16 marca

Od 16 marca (środa) uchodźcy z Ukrainy będą mogli wyrobić PESEL. Jest to możliwe na mocy specustawy, która została uchwalona przez Sejm. W związku z tym należy się spodziewać, że w najbliższych dniach w urzędach będzie bardzo tłoczno.

MSWiA przestrzega Polaków. Tak będzie od 16 marca
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Kolejek w urzędach z pewnością nie da się uniknąć. Można przypuszczać, że wielu Ukraińców będzie chciało sprawnie uzyskać PESEL.

Tymczasem MSWiA wystosowało apel. Przedstawiciele tego resortu proszą o to, by przyjezdni z Ukrainy nie rzucili się od razu do urzędów.

Apelujemy, aby obywatele Ukrainy gremialnie nie ruszyli pierwszego dnia do urzędów - czytamy w informacji zamieszczonej przez MSWiA.

Ukraińcy dostali SMS-y

Zadbano o to, by apel dotarł do wszystkich osób przybywających do Polski. We wtorek wieczorem osoby posiadające ukraińskie karty SIM dostały "wiadomość w języku ukraińskim z prośbą, aby nie udawać się gremialnie w pierwszym dniu do urzędów".

Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski - podkreślił wiceminister Paweł Szefernaker, cytowany w komunikacie MSWiA.
Zobacz także: Rosyjski dron w polskiej przestrzeni powietrznej? Specjalista uspokaja
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić