Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Najnowsze zdjęcia Słońca. Po raz pierwszy obserwujemy je z tak bliska

10

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała dziś zdjęcia Słońca wykonane przez sondę Solar Orbiter. Jak twierdzą astronomowie, nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji oglądać gwiazdy z tak bliska.

Najnowsze zdjęcia Słońca. Po raz pierwszy obserwujemy je z tak bliska
Zdjęcia wykonane przez sondę Solar Orbiter. Widać na nich "ogniska" odkryte dzięki obserwacjom. (ESA & NASA; CSL)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała dziś pierwsze zdjęcia Słońca wykonane przez wystrzeloną w lutym sondę Solar Orbiter. Zostały one wykonane z odległości 77 milionów kilometrów, czyli o połowę mniej niż średnia orbita Ziemi.

Wysoka rozdzielczość zdjęć pozwala nam ujrzeć zjawiska, których do tej pory nie mogliśmy tak szczegółowo oglądać. Są nimi m.in. niewielkie rozbłyski kosmiczne, z racji podobnego wyglądu nazwane przez astronomów "ogniskami".

Rozbłyski są znacznie mniejsze niż te, które można zaobserwować z Ziemi. "Ogniska" są wynikiem procesów zachodzących bardzo blisko powierzchni gwiazdy i mogą mieć niezwykle duże znaczenie dla temperatury korony słonecznej, czyli niezwykle gorącej warstwy, która rozciąga się na miliony kilometrów od Słońca.

Nowa misja Europejskiej Agencji Kosmicznej

Solar Orbiter zaopatrzony jest w szereg urządzeń badawczych, które mają umożliwić badanie słońca pod wieloma kątami.

Ma umożliwić m.in. lepsze zrozumienie działania wiatru słonecznego, związków między polem magnetycznym Ziemi i Słońca oraz pozwolić przewidywać rozbłyski, które zagrażają istniejącym na ziemi urządzeniom elektrycznym.

Misja jest wspólnym projektem ESA oraz amerykańskiej NASA. Członkiem organizacji jest m.in. Polska Agencja Kosmiczna. Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN wnieśli duży wkład w opracowanie instrumentu STIX, czyli teleskopu, badającego gwiazdę w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

To dopiero pierwsze zdjęcia, a już możemy dostrzec nowe, interesujące zjawisko. Nie spodziewaliśmy się tak wspaniałych rezultatów już na starcie - mówi jeden z naukowców pracujących przy projekcie, Daniel Muller.

Opublikowane zdjęcia są tak naprawdę tylko "testem technicznym" możliwości Solar Orbitera. W następnych miesiącach sonda przybliży się do Słońca jeszcze niemal dwukrotnie - maksymalnie na odległość 42 milionów kilometrów. Jednak już teraz widać, jak duży ma potencjał.

Zobacz także: Księżyc 85 mln lat młodszy niż sądzono. Spektakularne odkrycie naukowców

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić