o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

NASA wyśle sondę na asteroidę "cenniejszą niż światowa gospodarka"

52
Podziel się

NASA wykonało właśnie kolejny krok w kierunku wystrzelenia sondy Psyche, która już za dwa lata ma polecieć w kosmos. Jej celem będzie asteroida nazywana potocznie "żyłą złota". Dzięki niej mamy otrzymać wgląd w świat, nieznany dotychczas nauce.

NASA wyśle sondę na asteroidę "cenniejszą niż światowa gospodarka"
Asteroida (16) Psyche jest nazywana potocznie "żyłą złota". (NASA)
bDJmCGgR

Amerykańska agencja kosmiczna od dłuższego czasu przygotowuje misję Psyche. Jej celem jest asteroida o tej samej nazwie, (16) Psyche, krążąca wokół Słońca, między Marsem a Jowiszem.

W tym tygodniu wykonano kolejny krok w kierunku sukcesu przedsięwzięcia. Projekt techniczny sondy został pozytywnie zaopiniowany przez specjalną komisję. Oznacza to, że plan wystrzelenia jej w sierpniu 2022 nadal jest aktualny. Sonda ma dotrzeć do asteroidy w 2026 i krążyć wokół niej przez minimum rok.

Ciało niebieskie, które zbadać ma sonda, jest bardzo niezwykłe. (16) Psyche jest złożona w pełni z metali, w przeciwieństwie do lodowo-kamiennych i gazowych obiektów, badanych dotychczas przez astronomów. Według naukowców bardzo możliwe, że jest to jądro młodej planety, która w wyniku kosmicznej kolizji utraciła skorupę w początkach istnienia Układu Słonecznego.

bDJmCGgT

Czytaj także:

Asteroida cenniejsza niż ziemskie PKB

Pobudza jednak wyobraźnię też na inny sposób. Asteroida o średnicy około 240 kilometrów jest w dużym stopniu złożona z cennych metali: złota, niklu i platyny, a także żelaza. Wśród badaczy zyskała sobie dzięki temu przydomek "żyły złota".

Jak wyliczył Forbes, całkowita wartość metali, tworzących asteroidę może wynosić ponad 10 trylionów dolarów. To więcej niż wartość globalnej ekonomii.

bDJmCGgZ

Oczywiście celem misji nie będzie wydobywanie surowców, a poszerzenie naszej wiedzy. Jeśli (16) Psyche naprawdę okaże się jądrem zniszczonej planety, może pozwolić na lepsze zgłębienie tego, jak zbudowane są jądra planet skalistych. Możemy poznać też procesy zachodzące w metalach w skali kosmicznej, jak np. działanie pola magnetycznego.


Zarządzający projektem Henry Stone uważa, że najważniejszą rzeczą w tak niezwykle zaawansowanych projektach jest niezawodność wszystkich elementów technicznych, dlatego cieszy się, że projekt Psycho został pozytywnie oceniony.

Ten system jest tak bardzo złożony, że dobrze wykonane testy są kluczem. Trzeba badać wytrzymałość, trwałość elementów, tak mocno jak to tylko możliwe. Musimy symulować każdy możliwy problem i usterkę. Po wystrzeleniu nie będzie już możliwości naprawy sprzętu. - mówił Stone.

Zobacz także: Planety widoczne na niebie. Gratka dla obserwatorów kosmosu

bDJmCGha
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJmCGhu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
huk
8 miesięcy temu
Na pewno to mienie bezspadkowe jednego narodu.
Gero
8 miesięcy temu
Metale te są drogie, bo rzadko występują. Gdyby na Ziemi pojawiła się ilość złota większa niż obecnie żelaza, to robilibyśmy ze złota tanie kubły na śmieci.
MojszePis
8 miesięcy temu
Aj Waj to nasze. Nam się po prostu należy. Aj Waj dawejcie
bDJmCGhv
Kosmita
8 miesięcy temu
Gdyby w nas pizła to problem z głowy. Fanty były na tu na miejscu ale nie było by komu zbierać.
Jezus
8 miesięcy temu
jakby przywiezli te "cenne" metale na Ziemie, to by ich cena gieldowa spadla, tak jak to sie stalo po przywiezieniu zlota przez Hiszpanow z Ameryki Pld do Europy.
Najnowsze komentarze (52)
Hit
8 miesięcy temu
Jeśli te złoża trafiałyby na ziemię to wartość tych metali na świecie spadłaby do groszy. Ale nic takiego się nie wydarzy, pomijając fakt naszego niedorozwoju, trzeba na metalach się dorabiać i wykorzystać biedne kraje jeszcze
Zuss
8 miesięcy temu
A co cała jest z cebuli???
magic3000gt
8 miesięcy temu
Szczęście że to są metale ciężkie to człowiek nie jest w stanie dużo tego zabrać na ziemię przy obecnej technologii i km silników rakiet
Złota myśl
8 miesięcy temu
Dla wątpiących w sens ekonomiczny posiadania na Ziemi biliona ton złota. Kto je ma udowadnia ekonomicznie, że reszta posiadaczy złota to biedaki niewypłacalne bo cały majątek ulokowali w kruszcu o małej aktualnie wartości. Jeżeli przejmujący kamerę mają kontrolę nad metalami to mogą kontrolować resztę ekonomii.
Marzenia
8 miesięcy temu
Jak dobrze pójdzie to rozwagą ja na kawałki, które wyślą na kurs kolizyjny z ksiezycem. A z stamtąd już blisko. Chyba że uda się te kawałki zaparkować na orbicie Ziemi
Pit
8 miesięcy temu
Coś czego nie mozna sprzedac jest bezwartościowe!!!!
Pit
8 miesięcy temu
Tylko komu ja sprzedadzą???? Tak wiec wartość jest zerowa
Machinesjb
8 miesięcy temu
Jakby tam była ropa to USA już by tam była
bDJmCGhn
Jacek
8 miesięcy temu
S. wie o tym? to są wielkie aktywa
PIS-man
8 miesięcy temu
Trzeba się do tej żyły złota podłączyć. Jeżli nam trochę tego złota skapnie, powinno wystarczyć na postawienie w każdej gminie - złotego pomnika : Jarosława Polskęzbawa Zawsze Dziewicy.
Bbb
8 miesięcy temu
Gdyby ta asteroida spadła na ziemię to większa jej część spaliłaby się w atmosferze a ta reszta spowodowałoby zagładę obecnej cywilizacji. Jak zagłada dinozaurów. Niech lepiej sobie tam lata - te 200 milionów km od nas.
sceptyk
8 miesięcy temu
oczywiscie chodzi o badania naukowe...
padre Mateo
8 miesięcy temu
trza tam wyslac ekipe kosmicznych zlomiarzy. i sprowadzic zlom tutaj. wtedy wreszcie polska na prawde wstanie z kolan, bedzie kasa i na nagrody dla wierchuszki i na 14 emeryture, a i 500 plus bedzie mozna zrewaloryzowac. trzeba zapytac, ktory z kandydatow jest za, a kto nie jest za, to jest przeciw, czyli chce, zeby polska byla biedna:(
www
8 miesięcy temu
Sprowadzanie czegokolwiek na ziemię z kosmosu jest niebezpieczne ale o tym nikt nie mówi.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić