aktualizacja 

Zdjęcie rosyjskiego żandarma obiegło media społecznościowe

Choć sondaże wskazują, że większość Rosjan popiera działania Władimira Putina, w kraju nie brakuje osób sprzeciwiających się wojnie. Protestujący wpadają na coraz to nowsze sposoby wykazania swojej dezaprobaty w sprawie inwazji na Ukrainę. Media społecznościowe obiegły zdjęcia niewielkich naklejek, które zaczęły pojawiać się znienacka na radiowozach oraz kurtkach policjantów.

Zdjęcie rosyjskiego żandarma obiegło media społecznościowe
Na ubraniach policjantów pojawiły się antywojenne naklejki (Twitter)

Niezależne Centrum Lewady przeprowadziło pod koniec marca sondaż wśród mieszkańców Rosji. Jego wyniki są korzystne dla urzędującego prezydenta. Okazuje się, że 86 proc. Rosjan aprobuje jego działania.

Nie wszyscy Rosjanie są jednak zadowoleni z inwazji na Ukrainę. Antywojenne hasła przewijają się co jakiś czas na wiecach poparcia dla władzy. Tego typu występki są jednak szybko tłumione przez służby porządkowe. W związku z tym osoby przeciwne wojnie na Ukrainie wpadły na kreatywny sposób zaprotestowania przeciwko polityce Kremla.

Pojawiły się na radiowozach i kurtkach policjantów. "Putin zhańbił 9 maja"

Media społecznościowe obiegły zdjęcia miniaturowych naklejek wyrażających sprzeciw wobec Władimira Putina. Jedna z nich została przyklejona na radiowóz, a druga na kurtkę policjanta. Fotografie z Moskwy opublikował w sieci feministyczny ruch antywojenny.

Putin zhańbił 9 maja – głosi napis na naklejkach.

To nawiązanie do obchodów Dnia Zwycięstwa, kiedy Rosjanie świętowali 77. rocznicę zakończenia wielkiej wojny ojczyźnianej. Właśnie jako taka jest w kraju znana decydująca faza II wojny światowej, obejmująca okres od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku do 9 maja 1945 roku.

Antywojenne naklejki w Moskwie. "Mały ale śmiały akt obywatelskiego nieposłuszeństwa"

Akcję udostępnił na Twitterze Kevin Rothrock, niezależny dziennikarz portalu Meduza, zajmujący się na co dzień monitorowaniem rosyjskich mediów. Ocenił on, że to godna pochwały postawa.

Mały, ale śmiały akt obywatelskiego nieposłuszeństwa – stwierdził dziennikarz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Co czeka armię rosyjską? Sikorski o przyszłości Putina po sankcjach

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić