Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Należy im się Nobel z medycyny. Odkryli prosty sposób na kaca

55
Podziel się

Do tej pory naukowcy nie mieli zbyt wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o sposoby na kaca. Nie da się bowiem przyspieszyć pracy wątroby, odpowiedzialnej z metabolizm alkoholu. Kanadyjscy naukowcy znaleźli jednak prosty sposób na szybkie wytrzeźwienie.

Należy im się Nobel z medycyny. Odkryli prosty sposób na kaca
Naukowcy odkryli prosty sposób na pozbycie się alkoholu z organizmu (Pixabay)
bEUmACTF

W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", zespół kanadyjskich naukowców przedstawił rewolucyjną metodę na pozbycie się alkoholu z organizmu. Badacze pod kierunkiem dr. Josepha Fishera z UHN Toronto General Hospital Research Institute dowiedli, że odpowiednio przeprowadzona hiperwentylacja organizmu może przyspieszyć trzeźwienie. Wymagane jest jednak do tego specjalne urządzenie.

Odkryli prosty sposób na kaca. Potwierdzono jego skuteczność

Sama hiperwentylacja jest od dawna znana naukowcom zajmującym się metabolizmem alkoholu. Wiadomo, że powoduje ona wydalenie z organizmu etanolu będącego w stanie gazowym. Szybkie oddychanie obniża jednak poziom dwutlenku węgla we krwi, powodując zawroty głowy i omdlenia.

bEUmACTH

Hiperwentylację stosuje się przy m.in. zatruciach tlenkiem węgla. Używa się wtedy urządzenia pozwalającego na utrzymywanie dwutlenku węgla we krwi na odpowiednim poziomie. Podobnego sprzętu użyli kanadyjscy naukowcy.

To bardzo proste, mało zaawansowane technologicznie urządzenie, które można by wyprodukować w dowolnym miejscu na świecie. Nie jest wymagana żadna elektronika, żadne komputery ani filtry – opisał Fisher.

Opracowane przez badaczy urządzenie służące do usuwania alkoholu z organizmu składa z kilku rurek, maski i zaworów. Podłącza się je do zbiornika ze sprężonym dwutlenkiem węgla. Zapobiega on utracie przytomności w trakcie hiperwentylacji.

bEUmACTN
To niewytłumaczalne, dlaczego nie próbowaliśmy tej metody już dekady temu – ocenia swoje odkrycie Joseph Fisher.

Metoda na zatrucie alkoholowe. Można wytrzeźwieć trzy razy szybciej

Badania przeprowadzono na pięciu młodych ochotnikach. Mieli oni celowo wprowadzić się w stan nietrzeźwości, a następnie przez dwa dni monitorowano ich stan. Podczas testów mierzono u uczestników stężenie alkoholu we krwi.

Na początku sprawdzono, jak szybko trzeźwieją mężczyźni bez pomocy jakichkolwiek przyrządów. Następnie zbadano, jaki wpływ na obecność alkoholu w organizmie mężczyzn ma hiperwentylacja. Okazuje się, że dzięki opisywanej metodzie uczestnicy badania trzeźwieli prawie trzy razy szybciej.

bEUmACTO

Jak stwierdzili naukowcy, hiperwentylacja może być stosowana w przypadku szczególnie ciężkich i zagrażających życiu przypadków zatrucia alkoholem. Nasuwa się jednak naturalna refleksja, że sposób ten może być stosowany także po suto zakrapianych imprezach. Na podobnej zasadzie co hiperwentylacja działa na osobę w stanie nietrzeźwości wyjście na świeże powietrze, kiedy organizm otrzymuje zwiększoną dawkę tlenu i pozbywa się alkoholu w wydychanym powietrzu.

Obejrzyj także: Sprawdzone sposoby na kaca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUmACUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
KOmentator
2 miesiące temu
Jdnak najgenialniejszym lekarstwem na kaca jest : dzien przed kacem nie pic alkoholu. To naprawde pomaga i zapobiega kacowi !!!
bubu
10 miesięcy temu
Kac to kara za przerwe w piciu aby nie dopuscic do kaca trzeba łoić non stop ,na syndrom dnia poprzedniego pomaga kroplowka z duzego zielonego lecha sączona po łyżeczce nie z gwinta.
PraktycznyPan
rok temu
Jak Nie mieć kaca? Jest sposób pewny ale dość wymagający w stosowaniu. Kaca powodują aldehydy octowe przetworzone przez organizm z alkoholu - po jakimś czasie są one wydalane z organizmu ale kiedy w nim krążą powodują dolegliwości "kacowe". Problem z kacem zaczyna się zazwyczaj rano. Należy wówczas zwlec się z łoża i zjeść (mimo odrazy) mocne ciężkostrawne śniadanie typu smażony boczek za smażoną cebulą i pieczarkami, jajko sadzone/ jajecznica na boczku, kiełbasa smażona,... itp. Popijać spokojnie kawą czarną lub herbatą czarną bez cukru. Aha.... Należy to zrobić zanim sytuacja się rozwinie i zmusi nas do obejmowania muszli w łazience. Wtedy jest za późno i zestaw ratunkowy zmarnuje się. ... ... ... .. Zjedzenie ciężkiego śniadania o wczesne porze spowoduje, że organizm podejmie funkcje trawienne i wszystkie inne związane ze świeżym posiłkiem (jeżeli ciężkostrawny to potrwa to dłużej). I zrobi to kosztem zamiany alkoholu w aldehydy octowe, gdyż priorytetem dla organizmu są funkcje trawienne. Aldehydy nie powstaną wtedy w dużej ilości i nie spowodują większych dolegliwości. Nieprzetworzony alkohol będzie stopniowo wydalany z organizmu, choć być może dłużej się w nim utrzymując (będziemy dłużej na 'gazie' - ale bezobjawowym za to). Najważniejsze, że kaca po takich działaniach nie ma. Ale alkohol w organizmie jest i za kółko radzę nie siadać.
bEUmACUj
miki
rok temu
Ja znam lepszy sposób. Zrobić oazy szczęścia (z bardzo wysokim ogrodzeniem) i tam rozdawać za darmo i bez ograniczenia alkohol, narkotyki, dopalacze, papierosy itp. trucizny. Spożycie (zażywane) tylko i wyłącznie na miejscu bez możliwości wyniesienia czegokolwiek poza oazę. Ponadto darmowe bilety na dojazd do oazy (w jedną stronę). W ten sposób społeczeństwo bardzo szybko wyczyściło by się z pijaków, alkoholików, narkomanów i itp. Niestety dilerzy byli by bezrobotni bo kto by od nich kupował skoro w oazach wszystko by było za darmo.
Ewa
rok temu
Ostatnio i ja przesadziłam troszeczkę z alkoholem, ale na szczęście wypicie sporej ilości cisowianki z cytryną i zimny prysznic postawiły mnie na nogi :D
ASTOM
rok temu
Alkoholu może i się szybciej pozbędziemy tylko co z zespołem odstawiennym? Psychotropy? I za kółko, mimo 0% we krwi, nie radzę wsiadać w takim stanie.
Ygfdd
rok temu
Bzdura. Rosół na kurze
realista
rok temu
Znam 100 % sposób na kaca. Należy pić mało.
Mariusz
rok temu
To jest nic, za dużo zachodu. Metoda mojego przodka (rocznik 1840) przekazywana z pokolenia na pokolenie to ciecwierz. Wystarczy go sobie zaaplikować, nie za dużo, nie za mało, 40 min i po kacu śladu nie ma. Polecam
hhhh
rok temu
a co te durne naukowcy mogą wiedzieć o prawdziwym kacu, którego nigdy nie mieli. Najlepszy sposób na kaca to dzień wcześniej nie pić.
oleg
rok temu
mianowicie jaki!
Walto
rok temu
Za tytuł i artykuł ,należy się... usunięcie gościa i na bezrobocie bez prawa do zasiłku..
Kacovic
rok temu
Na kaca praca @ sendowanie @ malowanko spawanko @ i Po wtorka zrozrywki 6 dni I tak mnozysz ekonomie 7 dzien rodzina Kosciol ladowanie akumalatorow i 6 dni ogien
bEUmACUb
afrykaner
rok temu
cenzura.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić