Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Narodowy Spis Powszechny. Uwaga, ktoś może się pod ciebie podszywać

4
Podziel się:

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, jest prowadzony głównie przez internet. Jak się okazuje, w systemie są luki, a pierwsi oszuści już zaczęli je wykorzystywać.

Narodowy Spis Powszechny. Uwaga, ktoś może się pod ciebie podszywać
Ruszył Narodowy Spis Powszechny. (Pixabay)

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Główny Urząd Statystyczny do 30 września będzie zbierał dane Polaków, a także informacje o sytuacji społecznej i mieszkaniowej. Udział jest obowiązkowy.

Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów

Jak się okazuje, pojawili się oszuści, którzy mogą się podszyć pod rachmistrzów. Ponadto spis internetowy został tak zaprojektowany, że praktycznie każdy może się podszyć pod nas i uzupełnić cały formularz. Wystarczy, że zna nasz PESEL i nazwisko panieńskie matki.

Jeśli ktoś wypełni błędnie formularz, naraża nas na karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Dlatego też najlepiej jest jak najszybciej wypełnić formularz lub zalogować się za pomocą profilu zaufanego. Dzięki temu zablokujemy możliwość ingerencji osób niepowołanych.

Zobacz także: Spis powszechny ruszył. Polacy mają czas do końca czerwca

Jak przekazuje serwis niebezpiecznik.pl pojawili się także oszuści próbujący wyciągnąć od nas dane. Telefonują do różnych osób twierdząc, że zbierają informacje do spisu. Według informacji zawartych na stronie GUS-u, dopóki sami nie wyrazimy chęci, nikt do nas nie zadzwoni. Dlatego każdy podejrzany telefon należy zgłosić i pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych.

Początkowo także wiele osób miało utrudniony dostęp do spisu. Strona była bardzo obciążona i albo nie działała, ale działała bardzo wolno. Obecnie GUS zapewnia, że żadnych awarii nie ma i można bez problemu dołączyć do spisu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Sesese
rok temu
Luki? Barany wasze dane na darknecie latają a wy o lukach? Tak tak. Proszę sprawdzić jeśli nie wierzycie.
70+
rok temu
RODO milczy. PiS spisuje ludzi lepiej niż SB i kler na kolędzie razem wzięte. Dodatkowo zastrasza karami.
dziekuje.
rok temu
to na tym gus jest tak nie czytelne dla starszych ludzi . za diabla nie umiem znalezc gdzie mam sie wpisac i odparafowac. Sz. redakcjo . zróbcie raz cos dla nas i napiszcie duzymi literami aby sie nie zagubic gdzie to jest (dajcie LINK do własciwej strony).od tego spisu.
zbig
rok temu
A bazę PESEL minister rok temu przekazł, bezprawnie, poczcie polskiej, NA niby wybory? To minister w każdym przypadku kradzieży tożsamości winien być karany?Ot i cała prawda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić