Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Rusza spis powszechny. Nie udzielisz informacji? Nawet 5 tys. zł kary

388
Podziel się:

Na początku kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Odbywać się będzie głównie przez internet, ale osoby, które nie wypełnią formularza w sieci, zostanę odwiedzone przez rachmistrzów. Warto pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy.

Rusza spis powszechny. Nie udzielisz informacji? Nawet 5 tys. zł kary
Jeżeli nie otworzysz drzwi, możesz zapłacić nawet 5 tys. złotych kary. (Getty Images)

Co 10 lat Główny Urząd Statystyczny spisuje wszystkich Polaków. Urzędnicy pytają o wiek, wykształcenie, ale także o liczbę pokoi w mieszkaniu oraz czas pracy. Tak będzie również i w tym roku.

Nie otworzysz drzwi urzędnikowi? Zapłacisz 5 tys. złotych grzywny

Jeżeli w ramach spisu ludności nie udzielimy informacji, możemy spotkać się z dotkliwą karą. Spis powszechny jest bowiem obowiązkowy. Osoby, które nie udzielą odpowiedzi na pytania rachmistrza, mogą zapłacić nawet 5 tys. złotych grzywny.

W przypadku odmowy spisania grozi kara. O tym jednak zawsze decyduje sąd – powiedziała w rozmowie z money.pl rzeczniczka GUS Karolina Banaszek.

Spis powszechny 2021. Pierwszą opcją internet

W związku z pandemią tegoroczny spis powszechny ma być jednak inny niż poprzednie. Na stronie GUS pojawił się specjalna aplikacja. Zostanie uruchomiona z początkiem kwietnia. – Podstawową formą będzie samospis internetowy – wyjaśniła Banaszek

Zalogować będzie można się również przy pomocy urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja ma na bieżąco sygnalizować, czy poprawnie wypełniamy rubryki.

Polacy, którzy nie wypełnią tzw. samospisu w sieci, zostaną zapytani m.in. o wyznanie, zawód czy stan cywilny przez rachmistrzów osobiście. Chętnych do zbierania danych nie brakowało. Aktualnie są oni szkoleni i egzaminowani.

Główny Urząd Statystyczny apeluje, by Polacy zdecydowali się na samospis przez internet. Zdecydowanie przyspieszy to zbieranie danych. Jednak na podstawie doświadczenia z zeszłorocznego spisu rolnego, gdzie opcję internetową wybrało zaledwie ok. 20 proc. respondentów, GUS zdaje sobie sprawę, że większość ludzi nie spisze się samodzielnie.

Spisz powszechny. Jaki jest jego cel?

Narodowy spis powszechny przeprowadzany jest co dekadę. Dostarcza informacji administracji publicznej, instytucjom naukowym i badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym oraz mediom. Dzięki niemu znana jest struktura demograficzno-społeczna oraz ekonomiczna naszego kraju.

Obejrzyj także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(388)
447
8 miesięcy temu
Gdzie trzymają wyniki z 2011?
japie
11 miesięcy temu
U mnie rachmistrz przeszedł po całym bloku a pozniej wszyscy się pochorowali. Nie ma to jak inteligencja rządu. Pandemia panuje, ale spiu przełożyć nie można....
fghfg
11 miesięcy temu
Rozumiem, że wszyscy rachmistrowie są zaszczepieni i okażą ważny certyfikat covidowy?
Fakty na Fakt...
rok temu
Plus minus od 1989 roku z Polski uciekło przed prześladowaniami komunistów PiSPO około 6000,000 milionów Polaków
Fakty na Fakt...
rok temu
Plus minus od 1989 roku z Polski uciekło przed prześladowaniami komunistów PiSPO około 6000,000 milionów Polaków
Gość
rok temu
Dla Mnie to jest parodia i kabaret co oni robią w rządzie. To co w urzędzie miasta mają taki bu...l .że nie wiedzą kto jest kto i co posiada, będą łazić po domach i wirusa rozsiewac do ludzi
EWA
rok temu
Po poprzednim spisie dostałam wezwanie do opłacenia podatku za psa.. Musiałam udowadniać, że nie jestem przysłowiowym wielbłądem. Chcą wleźć do domów bez nakazu rewizji.
Nikita Ch.
rok temu
Obowiązkowy?? Pewnie też obowiązkowo trzeba oddawać narządy przedstawicielom władzy (nie ludowej). Patriotyzm umarł w 1935roku - to, że urodziłem się w tym chorym kraju nie było moim wyborem to dlaczego jestem zmuszany do tak wielu bzdurnych rzeczy... I dlatego nie chcę być Polakiem i nie utożsamiam się z tym chorym krajem...a na koniec - czy są jeszcze jacyś kretyni wierzący w wolność? Jak są to łapki w górę i sru w swój pusty łeb...
Gość
rok temu
A gdzie jest rodo
restrykcja
rok temu
PO PANDEMII.......
Gość01
rok temu
Zacznie się spis potrzebny jest do przjżenia żeby zobaczyć dodatkowo za co jeszcze będzie można płacić rząd potrzebuje kasy bo już mamy drugą grecje
Zosia
rok temu
Ludzie co sie podniecacie,że kogoś nie wpuścicie.Spiszcie się przez internet.Z punktu widzenia danych statystycznych to ważne żeby udzielić pewnych informacji.
Gregor
rok temu
Te anioly smierci potrafią tylko straszyć karami a kogoś może nie być w miejscu zamieszkania .Jednocześnie czekam termin szczepienia i dopóki tego nie zrobię z nikim się nieumowie .A minister dworaczyk straszy JAK NIE PRZYJMIESZ ASTRA ZENEKI TO NA KONIEC KOLEJKI TO WYPADNIE POD KONIEC ROKU.
Ziober
rok temu
Ci co głosowali na pisiorow niech nie narzekają
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić