aktualizacja 

NASA. Zaskakujący widok na Marsie. Już wiadomo, co sfotografował Curiosity

0

Na Marsie "rosną" kwiaty? Wysłany przez NASA łazik Curiosity uchwycił na Czerwonej Planecie coś, co przypomina małą, uroczą roślinę. Ustalenia naukowców są zaskakujące.

NASA. Zaskakujący widok na Marsie. Już wiadomo, co sfotografował Curiosity
Łazik Curiosity natknął się na niezwykłą formację na Marsie (NASA)

Należący do NASA łazik Curiosity w ubiegłym tygodniu natknął się na coś bardzo nietypowego na powierzchni Marsa. Na zdjęciach wykonanych przez kamerę zamontowaną w urządzeniu widać maleńki obiekt, do złudzenia przypominający… roślinę. Oszołomieni naukowcy zastanawiali się, czy przypadkiem nie odkryli właśnie pierwszego dowodu na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

"Kwiatek" na Marsie

Po przeanalizowaniu znaleziska zespół badaczy ustalił, że pochodzenie "kwiatka" jest jednak nieco mniej spektakularne, niż początkowo myśleli. Obiekt to w rzeczywistości specyficzna formacja mineralna o delikatnych strukturach, utworzonych przez minerały wytrącające się z wody.

Badacze nazwali niezwykłą formację "Sól Blackthorn". By lepiej się jej przyjrzeć, wykorzystali jedną z siedemnastu kamer Curiosity, Mars Hand Lens Imager (MAHLI), której obiektyw potrafi wykonywać niesamowite zbliżenia. Fotografie wykonane przez MAHLI ukazują tekstury powierzchni skał. Dzięki nim naukowcom udało się wykonać trójwymiarowy model obiektu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Curiosity już wcześniej uchwycił na Marsie podobne struktury, które nazywane są diagenetycznymi skupiskami kryształów. Diagenetyka oznacza proces rekombinacji lub przegrupowania minerałów w taki sposób, że z luźnych elementów tworzy się zwięzła skała. Zastępczyni głównego naukowca projektu Curiosity Abigail Fraeman poinformowała na Twitterze, że te struktury są najprawdopodobniej powstały z soli zwanych siarczanami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Kosmiczna sensacja. Odkryto egzoksiężyc spoza naszego Układu Słonecznego
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić