Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Pierwsze takie zdjęcia Wenus. Przełom w badaniu planety

6
Podziel się:

Sonda NASA Parker Solar Probe wykonała pierwsze zdjęcia powierzchni Wenus w zakresie widzialnym. Niezwykłe fotografie ukazują szczegółowe struktury tej fascynującej planety, które mimo dekad badań wciąż pozostawały zagadką dla naukowców.

Pierwsze takie zdjęcia Wenus. Przełom w badaniu planety
Zdjęcia NASA po raz pierwszy ukazały szczegóły powierzchni Wenus (NASA)

Używając instrumentu Wide-Field Imager (WISPR) astronomowie po raz pierwszy byli w stanie zajrzeć pod gęstą atmosferę Wenus. Planeta jest trudna do zbadania ze względu na ekstremalnie wysoką temperaturę, która tam panuje oraz toksyczną atmosferę. Urządzenia, które się do niej zbliżają, wkrótce po prostu się topią.

Pierwsze takie zdjęcia Wenus

Nowe zdjęcia NASA są przełomowe, ponieważ wreszcie zdradziły rąbka tajemnicy na temat powierzchni planety. Można na nich zaobserwować nie tylko gęste chmury, ale także zarys znajdujących się na niej struktur geologicznych, takich jak płaskowyże, wyżyny i równiny.

Sonda Parker Solar Probe sfotografowała całą nocną stronę Wenus w zakresie promieniowania od 470 do 800 nm, czyli w zakresie widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni podczas swoich dwóch ostatnich przelotów. Kamery WISPR były w stanie wykryć poświatę ciepła emanującego z powierzchni tej gorącej planety.

Wenus jest trzecią najjaśniejszą rzeczą na niebie, ale do niedawna nie mieliśmy zbyt wielu informacji o tym, jak wygląda powierzchnia, ponieważ nasz widok na nią blokuje gęsta atmosfera. Teraz w końcu po raz pierwszy widzimy powierzchnię w widzialnych długościach fal z kosmosu - przekazał w oświadczeniu Brian Wood, główny autor nowego badania i fizyk w Laboratorium Badawczym Marynarki Wojennej, cytowany przez "FOX News".

Pierwsze przebłyski powierzchni planety wysłał lądownik Venera 9 w 1975 roku. Misja Magellan NASA pomogła stworzyć pierwsze mapy powierzchni w latach 90. za pomocą radaru, a sonda kosmiczna Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) Akatsuki zebrała obrazy w podczerwieni w 2016 roku.

Agencja kosmiczna twierdzi, że nowe obrazy WISPR uzupełniają poprzednie odkrycia. Ponadto zdjęcia WISPR pomogą lepiej zrozumieć geologię i skład mineralny planety oraz jej ewolucję, w tym, czy wulkanizm odegrał rolę w tworzeniu jej gęstej atmosfery. Parker będzie miał ostatnią szansę na zobrazowanie powierzchni Wenus w listopadzie 2024 roku.

Mamy nadzieję, że nadchodzące misje pomogą naukowcom zrozumieć ewolucję Wenus i co jest odpowiedzialne za uczynienie tej planetą nieprzyjazną – powiedziała Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych w siedzibie NASA.
Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Maniek
5 miesięcy temu
Taka prawda jak to że byli na księżycu 😛. No ale tak napisali w necie,powiedzieli w kurwizji to wszyscy łykają takie newsy🐏🐏🐏
lubiesieuczyc
5 miesięcy temu
Super! Kocham naukę!
Moim zdaniem
5 miesięcy temu
Mnie zastanawia jedno. W przypadku japońskiej i amerykańskiej misji podkreślono odpowiednie agencje kosmiczne, które od razu wskazują na kraj pochodzenia danej misji. A w przypadku ruskich zapomnieli i podali tylko nazwę programową sond, która laikowi niczego nie mówi. Ja wiem, że ruskie są be i nikt nie musi mnie do tego przekonywać, ale to jednak właśnie im zawdzięczamy największą wiedzę o Wenus. Jako jedyni badali Wenus, jak jeszcze nie było to modne i wszyscy podniecali się Marsem. Potraktowanie w artykule o Wenus ruskich po macoszemu, stanowi upolitycznienie nauki.
Gacjusz09
5 miesięcy temu
Nie mozna zdradzic rabka tajemnicy, mozna go tylko uchylic! A najjasniejsza rzecz na niebie to co to ma byc? Jaka rzecz? co za bałwan pisze te teksty?
Ona88
5 miesięcy temu
Przecież tam jest życie. Poszukajcie sobie "Valiant Thor from Venus"
Asia
5 miesięcy temu
Miło przeczytać coś naukowego, może niewiele ale zawsze coś
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić