Nasi wybiorą Oscary. Prestiżowe zaproszenia dla 5 Polaków. Oto nazwiska

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym Amerykańskiej Akademii Filmowej, do grona nowych członków zaproszono 529 osób, w tym 5 z Polski. Dołączą do ponad 10-tysięcznego zespołu, który będzie wybierał najważniejsze filmowe nagrody na świecie - Oscary. Jedną z artystek jest wokalistka i kompozytorka Hania Rani. Kto jeszcze? To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

5 osób z Polski pomoże wybrać Oscary. Oto nazwiska5 osób z Polski pomoże wybrać Oscary. Oto nazwiska (na zdj. Hania Rani)
Źródło zdjęć: © AKPA, Flickr
Kacper Kulpicki

Hania Rani to laureatka Fryderyków i Paszportu "Polityki", która tworzy muzykę filmową i teatralną. Skomponowała ścieżki dźwiękowe m.in. do dokumentów o ks. Adamie Bonieckim i Albercie Giacomettim oraz filmów fabularnych "Jak najdalej stąd" i "Śubuk". Wokalistka została uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową za muzykę do oscarowego filmu "Wartość sentymentalna".

Oprócz niej do grona członków Amerykańskiej Akademii Filmowej zaproszono Pawła Łozińskiego, Andrzeja Radka, Katarzynę Lewińską i Macieja Szczerbowskiego. Pierwszy z wymienionych jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmów dokumentalnych.

W dorobku Pawła Łozińskiego znajdują się m.in. filmy "Miejsce urodzenia", "Siostry", "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" oraz "Film balkonowy". Ten ostatni powstał na podstawie rozmów z przypadkowymi przechodniami, których reżyser zaczepiał z balkonu swojego mieszkania w Warszawie. Jego filmy były wielokrotnie nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Andrzej Radka to animator pochodzący z Trzcianki, od wielu lat związany z irlandzkim studiem Cartoon Saloon. Karierę rozpoczynał w Polsce w studiu Hanna-Barbera w Bielsku-Białej. Jego animacje były nominowane do Oscara.

Andrzej Radka
Andrzej Radka © Facebook @Andrzej Radka

Amerykańska Akademia Filmowa zaproszenie wysłała również do kostiumografki Katarzyny Lewińskiej, która pracowała m.in. przy "1670" i "BrzydUli", nominowanym do Oscara "W ciemności" oraz czekającej na premierę produkcji "Lalka".

Kolejnym Polakiem jest Maciej Szczerbowski z Poznania. Jest współtwórcą "Dziewczyny, która płakała perłami" - produkcji, która została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Jak wybierane są Oscary?

Ponad 10 tys. członków Amerykańskiej Akademii Filmowej wybór najlepszych filmów roku zaczyna się od zgłoszeń w poszczególnych branżach. Specjaliści oceniają kandydatów w swoich kategoriach (czyli reżyserzy recenzują reżyserów, itp.).

Następnie wszyscy głosują na zwycięzców spośród nominowanych, co ostatecznie wyłania laureatów nagród. Szacuje się, że w gronie członków jest kilkudziesięciu Polaków.

Świat jest pełny pozytywnych historii, małych i dużych. Piszemy o nich wszystkich w ramach naszego cyklu #DziennaDawkaDobregoNewsa. Chcesz przeczytać więcej dobrych newsów? Kliknij TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie