NASK ostrzega! Cyberprzestępcy podszywają się pod Straż Graniczną

0

Przestępcy podszywają się pod Straż Graniczną i grożą wystawieniem listu gończego. Dowiedz się, jak nie dać się nabrać na kolejną metodę oszustów.

NASK ostrzega! Cyberprzestępcy podszywają się pod Straż Graniczną
Przestępcy podszywają się pod Straż Graniczną i grożą wystawieniem listu gończego. (gov.pl)

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK ostrzega przed cyberprzestępcami dzwoniącymi z nieznanego numeru i podszywającymi się pod Straż Graniczną. Po angielsku informują rozmówcę o jego podejrzanej aktywności na granicy i grożą wystawieniem listu gończego. Ta metoda oszustwa to vishing!

Uważaj to vishing!

Celem vishingu jest wyłudzenie pieniędzy albo poufnych danych w trakcie rozmowy telefonicznej.

Cyberprzestępcy dzwonią do ofiar podając się za znane i godne zaufania instytucje, takie jak banki czy urzędy. Następnie podczas rozmowy próbują zmanipulować ofiarę i wyłudzić od niej pieniądze lub informacje, np. takie, które pozwolą na zdalny dostęp do komputera i zainstalowanie oprogramowania przejmującego nad nim kontrolę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Alternatywa dla Ustki czy Łeby. Mierzeja Wiślana nas zachwyciła
Jeśli dzwoni do ciebie nieznany numer, który uznasz za podejrzany lub sugeruje Ci to komunikat widoczny na ekranie telefonu (np. informacja, że przychodzące połączenie to SPAM) – najlepiej nie odbieraj, a tym bardziej nie oddzwaniaj - apeluje NASK.

Pamiętaj, że nie tylko nieznane numery mogą być niebezpieczne. Ofiarą vishingu możemy paść nawet odbierając połączenie od znanego, zapisanego w naszym telefonie numeru.

Warto wiedzieć, że przestępcy posługują się w swoich atakach także spoofingiem, a więc przejmują wybrany numer i wykorzystują go, by podszyć się pod przedstawiciela jakiejś instytucji. Jeśli odbierzesz połączenie od znanego numeru i będziesz mieć podejrzenia, że rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje – rozłącz się i nie oddzwaniaj.

Jak nie dać się oszukać?

W obu przypadkach, zarówno vishingu, jak i spoofingu, sprawdzą się te same metody.

  • Przede wszystkim bądź ostrożny i zachowaj czujność;
  • Jeśli odbierzesz telefon, w którym przedstawiciel zaufanej instytucji poprosi o podanie danych osobowych lub danych logowania – nie rób tego. Najlepiej samodzielnie skontaktuj się z tą instytucją. Możesz wybrać się do oddziału w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub zadzwonić na infolinię, której numer wskazany jest na oficjalnej stronie. Pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na numer z rejestru połączeń w telefonie – może należeć do przestępcy;
  • Kiedy rozmówca naciska Cię, straszy lub oczekuje natychmiastowej reakcji - nie daj się zmanipulować. Bądź asertywny, nie podejmuj pochopnych decyzji – zawsze zastanów się dwa razy. Pamiętaj, to ty decydujesz, kiedy się rozłączysz i czy odbierzesz telefon.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić