Coraz mniej uczniów na lekcjach religii. We Wrocławiu laicyzacja przybiera na sile

381

Podczas, kiedy w niektórych regionach Polski, inauguracja roku szkolnego odbywa się w Kościele, w innych coraz więcej uczniów nie chce mieć do czynienia z wiarą w murach samej szkoły. Doskonale to widać na przykładzie Wrocławia. Konferencja Episkopatu Polski przeprowadziła badania, z których wynika, że Wrocław ma najniższy odsetek uczniów, którzy uczęszczają na katechezę.

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii. We Wrocławiu laicyzacja przybiera na sile
Na lekcje religii chodzi coraz mniej uczniów (Pixabay)

Przeładowany plan zajęć, zrażenie do instytucji kościoła jako takiej - to główne powody, dla których uczniowie wypisują się z lekcji religii. O niskiej frekwencji mówią już nie tylko dyrektorzy poszczególnych placówek, ale też sami duchowni.

Na religię chodzi co piąty licealista

Najgorzej jest w szkołach średnich. Z danych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu na 2022 rok wynikało, że na zajęcia religii chodzi jedynie 18,45 proc. uczniów.

Wrocław wyróżnia się na tle innych dużych miast w Polsce. Biorąc pod uwagę wszystkie typy szkół (podstawowych, średnich) na religię uczęszcza tu jedynie 63 proc. uczniów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gwóźdź do trumny. Nie ma szansy". Duchowny o fali apostazji wśród młodych

Niewiele lepiej wygląda sytuacja w Warszawie, gdzie frekwencja sięga 66 proc. Warto jednak zauważyć, że uczęszczanie na religię różni się w zależności od szkoły. Wśród wrocławskich liceów jest to od 91 proc. do zaledwie 34 proc.

W rozmowie z portalsamorzadowy.pl ksiądz prof. Piotr Tomasik z Konferencji Episkopatu Polski przyznaje, że laicyzacja z roku na rok rośnie, a to ma przełożenie na spadek liczby uczniów, którzy uczęszczają na lekcje religii,

Rodzice deklarujący się jako niewierzący lub niepraktykujący, przeważnie nie posyłają dzieci na lekcje religii. Zdarzają się, jednak sytuacje, kiedy jakiś uczeń pod wpływem kontaktów z rówieśnikami zainteresuje się wiarą katolicką i chce chodzić na lekcje religii. Bywa także i tak, że dzieci mimo bardzo niesprzyjających warunków zewnętrznych, pozostają w Kościele - mówił w rozmowie z portalem ks. prof. Piotr Tomasik.

Religia? Tylko do momentu komunii

Zauważalnym zjawiskiem jest też to, że dzieci chodzą na religię jedynie do momentu przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Po niej żegnają się zarówno z Kościołem jak i lekcjami religii.

Tutaj powodem mają być rady rodziców, ale także powszechna moda na wypisywanie się z religii.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić