Wróć na
Natalia Bogucka
|

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus zmutował. "Jest jeszcze bardziej zakaźny"

40
Podziel się

Brytyjsko-amerykański zespół naukowców twierdzi, że obecnie na świecie najczęściej występuje szczep koronawirusa o nazwie "D614G". Ostrzega, że nowa wersja wirusa jest znacznie bardziej zakaźna niż ta, którą pierwotnie rozpoznano w Chinach.

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus zmutował. "Jest jeszcze bardziej zakaźny"
Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zakaźny (Getty Images)
bCXGpWKt

Liczba przypadków koronawirusa na całym świecie wynosi obecnie ponad 10,8 mln. Z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Los Alamos National Laboratory, Duke University i University of Sheffield wynika, że za większość zakażeń odpowiada nowy szczep wirusa o nazwie "D614G".

Nowy szczep koronawirusa od 3 do 9 razy bardziej zakaźny

Mutacja koronawirusa sprawia, że jest on znacznie bardziej zakaźny od poprzednich wersji. Według badań może być nawet od 3 do 9 razy bardziej zakaźny niż pierwotny szczep, który pojawił się w Chinach. Ma za to odpowiadać niewielka, ale skuteczna zmiana w białkowych wypustkach koronawirusa, która ułatwia infekowanie ludzkich komórek - wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie ""Cell".

bCXGpWKv

Naukowcy twierdzą, że nowy szczep wydaje się szybciej rozwijać w górnych drogach oddechowych. Jednocześnie uspokajają, że choć jest bardziej zaraźliwy, to nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia.

Dane dostarczone przez nasz zespół w Sheffield sugerują, że nowy szczep jest związany z większym stężeniem wirusa w górnych drogach oddechowych pacjentów z COVID-19, co oznacza, że zdolności wirusa do infekowania ludzi mogą być zwiększone. Na szczęście na tym etapie nie wydaje się, aby wirusy D614G powodowały poważniejsze choroby - wyjaśnił dr Thushan de Silva z University of Sheffield.

Zobacz także: Koronawirus w USA. "Trauma na całe życie". Lekarze o walce z pandemią

bCXGpWKB
bCXGpWKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Marko
3 miesiące temu
Jezeli to jest choroba bezobjawowa to nie widze problemu tylko straszenie ludzi Proszę lepiej napisać kiedy będzie normalnie można było się dostać do lekarza bo telefoniczne porady to katastrofa a o tym się nie pisze
hmdk
3 miesiące temu
,,...choć jest bardziej zaraźliwy, to nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia...,, Ciekawe. Czyli Covid 19 tez nie stanowi wiekszego zagrozenia wiec skad te zgony Ludzie wy juz sami nie wiecie co piszecie
vicious
3 miesiące temu
A Morawiecki mówi, że to nieprawda. "Staruszkowie" mogą iść śmiało na wybory.
bCXGpWKX
oszukany
3 miesiące temu
Wystarczy tyuch bajek ! USA już przyznało się do wprowadzenia pandemii i zamrożenia gospodarki z powodu nadchodzącego kryzysu finansowego !!!
Polak
3 miesiące temu
szpitale nie przyjmują chorych na nic innego niz korona, sporo urzedów praktycznie wstrzymanych, itp. Ludzie...a ile zmarło bo się do lek. nie dostało ?:( eh
Najnowsze komentarze (40)
bloob
2 miesiące temu
Co zrobil koronawirus -ZMUTOWAL- co zmutowal - trzeba jednak troche wiecej inteligencji , albo trzeba isc do szkoly w koncu.....
bloob
2 miesiące temu
Co zrobil koronawirus -ZMUTOWAL- co zmutowal - trzeba jednak troche wiecej inteligencji , albo trzeba isc do szkoly w koncu.....
Fota
3 miesiące temu
Czyli KOPO zadbało tylko o zmianę kandydata na prezydenta a obawa o zdrowie Polaków 10 Maja to był tylko wybieg żeby się nie odbyły te wybory. Teraz możemy się zarażać bo cel osiągnięty. Straciłam szacunek do marszałka Grodzkiego jako lekarza. Bo przykłada rękę do tych wybiegów KoPO. Będę głosować na Dudę. I oby wygrał .
Iii
3 miesiące temu
No tak został zaprojektowany i po to stworzony...
zbieg oko
3 miesiące temu
Pytanie, czyżby koronavirus zaatakował Dariusza Ratajczaka w Opolu na parkingu przed marketem w 10 czerwca 2010 roku , pewnie to ten sam co teraz szaleje .
Premier
3 miesiące temu
Zapraszamy staruszków na wybory
LOCKDOWN
3 miesiące temu
PISZĄ,STRASZĄ,CO MA BYĆ,TO BĘDZIE
Gośćpoprostu
3 miesiące temu
7 miliardów ludzi a tylko 10 mln przypadków....to jak kropla w oceanie. Skąd taka skala paniki i chaosu??????zaczynam wierzyć w teorie spiskowe ;)
bCXGpWKP
transport
3 miesiące temu
leki przeciwzapalne i przeciw skrzepom coś już dają, to na pewno jest kierunek leczenia. Pierwszym lekiem na malarię była chinina(w toniku).Również zapobieganie, normalna waga, duże dawki witaminy D3, cynku, selenu, lukrecja, syropy, nawilżanie powietrza i wysoka temperatura(to tylko warunki). Słońce i 50 stopni niszczy wirusa na powierzchni.
Wrc
3 miesiące temu
Dobrze, że nie 50 razy ... a może 100? Polejcie mu jeszcze to będzie bardziej odważny.
Bord
3 miesiące temu
Taka pandemia a zakłady pogrzebowe zamykają się !?
Polka
3 miesiące temu
To teraz okaże się że każdy rodzaj grypy, kataru czy zwykłego przeziębienia to nowa mutacja wirusa...
Paweł
3 miesiące temu
Zarażać się i uodparniać. Nic nie będzie groźne. Leki i szczepionki tylko pogarszają sytuację i wbrew pozorom przyśpieszają murowanie i wzmacnianie się wirusów. Koronawirus to płotka nie warta zachodu. Bardziej obawiam się wirusa wyciekającego z mediów głupimi nagłówkami mającymi na celu wywołanie histerii, strachu i taniej sensacji.
Jack40
3 miesiące temu
Człowiek jak cień przemija (Ps 39, 7); Dni moje lecą jak tkackie czółenko, i kończą się, bo braknie nici (Hi 7, 6); Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała, bo młodość jak zorza poranna szybko przemija (Koh 11, 10);
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić