Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach. Może wywołać kolejną pandemię

411

WHO podkreśla, że świat musi być czujny w obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony świńskiej grypy. Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia dokładnie przestudiują ustalenia chińskich naukowców. Badacze ostrzegają przed kolejną pandemią.

WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach. Może wywołać kolejną pandemię
WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach (pixabay.com, Gerd Altmann)

WHO apeluje o czujność wobec nowego szczepu wirusa świńskiej grypy w Chinach. Chińscy badacze uważają, że G4 EA H1N1 może wywołać kolejną pandemię. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła we wtorek, że bada te doniesienia i na razie nie jest w stanie się do nich odnieść.

Wykrycie nowego szczepu świńskiej grypy pokazuje, że musimy kontynuować badania nad grypą, a także pozostać czujnymi na inne zagrożenia, nawet w dobie pandemii koronawirusa – powiedział Christian Lindmeier, rzecznik WHO, cytowany przez agencję Reutera.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla konieczność międzynarodowej współpracy przy badaniu nowego szczepu świńskiej grypy, a także monitorowania populacji zwierząt.

Nowy szczep wirusa świńskiej grypy. Naukowcy ostrzegają przed kolejną pandemią

Pierwsze wzmianki o G4 EA H1N1 pojawiły się w naukowym czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Na razie zauważono jedynie zdolność wirusa do przenoszenia ze świni na człowieka. Nie odnotowano jednak, by dalej migrował on między ludźmi. Chińscy naukowcy uważają, że G4 EA H1N1 może dalej mutować i w ten sposób zacząć przenosić się z człowieka na człowieka. Taki scenariusz grozi pandemią.

Ludzie nie są odporni na nowy szczep wirusa i nie ma przeciw niemu szczepionki. Jednak w przeciwieństwie do koronawirusa dużo łatwiej byłoby zaadaptować dostępne obecnie szczepienia, by przeciwdziałały również nowemu szczepowi świńskiej grypy.

Naukowcy przypominają o fali zachorowań na świńską grypę z 2009 roku. Wirusem z Meksyku zaraziło się 700 milionów ludzi na całym świecie. WHO potwierdziła wtedy 17 tys. zgonów spowodowanych świńską grypą. Obawiano się wówczas, że dojdzie do pandemii, jednak udzie okazali się na tyle odporni, że skala zachorowań była o wiele mniejsza niż w przypadku koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a wakacje. Dlaczego lekceważymy wirusa SARS-CoV-2?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić