Wróć na
Dagmara Smykla
|

WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach. Może wywołać kolejną pandemię

301
Podziel się

WHO podkreśla, że świat musi być czujny w obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony świńskiej grypy. Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia dokładnie przestudiują ustalenia chińskich naukowców. Badacze ostrzegają przed kolejną pandemią.

WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach. Może wywołać kolejną pandemię
WHO ostrzega. Nowy szczep wirusa w Chinach (pixabay.com, Gerd Altmann)
bCPGYSyJ

WHO apeluje o czujność wobec nowego szczepu wirusa świńskiej grypy w Chinach. Chińscy badacze uważają, że G4 EA H1N1 może wywołać kolejną pandemię. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła we wtorek, że bada te doniesienia i na razie nie jest w stanie się do nich odnieść.

Wykrycie nowego szczepu świńskiej grypy pokazuje, że musimy kontynuować badania nad grypą, a także pozostać czujnymi na inne zagrożenia, nawet w dobie pandemii koronawirusa – powiedział Christian Lindmeier, rzecznik WHO, cytowany przez agencję Reutera.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla konieczność międzynarodowej współpracy przy badaniu nowego szczepu świńskiej grypy, a także monitorowania populacji zwierząt.

bCPGYSyL

Nowy szczep wirusa świńskiej grypy. Naukowcy ostrzegają przed kolejną pandemią

Pierwsze wzmianki o G4 EA H1N1 pojawiły się w naukowym czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Na razie zauważono jedynie zdolność wirusa do przenoszenia ze świni na człowieka. Nie odnotowano jednak, by dalej migrował on między ludźmi. Chińscy naukowcy uważają, że G4 EA H1N1 może dalej mutować i w ten sposób zacząć przenosić się z człowieka na człowieka. Taki scenariusz grozi pandemią.

Ludzie nie są odporni na nowy szczep wirusa i nie ma przeciw niemu szczepionki. Jednak w przeciwieństwie do koronawirusa dużo łatwiej byłoby zaadaptować dostępne obecnie szczepienia, by przeciwdziałały również nowemu szczepowi świńskiej grypy.

bCPGYSyR

Naukowcy przypominają o fali zachorowań na świńską grypę z 2009 roku. Wirusem z Meksyku zaraziło się 700 milionów ludzi na całym świecie. WHO potwierdziła wtedy 17 tys. zgonów spowodowanych świńską grypą. Obawiano się wówczas, że dojdzie do pandemii, jednak udzie okazali się na tyle odporni, że skala zachorowań była o wiele mniejsza niż w przypadku koronawirusa.

Zobacz też: Koronawirus a wakacje. Dlaczego lekceważymy wirusa SARS-CoV-2?

bCPGYSzm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(301)
Polak
2 miesiące temu
Już knują coś nowego, tak im przeszkadza jak ludzie chcą normalnie sobie żyć
Ana
miesiąc temu
Wszystko w Chinach?Taki dziwny zbieg okolicznosci.
Nirvana
2 miesiące temu
Najpierw kontrola populacji zwierząt poprzez monitorowanie i ewentualne wybicie zakażonych osobników, a później analogiczny plan działania na ludziach. Oczywiście wszystko poprzedzone poprzez systematyczne obniżanie odporności. Później nasi "wybawcy" będą nam łaskawie podawać leki, szczepionki i Bóg jeden wie, co jeszcze, a wszystko to okraszone pięknymi słowami "to dla waszego dobra". Morowe powietrze zbliża się wielkimi krokami.
bCPGYSzn
Benia
miesiąc temu
Eksperci WHO wracajcie do szkoły
UE=ZSSR
miesiąc temu
WHO to międzynarodowy wirus razem z korporacjami miedzynarodowymi
Najnowsze komentarze (301)
filozof nauki
miesiąc temu
naukowcy...lol
.bartee78
miesiąc temu
Pieole, nie czytam już żadnych wiadomości. Zaczynam żyć własnym życiem według własnej jego definicji.
kris
miesiąc temu
Skoro nic nie jest pewne, to po cholerę nas o tym informują? Depopulacja i zastraszanie level expert.
Prawda
miesiąc temu
Następny sponsorowany artykuł 0 prawdy i kto ma w to uwierzyć? 3 latek
Koko
miesiąc temu
Mimo, ze o wirusie wszyscy wiedzieli w grudniu, to Chinczycy spokojniw sobie do nas latali, nikt im goraczki nie sprawdzal. Trzeba bylo juz w grudniu zamknac granice i pandemia by sie u nas nie zaczela. Ale ktos jednak nie mial na tyle rozumu albo odwagi, i czekalismy z jakakolwiek decyzja do marca! Po co wtedy bylo zamykac szkoly, skoro dzieci chorowaly w styczniu i lutym? W marcu wszedl plan testowania ludzi, ich zachowan i podatnosci na manipulacje. Plan doskonaly, nie trzeba strzelac do ludzi, jak w 2 wojnie swiatowej. Nie trzeba ich palic w piecach. Eh, nawet nie chce dalej rozwijac tematu, ale to poczatek 3 wojny swiatowej - informacyjnej.
Koko
miesiąc temu
Ohoho, chca przetestowac nasza cierpliwosc drugi raz? :) Juz im sie udalo katarem wybić w 3 miesiace cześć swiatowej gospodarki. WHO im świetnie w tym pomaga, dlatego Trump przestal finansowac tą dziwną instytucje.
Ilona
miesiąc temu
Nad morzem spokój i wreszcie widok ludzi szczęśliwych. WHO to największe nieszczęście
Luk
miesiąc temu
Wystarczy że Chiny zatruwają nam świat zabawkami i ubraniami
bCPGYSzf
Olo64
miesiąc temu
Ale WHO uaktywniło się!
Jac
miesiąc temu
Uwaga na nowy szczep przeziębienia leczenie nic nie daje tylko łagodzi objawy i trwa aż 7 dni
Złośliwa
miesiąc temu
Bombę biologiczna wypuścić należy Chinczykom, skoro pozdychają to nie będzie wirusów i pandemi już na świecie bo nie będzie miał ich kto tworzyć
james 007
miesiąc temu
USA powinno zbombardować Pekin... to jedyne rozwiązanie:D
Olo
miesiąc temu
Chiny od dawna zresztą tak jak wszyscy robią dziwne eksperymenty o jakich nikt nawet nie śnił na wypadek wybuchu kolejnej wojny czy czegoś innego te wszystkie wirusy to broń biologiczna cyt:KORONAWIRUS TO TYLKO EFEKT UBOCZNY-ODPAD POZOSTAŁOŚĆ OD GŁÓWNEGO WIRUSA!!! Więc co oni kombinują i jakimi głównymi wirusami się bawią??? Jak to jest tylko odpad jakie zagrożenie na nas czeka???
Ewa
miesiąc temu
Odgrodzic Chiny od reszty Świata!co za mało zachorowalo ludzi?chcecie szczepionka co wirus jest ale nie pandemia przecież wirusy się nurtują to nawet dziecko wie. Sami się szczęście i idealnie się od ludzi od Polski Nie powinniśmy słuchać WHO i tego szaleńca B.G
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić