Naukowcy są już pewni. Polak zaraził się od zwierzęcia

262

Badacze z kilku polskich uniwersytetów z pomocą kolegów z Finlandii przeanalizowali przypadek pracownika polskiej fermy norek, który zaraził się SARS-CoV-2. Naukowcy są przekonani, że wirus przeszedł na mężczyznę z norki.

Naukowcy są już pewni. Polak zaraził się od zwierzęcia
Pracownik polskiej fermy zaraził się od norki (Wikimedia Commons)

Ludzie mogą zarażać się SARS-CoV-2 od zwierząt. Udowodnił to przypadek pracownika polskiej hodowli norek, który zbadali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz fińskiego Uniwersytetu w Helsinkach. Wyniki opublikowali w "Clinical Microbiology and Infection".

Odpowiedzialny za pandemię drobnoustrój jest - po SARS i MERS - już trzecim w XXI wieku, atakującym ludzi koronawirusem pochodzącym od zwierząt - przypominają autorzy badania cytowani przez PAP.

Naukowcy zwracają uwagę na potrzebę monitorowania zakażeń odzwierzęcych i genetyczną analizę zakażających ludzi wirusów. Na razie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co dalej będzie się działo z wirusem.

Jego powszechność, genetyczna różnorodność i istnienie właśnie zwierzęcych rezerwuarów, w których może się rozmnażać, sprawiają, że uzyskanie przez społeczeństwo tzw. odporności stadnej i całkowite wyeliminowanie wirusa jest niestety mało realistyczne.

O badanym pacjencie wiadomo niewiele. To pracownik fermy norek w woj. pomorskim, u którego nie pojawiły się objawy COVID-19, jednak test dał wynik pozytywny. Naukowcy badali próbkę pobraną od pacjenta w lutym br. W genomie wirusa wykrytego u człowieka stwierdzono mutacje zgodne z tymi, które wykryto w genomie wirusa zakażającego norki.

Chociaż dokładna rola lub role tych mutacji pozostają do ustalenia, jedną z możliwych konsekwencji jest poprawa dopasowania do nowego gospodarza. Wpływ na przebieg choroby, przenoszenie lub immunogenność u ludzi nie są znane. Wariant należy śledzić w populacji ogólnej - uważają autorzy badania.
Autor: DSM
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić