Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Katastrofalne nawałnice. Krajobraz Polski znów drastycznie się zmienił

45
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu przez Lubelszczyznę przeszły ogromne wichury. Niestety, nie ominęły lasów. Teraz leśnicy próbują oszacować straty, a także uprzątnąć powalone i połamane drzewa.

Katastrofalne nawałnice. Krajobraz Polski znów drastycznie się zmienił
Połamane drzewa (Nadleśnictwo Świdnik)

W minionym tygodniu Lubelszczyznę nawiedziły lokalne burze. Towarzyszyły im intensywne opady deszczu i porywiste wiatry. Najbardziej ucierpiały drzewostany Nadleśnictwa Kraśnik i Świdnik. W tym pierwszym straty oszacowano na ok. 10 tys. m3 uszkodzonych drzew, w tym drugim natomiast - 5 tys. m3.

Priorytetem było dla leśników zabezpieczenie głównych ciągów komunikacyjnych. Zostały one zablokowane przez powalone drzewa. Dopiero wtedy można było przystąpić do ich kompleksowego porządkowania. Wstępne szacunki wykazały, że trzeba będzie usunąć przeszło 5 tys. m3 uszkodzonego drewna.

W pierwszej kolejności zadbaliśmy o doprowadzenie do przejezdności głównych dróg dojazdowych, dzięki czemu pracownicy okolicznych zakładów usług leśnych będą mogli rozpocząć uprzątanie powierzchni dotkniętych przez nawałnicę. W związku z zagrożeniami powstałymi w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych wprowadziliśmy okresowe zakazy wstępu do lasu w leśnictwach Karczmiska, Kleniewo i Poniatowa, w oddziałach na obszarze, których odnotowaliśmy największe szkody. W większości ucierpiały tam drzewostany sosnowe - relacjonuje zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik Michał Kosikowski.
Mimo tego, że większość wywróconych i połamanych drzew stanowiły sosny, pod naporem wiatru przewracały się także gatunki liściaste jak brzozy czy dęby. Szacunkowa masa drzew uszkodzonych przez huragan stanowi większość rocznego pozyskania w całym leśnictwie - powiedział leśniczy leśnictwa Radawiec Jacek Pawlak.

Stąd też zakazy wstępu do lasów. W czasie prac porządkowych wejścia do nich zostaną oznakowane tablicami ostrzegawczymi, w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Następnie leśnicy przystąpią do prac, mających na celu zagospodarowanie zalegającego na nich surowca. Pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik planują posadzić drzewa na obszarze prawie 15 ha, natomiast powierzchnia dla nowych drzew w Nadleśnictwie Świdnik przekroczy 10 ha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Elcia
12 miesięcy temu
Mój dziadek rolnik wiedział, że las musi być mieszany. A lasy państwowe przez lata nie dbaly o nowe nasadzenia, a jak to sądzą na 1 terenie, albo same iglaste, albo same liściaste. Jak szkodnik czy huragan przyjdzie to cały las umiera 🙈
Obserwatorka
12 miesięcy temu
Niestety normalny człowiek ma problem wyciąć drzewo na swojej działce, chociaż stwarza zagrożenie, ale Deweloperów pozwala się wyciąć wszystkie rodzime drzewa jak i zabudowywac i betonowa cały teren. Oni niszczą. Gmina wyciela masę starych topoli przy ulicy, ale już nowych nasadzeń od lat nie robi. A człowiek w upał poci się jak szczur idąc rozgrzana ulica.
gość
12 miesięcy temu
...no i są efekty. Rozwalajcie dalej Polskę tą "dobrą zmianą", zabetonujcie cały kraj i będzie wiało, oj będzie wiało......
Kolo
12 miesięcy temu
Ależ durny tytuł
Xyz
12 miesięcy temu
Do wszystkich ekologow,zamiast organizowac rozne eventy sadzcie rozne krzewy i drzewa.To po was pozostanie pozytecznego a nie zdjecia przykutych lancuchem osobnikow. Mniej gadac wiecej robic i ja tak wlasnie postepuje od ponad 30lat.
Mama
12 miesięcy temu
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣No i wszystko się wylało.. Ciekawe dlaczego jeszcze o tym nie napisaliście. Napiszecie pewnie jak będzie już za póżno i nie bedzie można nic zrobic.. Jak ktoś jeszcze nie wie o co chodzi można sobie wpisac w internet Kawanelicka Bloggspot
Jusia
12 miesięcy temu
Czytam te komentarze i nie dowierzam - znowu wina pisu , ludzie opamiętajcie się
Popiołek
12 miesięcy temu
Kara boska za protesty przeciw 5G i strefę wolną od LGBT :)
RAZ
12 miesięcy temu
Na dole jest wypowiedź Sikorskiego,sam jest koltunem,ignorantem i tupeciarzem,dobra wola,kto się szczepu lub nie,a czy zbadano te szczepionki,ilu ludzi już zmarlo,a co dalej ,o SWOIM KRAJU też wypowiada się krytycznie,a współczuję Niemcom,pod sąd z nim,...
141
12 miesięcy temu
beda sobie wycinac drzewa i nie beda usprawiedliwiac sie ze to przez robaki. pis lubi wycinac jak malo kto.
Propaganda
12 miesięcy temu
Przecież były suche i słabe drzewka to połamały się
ima
12 miesięcy temu
To może nie będzie trzeba ciąć puszczy bez opamiętania?.Niech pis posprzata po nawałnicach i ma drewno.
czy to normal...
12 miesięcy temu
Ta fotografia ukazuje źle prowadzony las iglasty. Drzewa wysokie o cienkich konarach w malutkim skupisku.
PiS = NSDAP
12 miesięcy temu
Zaraz wytną te, które jeszcze zostały wg szczególnej logiki, że drzewo wycięte już się nie przewróci.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić