Uwaga na kleszcze. Ten jest szczególnie groźny

36

Kleszcz gołębi to niezwykle groźny insekt. Ataku tego typu kleszcza możemy spodziewać się w lesie, na łące, w parku czy w ogrodzie. Teraz okazuje się, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, by paść jego ofiarą.

Uwaga na kleszcze. Ten jest szczególnie groźny
Ptak i kleszcz gołębi (YouTube)

Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek gołębi lub pluskwa ptasia. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu żywicielowi - gołębiowi. Żeruje jednak też na innych ptakach, w tym na ptactwie domowym.

Dlatego powinny na niego uważać szczególnie osoby, mające w swoim gospodarstwie m.in. kury. Występuje w miejscach, w których gnieżdżą się ptaki: w gołębnikach czy kurnikach, ale też na strychach, poddaszach, zadaszeniach, a nawet wieżach kościołów.

Jeśli jednak nie ma w pobliżu ptasiego żywiciela, przenosi się do domów i mieszkań i tam atakuje ludzi. W ciągu dnia ukrywa się w podłogowych i ściennych szparach, w futrynach i ramach okiennych, pod parapetami, tapetami i boazerią oraz w szczelinach mebli. Jest odporny na niskie temperatury.

W nocy wychodzi i przystępuje do ataku. Pobiera krew przez godzinę lub półtorej i odpada od żywiciela. Jest groźny ze względu na to, że jego ślina to silny alergen, a ślady po ugryzieniach mogą zostać na skórze nawet przez kilka lat. Dodatkowo może przenosić różne choroby.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić