Jan Manicki
Jan Manicki| 

Nawalny boi się o swoje życie w więzieniu

34

Znany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny stwierdził w piątek, że nie planuje popełnić samobójstwa w więzieniu. Na sobotę zapowiadane są w Moskwie masowe protesty. Antykremlowscy aktywiści podkreślają, że Nawalny trafił za kratki na podstawie sfabrykowanych dowodów.

Nawalny boi się o swoje życie w więzieniu
Aleksiej Nawalny zapowiedział, że nie planuje popełnić w więzieniu samobójstwa (Instagram)

W piątek na koncie Aleksieja Nawalnego w mediach społecznościowych pojawił się wpis dotyczący jego pobytu w więzieniu. Został on zamieszczony przez prawnika opozycjonisty. Podkreślono w nim, że aktywista czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem psychicznym.

Na wszelki wypadek ogłaszam, że nie planuję ani powiesić się na okiennej kracie, ani podciąć sobie żył lub też gardła zaostrzoną łyżką – napisano w imieniu Nawalnego w poście na Instagramie.

Wypowiedź Nawalnego z więzienia. "Bardzo ostrożnie korzystam ze schodów"

Krytyk Władimira Putina Aleksiej Nawalny został aresztowany w ubiegłą niedzielę, po przylocie z Berlina do Moskwy. W stolicy Niemiec odbywał wcześniej rekonwalescencję po próbie otrucia nowiczokiem. Rosyjska służba więzienna postawiła Nawalnemu zarzut nieprzestrzegania odbywania warunków kary w zawieszeniu i nakazała jego natychmiastowe aresztowanie.

W poście z więzienia podkreślono, Nawalny podkreśla, że jest w bardzo dobrej formie. Ma bardzo na siebie uważać i nie podejmować ryzykownych aktywności. Wszystko po to, aby na pewno nie doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Bardzo ostrożnie korzystam ze schodów. Codziennie mierzą mi ciśnienie krwi, jak u kosmonauty, więc nagły atak serca jest wykluczony. Wiem, że poza murami więzienia przebywa wielu dobrych ludzi i na pewno nadejdzie pomoc – podkreślił Nawalny.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

Rosyjska opozycja zapowiada demonstracje. "Dzieci wciągane w wojenki polityczne"

Na sobotę zaplanowano w Rosji ogólnokrajowe manifestacje. Zwolennicy Nawalnego będą protestować przeciwko represjom. Mają również domagać się uwolnienia opozycjonisty.

Władze wszczęły śledztwo wobec organizatorów protestów. Oskarżono ich o zachęcanie do uczestnictwa w nich osób niepełnoletnich. Podkreślono, że manifestacje mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Urzędnicy dali jasno do zrozumienia, że masowe demonstracje są nielegalne. W piątek moskiewski sąd skazały rzeczniczkę Nawalnego na 9 dni więzienia. Usunięto także wszystkie posty w mediach społecznościowych, mające zachęcać do udziału w manifestacjach. ​​

Kiedy nieletni są zapraszani na polityczne wiece, nie możemy spodziewać się niczego dobrego. Dzieci są wciągane w wojenki polityczne, gdy wszystkie inne opcje nie przynoszą rezultatu. Oznacza to, że organizatorzy manifestacji są gotowi zrobić wszystko, aby osiągnąć swoje cele – podkreśliła na Facebooku rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Obejrzyj także: Rosja. Aleksiej Nawalny aresztowany. Były premier chwali reakcję Polski: "To nie jest wyścig"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić