aktualizacja 

"Nawet kremlowscy propagandyści są w szoku". Rosjanin o nowym prawie

Duma rosyjska przyjęła prawo o całkowitym zakazie propagandy LGBTQ+. Oznacza to, że za sam wizerunek flagi uznanej przez sąd za symbol związany z nieheteronormatywnością można pójść do więzienia na 12 lat. "To prawo wprowadza represje w Rosji na nowy poziom" - komentuje Viacheslav Zarutskii, rosyjski Youtuber mieszkający w Warszawie.

"Nawet kremlowscy propagandyści są w szoku". Rosjanin o nowym prawie
Rosjanin mieszkający w Polsce o prawie wobec osób LGBTQ (YouTube, Viacheslav Zarutskii)

Nowa uchwała rosyjskiej Dumy jak przekonuje youtuber mieszkający w Polsce, uderza nie tylko w mniejszości seksualne, ale przez swój charakter daje ogromne możliwości interpretacyjne i poszerza pole działania służbom.

Zakaz używania tęczy jako symbolu LGBTG+ jest tak szeroki, że może być pretekstem do nadużyć ze strony policji. "Będą cierpieć wszyscy" - przekonuje Viacheslav Zarutskii i pokazuje szereg przykładów na jakie zezwala nowe prawo w Rosji.

Zakazane nowym prawem są: tematyczne naszywki, znaczki na ubraniach oraz parady, marsze, manifestacje czy imprezy tematyczne. Za złamanie przepisu grozi kara od 12 lat więzienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dorota Masłowska o sytuacji osób LGBT+ w Polsce

Jednak jak podkreśla youtuber: pary jednopłciowe w Rosji nie są zakazane, a zakaz obejmuje formy manifestowania swojej orientacji lub wsparcia dla osób LGBTG+. Viacheslav Zarutskii tłumaczy jaki możliwości obecne prawo daje służbom mundurowym.

Wcześniej policja podrzucała komuś zakazane substancje do kieszeni, aby żądać okupu. Teraz wystarczy, ze podrzuci małą tęczową flagę i człowiek może trafić na 12 lat do więzienia - przekonuje vloger w swoim filmiku.

I dodaje, że obecnie wystarczy że rosyjska policja podszyje się na komunikatorze za waszego chłopaka lub dziewczynę. "Wyśle Wam zdjęcie tęczowej flagi, obrazek zapisze się z automatu w waszym telefonie a zza rogu wyjdzie policja" - straszy youtuber.

Wszelkie oszustwa są możliwe. Przeszkadza ci sąsiad? Naklejasz na jego drzwi małą flagę lgbt i dzwonisz po policję. Sądy w Rosji są po stronie poszkodowanego. A zgłaszający jest w tym wypadku poszkodowanym - przekonuje na dalszych przykładach.

Jak wynika z prezentowanych w filmiku treści, po wprowadzeniu nowego prawa dochodzi już do absurdów w rosyjskiej telewizji, gdzie muzyczny kanał ocenzurował tęczę pojawiającą się na niebie w koreańskim teledysku. Do rebrandingu przystąpiły też firmy z z tęczą w logo

Niby tęcza jest legalna, ale o tym czy jest zwykła czy ideologiczna decyduje już sąd. Już za samo wspomnienie o lgbt można trafić na 12 lat więzienia - komentuje Zarutskii.

Zobacz także: Nowe represyjne prawo w Rosji
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić