Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Rosjanin ujawnia, co w szkołach mówi się o Polsce. Jesteście gotowi?

Wiaczesław Zarucki to rosyjski bloger, który uciekł ze swojego kraju do Polski. Internauta stara się przedstawić nam prawdziwy obraz Rosji i działania propagandowe Kremla "odbierane przez zwykłych obywateli". Tym razem Zarutskii wyjaśnił, czego uczą się młodzi Rosjanie na lekcjach historii. Wspomniał o Polsce.

Rosjanin ujawnia, co w szkołach mówi się o Polsce. Jesteście gotowi?
Viacheslav Zarutskii pokazuje prawdziwy obraz Rosji (YouTube)

W filmie zatytułowanym "Tak nas okłamują o Polsce w szkole w Rosji", Wiaczesław Zarucki porusza między innymi sprawę zbrodni katyńskiej czy wyzwolenia Polski spod okupacji nazistowskiej.

Okazuje się, że dzieci i młodzież w ogóle nie uczą się o mordzie polskich oficerów. Sprawa ta jest całkowicie przemilczana przez system edukacji opracowany przez Kreml.

Katyń i nie tylko - tematy tabu w rosyjskich szkołach

Bloger pokazuje, że w czasie prezydentury Dmitrija Miedwiediewa nastąpiła "odwilż" w relacjach polsko-rosyjskich i m.in. odtajnienie części dokumentów katyńskich. Mimo to, szkoły w Rosji nadal nie poruszały tego tematu.

Według Zaruckiego powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Przede wszystkim Rosja kontynuuje politykę historyczną Związku Radzieckiego. Nie chce też przyznawać, że ZSRR dokonywał jakichkolwiek zbrodni w czasie II wojny światowej. Chodziło o pozytywny wizerunek państwa - wskazuje bloger.

Jednak nie tylko zbrodnia katyńska jest tym, co różni naukę w Rosji od znanej nam wersji historii. Dzieci w Moskwie, Petersburgu czy innych miejscowościach dowiedzą się np. o tym, że "to wyłącznie Związkowi Radzieckiemu Polska zawdzięcza wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej".

Zresztą, rosyjska nauka nadal skupia się wokół kreowaniu pozytywnego obrazu jednego z najbardziej zbrodniczych i reżimowych państw w historii nowożytnego świata.

Bloger wskazuje, że odniesień do pozytywnej roli ZSRR jest naprawdę wiele. Jest to nie tylko efekt wieloletniej propagandy radzieckiej, a później rosyjskiej wobec obywateli, ale też oficjalne wytyczne, które nauczyciele znajdą w swoich podręcznikach.

Zobacz także: Tak nas okłamują o Polsce w szkole w Rosji.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić