aktualizacja 

"Nie będę milczeć!". Matka zabitego wagnerowca jest wściekła

- Pochowałam syna, a dalej nie dostałam za niego zapłaty! Nie będę milczeć! - mówi matka Rosjanina, który zginął na wojnie w Ukrainie. Siergiej Szewczenko, zanim trafił na front, odsiadywał wyrok w kolonii karnej. Zginął podczas walk w Bachmucie.

"Nie będę milczeć!". Matka zabitego wagnerowca jest wściekła
Jewgienij Prigożyn podczas pogrzebu wagnerowca. To właśnie Prigożyn odpowiada za rozmieszczanie najemników z Grupy Wagnera w Ukrainie (Telegram)

Kreml angażuje do walki osadzonych, ponieważ śmierć jeńców nie wywołuje w rosyjskim społeczeństwie takiej niechęci, jak w przypadku strat z szeregów zawodowych rosyjskich żołnierzy lub zmobilizowanych.

Jedną z takich osób był Siergiej Szewczenko. Według relacji matki, którą cytuje portal ngs24.ru, jej syn przebywał w więzieniu. Miał problemy z alkoholem. Jakiś czas temu sąd po raz czwarty skazał go za jazdę samochodem pod wpływem. Jak przyznaje kobieta, o jego udziale w wojnie w Ukrainie dowiedziała się bardzo późno.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PO w ogniu krytyki. "To głosowanie jest demonizowane"
Od miesiąca nie było od niego żadnych wiadomości. Sama zadzwoniłam do kolonii karnej, a oni mi powiedzieli, że mój syn podpisał jakiś dokument o zachowaniu poufności - podkreśla kobieta.

Więcej szczegółów dowiedziała się od jego kolegów, którzy także byli osadzeni w tym samym miejscu. "Mieliśmy rekrutację. W Grupie Wagnera odbyło się zgromadzenie skazańców. Przybyły dwie zmiany i zabrano mężczyzn" - usłyszała od jednego z nich.

Niedawno kobieta odebrała telefon - głos po drugiej stronie poinformował ją o śmierci syna. Mężczyzna zginął w Bachmucie, a informacje o śmierci przekazał jeden z członków Grupy Wagnera.

Pochowałam syna, ale nie mam za niego pieniędzy, nadal nie ma nic, ani grosza! Nie będę milczeć w tej sprawie! Już powiadomiłam o tym wojskowe biuro meldunkowe, zgłosiłam to do naszej lokalnej gazety "Radzieckie Priangarye" - dodaje zrozpaczona kobieta.

O śmierci mężczyzny poinformowała także administracji miasta Kodyńska, z której wywodził się Szewczenko. Władze miasta zaapelowały o zbiórkę pieniędzy dla rodziny zabitego żołnierza.

Grupa Wagnera - co to jest?

Grupa Wagnera to utworzona w 2014 r., prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem i prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.

O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Nazwa jednostki pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. Wagner.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić