o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Nie chcą religii w szkole. Najnowszy sondaż

151
Podziel się

Najnowszy sondaż IPSOS pokazuje, że aż 68 proc. Polaków chce, by nauczanie religii odbywało się w parafii. Jest tylko jedna grupa, która jest innego zdania.

Nie chcą religii w szkole. Najnowszy sondaż
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bEDfmNlx

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie OKO.press wynika, że aż 68 proc. Polaków jest zdania, że katecheza powinna być nauczana w parafii. Tylko 27 proc. badanych uważa, że lekcje religii powinny nadal odbywać się w szkole. 5 proc. nie wyraziło zdania w tej sprawie.

W 2019 roku przeprowadzono taki sam sondaż i kiedy zapytano "Gdzie Pana/Pani zdaniem powinna być nauczana religia?" 52 proc. Polaków opowiedziało się za nauczaniem katechezy w parafii, natomiast 44 proc. za pozostawieniem religii w szkole.

bEDfmNlz

Poparcie nauczania religii w parafii przeważa we wszystkich grupach wiekowych. Za katechezą w parafii szczególnie opowiedziała się grupa badanych w wieku 40 lat (74 proc. wybrało odpowiedź "w parafii", podczas gdy 21. proc. chce religii w szkole).

71 proc. ankietowanych w wieku 50 lat chce katechezy w parafii, a 26 proc. w szkole. Z kolei w grupie wiekowej 18-29 lat - 70 proc. do 26 proc. Wśród 30-latów 66 proc. do 32 proc. Najmniej badanych popiera nauczanie katechezy w parafii wśród grupy 60+ (63 proc. do 30 proc.).

Jedyną grupą badanych, którzy chcą, by religia pozostała w szkole są wyborcy PiS (56 proc. odpowiedziało "w szkole", 33 proc. "w parafii").

bEDfmNlF
Odpowiedzi wyborców partii układają się w klarowny wachlarz postaw. Elektorat PiS w większości popiera religię w szkole, Konfederacji i PSL odrzuca ją w umiarkowanym stopniu, Polski 2050 odrzuca zdecydowanie, a KO i zwłaszcza Lewicy - odrzuca całkowicie - czytamy na stronie OKO.press.

Wśród osób z wykształceniem podstawowym 68 proc. chce religii w parafii, a 30 proc. w szkole, z zawodowym - 60 proc. za przeniesieniem katechezy do parafii i 32 proc. za pozostawieniem w szkole, wśród najbiedniejszych (z dochodem do 1 500 zł) - 60 proc. odpowiedziało "w parafii", a 35 proc. ''w szkole".

Nieco częściej model szkolnej katechezy popierali mieszkańcy wsi, ale nawet tutaj przewaga "parafii" (56 proc.) nad "szkołą" (38 proc.) była duża - napisało OKO.press.

68 proc. badanych z wyższym wykształceniem chce religii w parafii, podczas gdy 30 proc. opowiedziało się za katechezą w szkole. Wśród mieszkańców dużych miast (100-500 tys. mieszkańców) wyniki są następujące: 75 proc. za religią w parafii i 20 proc. w szkole, w metropoliach (ponad 500 tys.) 78 proc. do 19 proc., wśród najbogatszych (z dochodem min. 7 000 zł) - 87 proc do 12 proc.

bEDfmNlG

Sondaż telefoniczny CATI Ipsos dla OKO.press przeprowadzono 23-25 listopada 2020 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1000 osób). Losowanie próby miało charakter warstwowo-proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i wielkości miejscowości. Około 70 proc. spośród 1000 wywiadów zrealizowano pod wylosowanymi numerami telefonów komórkowych.

Zobacz także: Zobacz też: Skandal w Przemyślu. Ksiądz zachęcał dzieci do korupcji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDfmNma
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(151)
Zboczenie
8 miesięcy temu
Jak boisz się księdza że będzie w kościele więcej pokus to po jakiego on wykłada religię coś tu nie kumam to znaczy że księża są niebezpieczni a on mówi do dzieci o miłosierdziu że nie można nikogo ranić a robią swoje
Koniec
8 miesięcy temu
Uważam że w ogóle nie powinno być Religi w domu można nauczyć się nie musi tego klepać ksiądz w szkole
Vanesca
9 miesięcy temu
Sondaż był robiony wśród imigrantów oraz za granicami kraju. W sondażu wykorzystano dane agentury wiadomej, ich wasali, oraz innych na pasku neokomuny. Bardzo dobre wyniki sondażu, biorąc pod uwagę, iż wiadomo, o jakie religie chodzi.
bEDfmNmb
Analityk
9 miesięcy temu
Religia powinna być w szkole,po innych lekcjach ale obecność powinna być nieobowiązkowa i brak ocen. Jestem niewierzący ale uczeszczałem na religię za czasów PRL - bo katecheta ciekawie prowadził zajęcia i nie lubiłem komuny. Ksiądz uważał że jeżeli ktoś nie chodzi na religię to jego wina bo żle prowadził zajęcia. Niestety gdy został proboszczem zmienił się o 180 stopni. Władza deprawuje.
stan
9 miesięcy temu
Dla wielu katolików religia w szkołach to wygoda z uwagi na to że aby przekazać wiarę trzeba być samemu przekonanym np trójca, nikt tego nie rozumie ale trzeba się tego nauczyć albo modlitwy, są wyuczonymi regułkami powtarzane jak mantra w wyniku czego pojawiają się sprzeczności np w słynnej ,,Ojcze nasz,, modlą się o przejście Królestwa tu na ziemię, ale po śmierci wybierają się do nieba, albo obecne święta, Jezus umierając wiosną miał 33,5 to kiedy by skończył 34 lata? czy byłby to grudzień? no i na koniec piekło, duchowni z lubością strasz swoje owieczki wiecznymi mękami za kilkadziesiąt lat i tak ciężkiego życia na ziemi, kara nieadekwatna do czynu, to tylko niektóre pokręcone nauki trudne do przekazania a jeszcze bardziej zrozumienia kwestie
Joanna
9 miesięcy temu
Dziwne. Moja siostrzenica chetnie chodzi na religie w szkole. Mozliwe, ze tak male dziecko nie rozumie powagi sytuacji, ale gdy ja zapytalam, czy chce religii w szkole, czy w parafii odpowiedziala, ze w szkole. Tak samo twierdza jej dwie kolezanki. To moze lepiej zapytajmy dzieci czego one chca??? Proboszcz naszej parafii jest za pozostawieniem religii w szkolach. Ja rowniez.
Karol
9 miesięcy temu
ja juz wole zeby dzieci uczyly sie w szkole niz w parafii. Wydaje mi sie ze na parafii ksiadz moze byc bardziej odwazny w swoich pokusach. Szkola jest lepszym miejscem bo jest tam wiele osob i wydaje mi sie ze jest to bezpieczniejsze miejsce niz zamknieta na spust parafia gdzie nie wieadomo co sie dzieje a ze kazdy ma pokusy to lepiej zeby bylo to neutralne miejsce takie jak szkola. Bylo dobrze od lat wiec po co to zmieniac. Nie zaprowadzajmy owiec do wilkow. Nich wilki same przyjda po owce. Dzieci na parafii sa bezbronne w szkole jest chociaz nauczycielka czy dyrektor czy pani pedagog. Na parafii może nie byc do kogo zwrocic sie o pomoc.
Dyzio
9 miesięcy temu
Mnóstwo dzieci nie chodzi na religię,ale o tym jakoś się nie mówi.Pan Czarnek który chciałby zapewne żeby wszyscy uczyli się religii,tak jak on,cofnie szkolnictwo do średniowiecza.
Antypis
9 miesięcy temu
I takie też powinno być poparcie dla pis w następnych wyborach, max 20%
Popis
9 miesięcy temu
O2 jest upolitycznione przeciwko pis
Partyzant
9 miesięcy temu
Mam dużo znajomych co są za pisem i za po i wszyscy mówią że religii w szkole nie powinno być tylko na parafii.
Pola
9 miesięcy temu
Przy kościele zdecydowanie .Jak widzę naszą katechetkę to raczej nie chcę, żeby uczyła moje dzieci w szkole
Kryzys
9 miesięcy temu
W szkołach uczą się nie tylko katolicy. Jeżeli miałoby być sprawiedliwie, to każdy uczeń powinien mieć 2 godziny swojej religii. A tak nie jest. Dlatego trzeba wrócić z religią do parafii.
bEDfmNlT
Kryzys
9 miesięcy temu
W szkołach uczą się nie tylko katolicy. Jeżeli miałoby być sprawiedliwie, to każdy uczeń powinien mieć 2 godziny swojej religii. A tak nie jest. Dlatego trzeba wrócić z religią do parafii.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić