o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Odkrył ebolę i ostrzega przed nowymi wirusami. Nadchodzi "choroba X"

247
Podziel się

Naukowiec, który przyczynił się do zidentyfikowania wirusa ebola, przestrzega świat przed nową chorobą. Twierdzi, że największym zagrożeniem dla ludzkości są wirusy pochodzące od zwierząt. Choć kolejna pandemia pozostaje w sferze domysłów, podstawy aby się jej obawiać, nie są wcale wyssane z palca.

Odkrył ebolę i ostrzega przed nowymi wirusami. Nadchodzi "choroba X"
W DRK pojawiły się przypadki nowych, groźnych chorób odzwierzęcych (Getty Images)
bDJrevYl

Niewielka, przypominająca celę więzienną sala szpitalna w położonej gdzieś w środku lasu deszczowego wiosce Ingende w Demokratycznej Republice Konga. Na łóżku siedzi cicho pacjentka z gorączką krwotoczną. Próbuje zapanować nad dwoma maluchami, chcącymi jak najszybciej wydostać się na zewnątrz.

Kobieta czeka na wynik testu na ebolę. Może kontaktować się z bliskimi tylko przez małe, plastikowe okienko. Jej tożsamość została ukryta, aby uchronić ją przed ostracyzmem ze strony miejscowych, lękających się infekcji.

Istnieje szczepionka i lekarstwo na ebolę. Znacznie ułatwiają one walkę z chorobą. Gdzieś z tyłu głowy lekarzy wciąż pojawiają się te same pytania.

bDJrevYn
A co jeśli ta kobieta nie ma eboli? Co jeśli zamiast tego jest pacjentką "zero" nowej "choroby X", która rozprzestrzeni się tak szybko jak koronawirus, ale będzie miała 90-procentową śmiertelność? – pytają sami siebie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa mianem "choroby X" nową, hipotetyczną pandemię. Litera "X" oznacza tutaj nieoczekiwane. Choć brzmi to jak science fiction, strach naukowców jest całkiem realny.

Odkrył ebolę. Ostrzega przed apokaliptyczną pandemią

Mikrobiolog Jean-Jacques Muyembe Tamfum ostrzega ludzkość przed "apokaliptyczną pandemią". Naukowiec znany jest jako jeden z pionierów badań nad wirusem ebola, którego śmiertelność wynosi ponad 90 proc. Teraz Muyembe Tamfum ostrzega świat przed kolejnym kataklizmem.

bDJrevYt
Żyjemy w świecie, który produkuje nowe patogeny. I to stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkości – podkreśla prof. Muyembe Tamfum w wywiadzie dla CNN.

Eksperci twierdzą, że rosnąca liczba pojawiających się wirusów jest w dużej mierze wynikiem niszczenia środowiska. Ludzie mają bowiem kontakt z patogenami, które wcześniej funkcjonowały tylko w środowisku zwierząt. Może stanowić to "śmiertelne zagrożenie".

Jeśli zniszczysz las, większe zwierzęta wymrą, a mniejsze, takie jak owady i szczury, przeniosą się do wiosek. I przyniosą nowe wirusy, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia – wyjaśnia mikrobiolog.
bDJrevYu

Nowe zagrożenie epidemiczne. Wirusy pochodzenia zwierzęcego

SARS-CoV-2 to patogen odzwierzęcy, podobnie jak ebola. Profesor Muyembe Tamfum jest zwolennikiem teorii, że pierwsze zakażenie COVID-19 miało miejsce na targu dzikich zwierząt w chińskim mieście Wuhan. Jak twierdzi naukowiec, pracownicy przemysłu mięsnego na całym świecie mają kontakt ze zwierzętami trzymanymi w złych warunkach higienicznych, więc takie sytuacje będą się powtarzać.

Od czasu zidentyfikowanej w 1901 roku żółtej febry, naukowcy odkryli co najmniej 200 innych wirusów pochodzenia zwierzęcego, powodujących choroby u ludzi. Według badań epidemiologa chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Edynburgu Marka Woolhouse'a, nowe rodzaje wirusów są odkrywane w tempie od trzech do czterech rocznie. Większość z nich pochodzi właśnie od zwierząt.

bDJrevYv

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJrevYw
bDJrevYO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(247)
Karo
2 miesiące temu
Ludzie od wieków niszczą środowisko i masowo wybijają zwierzęta. Teraz natura zaczęła się mścić i ludzie zostaną zdziesiątkowani. Bo ludzie najbardziej zagrażają planecie.
Edward
2 miesiące temu
Żyjemy w świecie którymi manipuluje się całymi społeczeństwami. Nauka pozwala na zdefiniowanie w jaki sposób zasiać strach w tak zwanych masach (ludzi) przy użyciu środków masowego przekazu i uzywanoa przez dziennikarzy i rządy (dzięki globalizacji i szybkiej wymianie informacji) tej samej narracji. Straszy się ludzi, bo zastraszeni ludzie są łatwiejsze dosterowania. Łatwiej zabrać im swobody i mówić im co mają robić, chociaBy przeczyłoby to co wcześniej uznawali za bezpieczne. Witajcie w zmanipulowanym globalnie świecie! Nauczcie się filtrować informacje.
Wolny
2 miesiące temu
Czas Apokalipsy się zaczął zegar tyka
bDJrevYP
Rolnik
2 miesiące temu
U nas na wsi już ona jest od dawna. Wszyscy mówią na nią "choroba jasna"
Norynberga 2+
2 miesiące temu
Smutne i przykre jest to , że większość polityków się sprzedała ......................Za 30 srebrników dokładnie tak samo jak kiedyś Judasz .... Tylko nieliczni politycy pokazali , że liczy się kaliber człowieka --- takim człowiekiem okazał się Prezydent Białorusi - Łukaszenka i Prezydent Brazylii - Bolsonaro .... I Prezydent Tunezji John Magufuli , który wykrył fałszywe testy ....... Apokalipsa położy kres złu ......
Najnowsze komentarze (247)
Radosny
1 tyg. temu
I co z tego? Najbardziej inwazyjnym gatunkiem są ludzie. Zagłada naszego gatunku w ten lub inny sposób może tylko uratować ten Świat. Żal krótki, szkoda mała jak głosi powiedzenie.
Qanmon
1 tyg. temu
Ludzie zacznijcie łączyć kropeczki.....Pan Microsoft mówi tak będzie zaraza,ludzi na świecie jest za dużo,zwierzęta roznoszą zaraze ....więc robi spółki i rozpoczyna produkcję szczepionek,dodatkowo słońce mu za bardzo świeci więc chce coś rozpylać z samolotów żeby nas tak nie smażyło a co to za preparat bedzie rozpylany???? No i nasz kochany Pan G.rozpocznie produkcję sztucznego mięsa dlatego zabiją zwierzęta chodowlane bo będą roznosić zarazę.......ludzi zaganiają do zagrody jak bydło będą mieli kontrolę nad wszystkim...pozdrawiam myslacych
Ona
1 tyg. temu
Już nie mogę tego słuchać 😎próbują teraz z wszystkiego (co było) zrobić coś!!?? Żeby ludzi zastraszyć... My już chyba nigdy nie wrócimy do normalności 😌wyssaja z nas resztki czlowieczenstwa....
HGHGHG
1 tyg. temu
CZYLI IZRAEL SZTUCZNE MIESO CHCE JUZ SPRZEDAWAC ZE STRASZA?
normalny
2 tyg. temu
Ludzie toczą wojny,a wirus zrobi z tym ciche rozegranie 2:0Jak pokona ludzi ,nie bedzie zarazy..PROSTE JAK DRUT.Teraz kolej na czystkę ,to nie emisja ciepła.Atomy,itd...WIRUS CICHUTKA NAMI JUZ STERUJE..
Kozak
2 tyg. temu
Szczepionki ratują życie.Nie ma co atakować czegoś co pomaga.Tylko z mądrym podejściem pokona się przeszkody.Żeby wszyscy myśleli logicznie,byłoby prościej.Mąciwody są gorsze od zarazy.
Dobra rada
2 tyg. temu
Takich ekspertów należy natychmiast skutecznie izolować na czas niekreślony. To oni są najgorszymi wirusami ,,STRACHU,,
M1306
2 miesiące temu
Na pewno będzie największy raj dla wirusów i wygrają wojnę
bDJrevYH
Złota klatka
2 miesiące temu
Wszczepie sobie czipa, który będzie badał czy mam tego x, do tego GPS, żeby wiedzieli skąd mnie wziąć na sor. Same plusy, prawda?
Zykfryt
2 miesiące temu
Nadchodzi choroba x na którą jest zapewne szepionka x co wygrałem?
Stanley
2 miesiące temu
Przestańcie żreć zwłoki w końcu do cholery..przeszedłem kilka lat temu na veganizm i nie żałuję..to była najlepsza decyzja w moim žyciu..
COVID = fake
2 miesiące temu
"Jeden młody diabeł zapytał starego: Jak ci się udało zaprowadzić do piekła aż tyle dusz? Stary diabeł odpowiedział: Wzbudziłem w nich strach! Odpowiedział mu młody: Super robota! A czego się bali? Wojen? Głodu? Odpowiedział stary: Nie, bali się choroby! Na to młody: czy to znaczy, że nie zachorowali? Nie umarli? Nie było dla ratunku? Stary odpowiedział: ależ nie, ... zachorowali, umarli, a ratunek był. Młody diabeł zdziwiony odpowiedź: to w takim razie nie rozumiem ??? Stary odpowiedział: Wiesz oni wierzyli, że jedyna ważna jest, która musi mieć każde kosztem przy sobie ich życie. Przestali się przytulać, witać ze sobą. Oddalili się od siebie. Zrezygnowali ze wszystkich niestandardowych i wszystkiego co było ludzkie! Później skończyły im się pieniądze, stracili pracę, ale to był ich wybór, bo bali się o swoje życie, dlatego zrezygnowali z pracy nie osiągnął chleba. Wierzyli ślepo we wszystko, to co słyszeli i czytali w gazetach. Zrezygnowali z wolności, nie wychodzili z testów domów dosłownie nigdzie. Przestali odwiedzać rodzinę i przyjaciół. Świat zamienił się w taki obóz koncentracyjny bez przymuszania ich do niewoli. Zaakceptowali wszystko !!! Tylko dlatego, by przeżyć chociaż jeden mizerny dzień .... I tak żyjąc, umierali każdego dnia !!! I właśnie w taki oto sposób było bardzo łatwo zabrać ich mizerne dusze do piekła ... " Cytat z książki CS Lewis -" Listy starego diabła do młodego 'z 1941r
kapitan S
2 miesiące temu
Osobiście myślę ,że w pierwszej kolejności trzeba by było, zainteresować się wojskowymi laboratoriami biologicznymi, gdzie tworzone są najbardziej zjadliwe patogeny i tam wzmóc kontrolę wszelkimi możliwymi sposobami.
Andrzej
2 miesiące temu
To tysiące lat żyli ludzie ze zwierzętami (w dodatku nie szczepionymi kiedyś) i jakoś żyją.. Ale o2 już ma specjalistę co wie że nadchodzi nowa choroba. To jest parodia ja wchodzę na portale się pośmiać. Lepsze niż kabaret 🤣
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić