Nie ma wątpliwości. "To największa katastrofa humanitarna XXI wieku"

Od października w Strefie Gazy trwają intensywne działania wojenne, w wyniku których zginęło już ponad 20 tys. osób, a kolejne 50 tys. zostało rannych. Nawet 1,9 mln mieszkańców Strefy przebywa poza swoimi domami, bez dostępu do wody, pożywienia i leków. Aby odpowiedzieć na ich pilne potrzeby, Polska Akcja Humanitarna rusza z niezbędną pomocą dla osób, które ucierpiały w wyniku tego konfliktu.

Nie ma wątpliwości. "To największa katastrofa humanitarna XXI wieku"
Konflikt izraelsko-palestyński trwa. Polska Akcja Humanitarna pomoże mieszkańcom Gazy (PAP, ALAA BADARNEH)

Warunki w Strefie Gazy są niezwykle trudne, jako że dostarczana pomoc nie odpowiada ogromnym potrzebom humanitarnym na miejscu. Negocjowany jest wjazd każdej ciężarówki z pomocą humanitarną, co w praktyce uniemożliwia dotarcie do wszystkich mieszkańców.

Dodatkowo nie ma możliwości, aby nowe organizacje pomocowe rozpoczęły działania w tym rejonie. Dlatego PAH nawiązała współpracę z działającą w Strefie Gazy międzynarodową organizacją CARE, dzięki której już wkrótce uda się przekazać pakiety higieniczne potrzebującym rodzinom.

Nie ma wątpliwości, że to największa katastrofa humanitarna XXI wieku - wyjaśnia Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu PAH.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 29.12

- Nasza pomoc może zatem wydawać się kroplą w morzu potrzeb. Myślę jednak, że to również wyraz solidarności z ludźmi, którzy są w niesamowicie trudnej sytuacji: bez wody, bez dostępu do sanitariatów, a nawet podstawowych produktów żywnościowych - dodaje.

Polska Akcja Humanitarna rusza z niezbędną pomocą w Strefie Gazy

PAH już w styczniu dostarczy pierwsze zestawy do zapewnienia podstawowej higieny osobistej do kilku tysięcy osób, w tym dzieci przebywających w Khan Yunis na południu Strefy Gazy. To właśnie tam schroniła się większość ludności cywilnej, próbując przetrwać w bardzo trudnych warunkach, które będą się pogarszać z każdym tygodniem.

W każdym przekazanym zestawie znajdą się podstawowe środki higieniczne, takie jak mydło, pasta do zębów, szampon, produkty do higieny menstruacyjnej oraz proszek do prania.

Dzięki dostępowi do tych artykułów znacznie obniży się ryzyko rozprzestrzeniania groźnych chorób zakaźnych, tak niebezpiecznych dla osób zgromadzonych w tymczasowych, przeludnionych schronieniach. Przy bardzo ograniczonej opiece medycznej nawet dość niepozorne zakażenia mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Jak wesprzeć akcje?

Polska Akcja Humanitarna od 31 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi.

Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH - obywateli, instytucji i firm.

Obecne i przyszłe działania PAH możesz wesprzeć poprzez:

  • Wpłatę poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/wplac
  • Przekazanie przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Wpłacam na PAH"
  • Wpłatę na zbiórkę na portalu SiePomaga: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić