Mieszkańcy przerażeni. Oto co kobieta znalazła przy śmietniku

56

Mieszkanka Kościeliska (woj. małopolskie) zobaczyła na altance śmietnikowej obok swojego domu nietypowych gości. Niedźwiedzie babrały się w śmieciach. Przyrodnicy przypominają, że jesienią drapieżniki muszą się nasycić przed zimową drzemką i często zbliżają się do ludzkich osiedli.

Mieszkańcy przerażeni. Oto co kobieta znalazła przy śmietniku
Niedźwiedzie buszują w śmieciach w Kościelisku (PAP, YouTube, Leszek Szymański, Tygodnik podhalański)

Mieszkanka Kościeliska (woj. małopolskie) usłyszała w sobotę wieczorem za oknem własnego mieszkania dziwne dźwięki. Kiedy wyjrzała na zewnątrz, zauważyła trzech drapieżników grasujących wokół domostwa i szukających jedzenia w altance śmietnikowej.

"Myślałam, że to koty"

Kobieta nagrała niedźwiedzi, a filmikiem podzieliła się z "Tygodnikiem Podhalańskim". Gazeta udostępniła go na YouTube i wywołała falę komentarzy innych mieszkańców osiedla, którzy nie mogli uwierzyć, że coś takiego dzieje się tuż pod ich oknami.

To nasza posesja – pisze jedna z komentujących.
Parę dni temu szłam z pracy właśnie koło tego śmietnika i też było słychać jakieś szelesty, ale myślałam, że to koty, a to pewnie były niedźwiadki – pisze inna.
Mam nadzieję, że za dwa tygodnie miśki będą już słodko lulać – dodaje trzecia internautka.

Jesienią niedźwiedzie często zbliżają się do domostw

To kolejna sytuacja, gdy niedźwiedzie zbliżają się do domostw, zarówno na Podhalu, jak i po słowackiej stronie Tatr, w regionie Tatr Wysokich. Leśnicy przypominają, że są to drapieżniki, dlatego wszelkie próby kontaktu mogą skończyć się dla turystów tragicznie.

Przyrodnikom z TPN znane są niedźwiedzie, które wychodzą z górskiej przestrzeni i kierują się w stronę domostw. Takim problematycznym osobnikom zakładane są obroże telemetryczne, dzięki czemu ich ruchy mogą być śledzone. W razie niebezpiecznego zbliżania się niedźwiedzi do ludzkich osiedli, drapieżniki są odstraszane gumowymi pociskami.

Lubią jeść jabłka lub śliwki

W okresie jesiennym niedźwiedzie muszą się nasycić przed zimową drzemką. W tym właśnie okresie co roku pojawiają się w okolicach ludzkich osiedli. Lubią odżywiać się owocami rosnącymi na drzewach — jabłkami lub śliwkami.

W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Co dwa lata w gawrze samica rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić