Ciało turysty znalezione w Tatrach. Był poszukiwany od piątku

40

Tragiczny wypadek w Tatrach. Pod Rysami ratownicy TOPR znaleźli w sobotę ciało turysty. Reanimacja nie była skuteczna, stwierdzono zgon mężczyzny. W Tatrach panują obecnie trudne warunki do uprawiania turystyki, dlatego ratownicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Ciało turysty znalezione w Tatrach. Był poszukiwany od piątku
Wypadek w Tatrach. Nie żyje mężczyzna / foto ilustracyjne (PAP)

Do tragedii doszło w sobotę wieczorem w okolicach Rysów. Podczas lotu ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zauważyli w dolnej części szczytu ciało. Jak powiedział radiu RMF FM ratownik dyżurny Tomasz Wojciechowski, na miejsce został desantowany ratownik, który potwierdził zgon.

Mężczyzna był poszukiwany od piątku

Prawdopodobnie do wypadku doszło wcześniej, możliwe, że jeszcze w piątek — przekazali ratownicy. Wszystko wskazuje na to, że zmarły to mężczyzna, który był poszukiwany w Tatrach od piątku. Planował on udać się właśnie na Rysy.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach panują obecnie trudne warunki do uprawiania turystyki. Ratownicy odradzają wyjścia w wyższe partie gór. Powyżej wysokości około 1800m n.p.m. zalega cienka warstwa śniegu. Oblodzenia występują już znacznie niżej, na przykład na szlaku wokół Morskiego Oka.

Trudne warunki w górach

Na niżej położonych szlakach miejscami jest również ślisko. Gdzieniegdzie zalega błoto - dotyczy to Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa oraz bocznych szlaków odchodzących z Doliny Chochołowskiej, gdzie prowadzona jest zrywka drewna. W godzinach porannych błoto jest zamarznięte — informuje TPN.

Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem — przypominają pracownicy TPN. Szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr są otwarte przez cały rok, natomiast Słowacy już od 1 listopada zamknęli wysokogórskie szlaki turystyczne w swojej części. Ograniczenie potrwa do połowy czerwca przyszłego roku.

Szlaki po słowackiej stronie są zamknięte

Oznacza to, że turyści wędrujący szlakami po stronie polskiej nie będą mogli przechodzić na słowacką stronę Tatr. Takie ograniczenie jest wprowadzane co roku na okres zimowy.

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: spontaniczny wyjazd w Tatry. Gwiazda MMA relaksowała się z mężem
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić