o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Łukasz Michalik
Łukasz Michalik
|

Nie potrzebuje tlenu. To pierwsze takie zwierzę

0
Podziel się

Przekonanie, że tlen jest niezbędny, by mogły żyć wielokomórkowe organizmy, zostało właśnie podważone. Naukowcy odkryli pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu.

Nie potrzebuje tlenu. To pierwsze takie zwierzę
(Domena publiczna)
bDJmmjuJ

Henneguya salminicola przypomina nieco meduzę i pasożytuje na niektórych gatunkach łososia. Badania, prowadzone przez naukowców z Izraela dowiodły, że jest to pierwszy znany nauce wielokomórkowy organizm, który nie potrzebuje tlenu.

Organizmy, które mogą funkcjonować w środowisku ubogim w tlen i wykształciły zdolność do beztlenowego metabolizmu są znane nauce. Do tej pory były to jednak wyłącznie proste jednokomórkowce. Henneguya salminicola to pierwszy tak złożony organizm, który może obyć się bez tlenu.

bDJmmjuL

Pasożyt ryb

Pasożyt jest krabowcem i należy do tego samego rodzaju co koralowce, meduzy i zawilce. W ciele ryby tworzy torbiele, jednak nie szkodzi swojemu żywicielowi i może towarzyszyć mu przez całe życie.

Odkrycie, choć przełomowe, nie odpowiada na razie na kluczowe pytanie: choć potwierdzono niezwykłe właściwości Henneguya salminicola, to badacze nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób ten wielokomórkowy organizm może funkcjonować bez tlenu - informuje WP Tech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJmmjuR

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJmmjvm
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić