Niesamowite odkrycie. Tak wyglądały owady sprzed 100 milionów lat

120

Wyniki badań, opublikowane przez Oregon State University rzucają nowe światło na początki pojawienia się pszczół, które stanowią kluczowy element w historii ewolucji i dywersyfikacji roślin kwitnących. Interesujących odkryć dokonał badacz George'a Poinar Jr.


Niesamowite odkrycie. Tak wyglądały owady sprzed 100 milionów lat
(Oregon State University, George Poinar Jr.)

Ustalenia badacza z Oregon State University George'a Poinar Jr. dają nam nowe informacje na temat pojawienia się pierwszych pszczół, a także przybliża trochę historii ich ewolucji i zróżnicowania kwitnących roślin.

Podczas gdy rejestr skamieniałości zawierających pszczoły jest dość obszerny, zdecydowana większość pochodzi z ery kenozoicznej (ok. 66 mln lat temu) i ma cechy bardzo podobne do zachowanych rodowodów. Jednak skamieniałości bursztynowe z połowy kredy mogą nam powiedzieć, jakie zmiany morfologiczne przeszły niektóre owady.

Zobacz także: Zupełnie nowy gatunek. Odkrycie w bursztynie zaskoczyło naukowców

Pasożyty pszczoły sprzed 100 milionów lat, które zachowały się w bursztynie mogły spowodować błąd w locie owada, który, choć wtedy zabójczy dla owada, jest dobrodziejstwem dla dzisiejszej nauki. Samica pszczoły, która utknęła w żywicy drzew i tym samym zachowała się w bursztynie, została zidentyfikowana przez badacza Oregon State University George'a Poinar Jr. jako nowa rodzina, rodzaj i gatunek.

Skamielina pochodzi z Birmy ze środkowego okresu kredy. Jest pierwszą wzmianką o prymitywnej pszczole z pyłkiem kwiatowym, a także pierwszą wzmianką o pasożytach, które do dziś pojawiają się na współczesnych pszczołach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić