Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Nie tylko Odra. W Lublinie mają problem z małżami. "Partacze z Wód Polskich"

76
Podziel się:

Gigantyczna katastrofa ekologiczna na Odrze to nie jedyny problem związany ze zbiornikami wodnymi na terenie Polski. W Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim padają tysiące małż. Służby wyławiają mięczaki, które wybijają na brzeg. "Partacze z Wód Polskich" - grzmi Joanna Mucha.

Nie tylko Odra. W Lublinie mają problem z małżami. "Partacze z Wód Polskich"
Nie tylko Odra. W Lublinie mają problem z małżami. "Partacze z Wód Polskich" (Twitter, @Marta Wcisło, @lublin112)

Zanieczyszczona woda w Zalewie Zemborzyckim to wieloletnia zmora mieszkańców Lublina. Zbiornik odrzuca kolorem i zapachem, a w ostatnim czasie na powierzchnię wypływają tysiące małż, które wyławiają wydelegowani do tego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, strażacy i pracownicy Wód Polskich.

Martwe ryby i małże zaczęły wypływać na powierzchnię pod koniec lipca, jak zaznaczył Grzegorz Uliński z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. - Pod koniec lipca zaczęliśmy obserwować martwe ryby, potem małże. To pierwszy taki przypadek w tym zbiorniku - cytuje eksperta "Dziennik Wschodni".

Co jest przyczyną padania ryb i małż w Zalewie Zemborzyckim? Jak podaje Uliński, podejrzenia padły nie tylko na zamknięty zbiornik pod Lublinem, ale również na rzekę Bystrzycę przepływającą przez miasto.

Porównując badania pomiędzy 28 lipca a 15 sierpnia to w Bystrzycy żadnych zmian nie obserwujemy. Natomiast w zalewie widzimy wzrost ChZT (wskaźnik ilości zanieczyszczeń – red.). Cały czas jest też podwyższony poziom tlenu. Do tego masowy zakwit sinic i innych glonów.

"Partacze z Wód Polskich"

Sprawę nagłośniły między innymi lokalne media oraz posłanki Marta Wcisło (Platforma Obywatelska) i Joanna Mucha (Polska 2050). - Katastrofa ekologiczna nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Tysiące martwych małży jest wyrzucanych na brzeg. W tej sprawie podjęłam kolejną interwencję do Wód Polskich - napisała na Twitterze posłanka PO.

Do sprawy odniosła się także Joanna Mucha. Posłanka wybrała się nad wodę, skąd wygłosiła przemówienie. W czwartek 18 sierpnia grzmiała, uderzając w instytucję państwową, jaką są Wody Polskie.

Jeśli ci partacze z Wód Polskich nie zaczną czegoś robić, to w kolejnym roku to nie będą tylko dwie tony martwych małż. Jeśli przez cztery lata nie byli wstanie zrobić absolutnie nic, to ci partacze tej inwestycji nie wykonają. Nawet nie odpowiadają na pisma - grzmi Mucha.
Zobacz także: Joanna Mucha odpowiada Beacie Kempie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
Sw kaczor
miesiąc temu
Czyli drogi redaktorze , wysikasz się sposcisz wodę w sploczcevi sole wraz z moczem trafiają do rzeki . Gdy stan jest wysoki wszystko jest ok gdy jest niski wzrasta zasolenie rzeki i ryby padają. 20-40 ml moczu razy 50-70 tys mieszkańców. Dodać do tego opluczyny z gotowania trzeba zasolić ziemniaki makaron etc etc
bieszczady
miesiąc temu
Za chinska rzeka tez winni
Quick
miesiąc temu
Przy niskim stanie wody nawet niewielki zrzut zanieczyszczeń może wpłynąć na zatrucie rzeki i zbiorników z tą rzeką połączonych. Jeśli badana woda była faktycznie dobrze natleniona to jedynym wnioskiem jest zatrucie odpadami przemysłowymi.
Super
miesiąc temu
Lubie to
Max
miesiąc temu
Partaczka posełka Joanna Mucha
wędkarz z LU
miesiąc temu
Gorąco, niski poziom wody i przyducha. To co ma u nas w Lublinie zrobić pis jak cała Europa wysycha! Może jakieś rady a nie hejt?
Rew
miesiąc temu
To czym się zajmują z Polskich Wód, może by ich skontrolować !
observer
miesiąc temu
chyba nawet zaborcy przez ponad wiek i to wszyscy razem wzięci tyle szkód co Pis przez te parę lat w tym kraju nie wyrządzili ...
I tyle
miesiąc temu
PIS jako wasz pełnoprawny właściciel ma prawo robić z lasami, wodami, polami, górami... generalnie ze wszystkim w tym kraju CO TYLKO zechce ... kupił to prawo za 500+ pln więc mord.....y w kubeł I do roboty bo pieniędzy potrzebne im coraz więcej
...
miesiąc temu
nie partacze tylko PISOWCY ... ok ... w sumie to to samo sorry
Marcin
miesiąc temu
PO już spuściło do Wisły setki tysięcy ton toksycznych ścieków. Tam w dużych ilościach były metale ciężkie. Dlaczego warszawski ratusz nie podał się do dymisji?
Marcin
miesiąc temu
PO już spuściło do Wisły setki tysięcy ton toksycznych ścieków. Tam w dużych ilościach były metale ciężkie. Dlaczego warszawski ratusz nie podał się do dymisji?
7777
miesiąc temu
Każdy wie jaka jest mucha. Nic dziwnego że gryzie, roznosi szkodliwe bakterie, brzęczy, żeruję na padlinie, bo tak została stworzona. Ta akurat trafiła na sejmowy lep
katastrofa wł...
miesiąc temu
Mentalność w PIS jest taka: władza jest absolutna, także nad przyrodą, więc wycinajmy lasy w pień a wody w Polsce mają służyć nam, a nie my im, więc spuszczajmy nimi co się da, legalnie, bo po to mamy władzę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić