Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Olbrzymi sum wyłowiony z Odry. "Jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów"

1635
Podziel się:

Zatrucie Odry to katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę. Minister środowiska Brandenburgii - Axel Vogel właśnie potwierdził, że w rzece wykryto rtęć. Ofiarami zatrucia padają nie tylko małych rozmiarów ryby, lecz także spore osobniki, a nawet – bobry. Okazuje się, że nawet kręgowce mierzące tyle co dorosły człowiek nie są bezpieczne.

Olbrzymi sum wyłowiony z Odry. "Jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów"
Woda w Odrze jest zatruta. Codziennie wyławiane są z niej martwe ryby, a nawet bobry (Facebook, PAP, Lubuscy Łowcy Burz, Patrick Pleul)

W niemieckich mediach pojawiły się doniesienia, że Odra została skażona rtęcią. W piątek, 12 sierpnia minister środowiska Brandenburgii potwierdził je. - Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat - powiedział w rozmowie z mediami.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, przekazał wcześniej w trakcie konferencji prasowej, że doszło do katastrofy ekologicznej.

Wybrano z rzek 10 ton ryb, to oznacza, że mamy do czynienia z gigantyczną i bulwersującą katastrofą ekologiczną – podkreślił Daca.

Zatrucie Odry. Z zatrutej wody wydobyto ogromnego suma

Na profilu "Słubice24.pl" na Facebooku pojawiło się wstrząsające zdjęcie. Na fotografii uchwycono osoby "sprzątające" rzekę z martwych zwierząt. Co najbardziej zdumiewające, trująca substancja okazała się tak silna, że zabiła suma wielkości człowieka.

Czasem jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów... Ogromny sum, martwy na skutek zatrucia Odry, ładowany jest do kontenera z pozostałymi rybami, a następnie trafi do utylizacji - czytamy na profilu.

Zdjęcie błyskawicznie rozprzestrzenia się po sieci. - Niestety, nawet tak duże okazy są aktualnie wyławiane z Odry – zauważają "Lubuscy Łowcy Burz".

Dla bezpieczeństwa własnego i swoich pupili ludzie nie powinni zbliżać się do Odry oraz mają pilnować psów na spacerze, aby nie piły z niej wody. Profesor Paweł Rowiński, hydrolog z Polskiej Akademii Nauk, apeluje, aby czym prędzej zlokalizować źródło zagrożenia, a następnie – zabezpieczyć je. Przemysław Daca przekazał opinii publicznej pierwsze wyliczenia kosztów szkód środowiskowych.

Mogę powiedzieć, że z pierwszych wyliczeń dotyczących szkód środowiskowych przede wszystkim na rybach, bo mówimy o padniętych rybach, to możemy powiedzieć o kosztach rzędu kilkunastu milionów złotych – podał Przemysław Daca podczas konferencji prasowej.

Prezes Wód Polskich przypomniał, że na przestrzeni dwóch lat z inicjatywy państwa Odra została zarybiona węgorzem. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł dwa miliony złotych. Stratny jest również Polski Związek Wędkarski, który w ciągu roku zarybił rzekę, co kosztowało go ponad milion złotych.

Zobacz także: Zobacz też: Globalne zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla wzrasta. Poziom CO2 zbliżony do 2019 roku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1635)
ASD
miesiąc temu
Czy to aby jest sum?!
Zen
miesiąc temu
Najgorsze to, że winnych nie ukarana.Nasz rząd jest do bani
Gosc
miesiąc temu
To straszne i niewiarygodne ! ze to sie dzieje naprawde 💔😢 serce peka jak sie na to patrzy to katastrofa ekologiczna na olbrzymia skale ktorej skutki sa i beda nieodwracalne!!!
Kubuś
miesiąc temu
Ten redaktor to nagina to nie sum Ta ryba ma uzebienie jak lew a sum ma tylko tarkę za uzebienie
wędkarz
miesiąc temu
Redaktorku,czy widziałeś kiedyś SUMA ?chyba nie.
Gruby
2 miesiące temu
Jakiś czas temu była mowa, co równie szybko ucieto, o transporcie radioaktywnych odpadów z UK przez Polskę Może jakieś cysterny zostały uszkodzone i cały ten radiat dostał się do wód A badał ktoś pod kątem radiacji.?!
Gruby
2 miesiące temu
Przedsiębiorca Polski sam se by tego nie zrobił
PPP
2 miesiące temu
Ryby zaszczepiono, na koronawirus.
henryk
2 miesiące temu
głupota nie boli a myślenie to wysiłek
malotego
2 miesiące temu
PO straciło władzę przez ośmiorniczki na zakąskę, PIS przez setki ton słodkowodnych rybek. Przecież mówią że na wodzie można się pośliznąć.
Krycha
2 miesiące temu
Nigdy nie było w Polsce i jej otoczeniu tylu nieszczęść co w ostatnich 5 latach
Wykształcony ...
2 miesiące temu
Przyczyną jest chroba wściekłch ryb, rybia grypa lub nowa odmiana pandemicznej choroby - rybovit.
janusz
2 miesiące temu
Tyle się mówi o połębieniu koryta zarazem wybrania tego osadu teraz jest okazja ale jak zwykle będzie kicha.
Wodnik 233
2 miesiące temu
Za niedługi czas gdy ruszą się z dna nagromadzone tam od lat trujące złogi koło zapory we Włocławku, to Wisła będzie jeszcze gorzej zatruta niż teraz Odra. Przed czym zresztą co jakiś czas ostrzegają, ale bez żadnego skutku. Tam są kilkumetrowe złogi tego, co Wisła nanosi a przed zaporą zostaje uwięzione na dnie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić