aktualizacja 

"Nie zgadzam się". Ksiądz wywiesił plakat na kościele

556

W wielu polskich kościołach agitacja wyborcza jest na porządku dziennym, a często księża nawet nie starają się kryć swoich politycznych upodobań. Specyficzne podejście do tematu ma proboszcz jednej z warszawskich parafii. Przed każdymi wyborami wiesza w świątyni ten sam plakat.

"Nie zgadzam się". Ksiądz wywiesił plakat na kościele
Duchowny co kampanię wiesza w kościele ten sam plakat (Facebook, Google Maps)

Choć świątynie powinny być wolne od polityki, co podkreślają sami najwyżsi urzędnicy Kościoła katolickiego, w polskich kościołach agitacja wyborcza rośnie w siłę. Nierzadko kościelne ambony zamieniają się w mównice polityczne, a duchowi podczas nabożeństw wprost mówią wiernym, na którego kandydata powinni głosować.

Ksiądz wiedza w kościele plakat przed wyborami

Zgoła inne podejście do polityki ma ojciec Lech Dorobczyński OFM, proboszcz warszawskiej parafii św. Antoniego z Padwy. Duchowny podczas każdej kampanii wyborczej przed wejściem do kościoła wiesza ten sam plakat.

I w tym roku znów zawiśnie. Na tym plakacie jest zachęta, żeby ludzie poszli na wybory - z miłości do ojczyzny i z troski o nią. Ale jest też wyraźna informacja, że nie zgadzam się na jakąkolwiek agitację polityczną na terenie kościelnym - o. Dorobczyński powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Godne pożałowania". Znany ksiądz o postawie biskupów

Jak parafianie reagują na plakat? Duchowny zdradza, że odczucia wiernych są bardzo skrajne. Niektórzy są oburzeni neutralnością polityczną kapłana, inni takie podejście doceniają.

Kiedyś wracałem od chorego i spotkałem małżeństwo, które bardzo mi za niego dziękowało. Uśmiechnąłem się pod nosem, przypominając sobie, że dzień wcześniej ktoś zdjął ten plakat z drzwi kościoła. "A więc prowokuje. I dobrze" - pomyślałem, wieszając kolejny - wyznał franciszkanin.
Te sytuacje pokazują, jak różni ludzie tworzą Kościół: tacy, którzy nie chcą, by w kościele mówić o polityce oraz tacy, którzy oczekują od księży jasnego stanowiska "za" lub "przeciw" jakiejś partii - dodał duchowny.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić