aktualizacja 

Wierni nie odpuszczą. Biskup do odwołania? 135 podpisów w kilka godzin

87

Nie milkną echa skandalu na jednej z plebanii w Dąbrowie Górniczej. W sieci pojawiła się petycja, której twórcy wzywają do odwołania biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka.

Wierni nie odpuszczą. Biskup do odwołania? 135 podpisów w kilka godzin
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak (PAP, Art Service)

Skandal w Dąbrowie Górniczej to wciąż bardzo żywy temat, jeśli chodzi o polski Kościół. Przypomnijmy - na jednej z plebanii w tym mieście doszło do orgii z udziałem męskiej prostytutki. Imprezę zorganizował w swoim służbowym mieszkaniu ks. Tomasz Z. Sprawa wyszła na jaw w momencie, gdy wynajęty mężczyzna zasłabł, a do interwencji wezwano służby ratunkowe, które uczestnicy imprezy nie chcieli wpuścić do mieszkania.

Sytuacja mocno nadszarpnęła wizerunkiem Kościoła katolickiego w Polsce. Informacje o tym wydarzeniu spotkały się z drwinami przeciwników tej instytucji, jak i oburzeniem wierzących oraz praktykujących katolików.

Dymisja biskupa to nie jedyny postulat

Co więcej, wierni domagają się dymisji przełożonych ks. Tomasza Z. W sieci pojawiła się bowiem petycja, której celem jest odwołanie biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka. Stworzono ją w piątek 6 października i do czasu opublikowania tego artykułu podpisało ją 135 osób.

Nie możemy milczeć, kiedy bulwersujące nas skandale od lat nie są wyjaśniane, nie możemy milczeć, kiedy ginie Diakon oddany Bogu, nie możemy milczeć kiedy skandale seksualne szarpią Ciało Chrystusa, nie możemy milczeć, kiedy nie widzimy reakcji na nasze skargi dotyczące konkretnych, bulwersujących przypadków wśród księży - czytamy w opisie petycji.

Czego domagają się twórcy petycji? Podstawową kwestią jest odwołanie bp. Kaszaka. Ponadto proszą o stworzenie specjalnej, watykańskiej komisji z udziałem osób świeckich, która zbada sprawę dotyczącą nie tylko tego skandalu, ale i poprzednich, które miały miejsce na terenie diecezji sosnowieckiej. Mowa tutaj chociażby o tragedii z zeszłego roku, gdy ksiądz zamordował diakona.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić