Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat

237
Podziel się:

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban. Informację o śmierci dziennikarza przekazał tygodnik "NIE", którego był redaktorem naczelnym. Doniesienia potwierdziła w rozmowie z "Wyborczą" Małgorzata Daniszewska - żona Urbana.

Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat
Jerzy Urban nie żyje (AKPA, AKPA)

Informację o śmierci Jerzego Urbana przekazał za pośrednictwem Facebooka tygodnik "NIE". - Kochani, to jest niestety prawda - napisał administrator profilu.

Doniesienia potwierdziła "Wyborcza" w rozmowie z żoną Jerzego Urbana.

To prawda. Jerzy Urban zmarł dzisiaj w nocy, z niedzieli na poniedziałek. Był schorowany, ostatnio wrócił ze szpitala, miał problemy zdrowotne - przekazał zaś w rozmowie z "Faktem" zastępca redaktora naczelnego "NIE" Przemysławem Ćwikliński.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. Pochodził z rodziny inteligenckiej, związanej ze środowiskiem robotniczym tego miasta. W czasie wojny Urbanowie musieli ukrywać się na Kresach Wschodnich. Do Łodzi wrócili na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Jako uczeń Urban uczęszczał do siedemnastu różnych szkół podstawowych i średnich. W latach 1951–1954 studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, jednak studiów nie ukończył.

W 1951 roku rozpoczęła się kariera dziennikarska Jerzego Urbana. To właśnie wtedy został zatrudniony w czasopiśmie "Nowa Wieś". 4 lata później został dziennikarzem tygodnika "Po prostu". Od stycznia 1956 był w nim kierownikiem działu politycznego. Rozgłos przyniosła mu praca w "Polityce" i "Tu i teraz". W swoich tekstach często krytykował opozycję.

W 1981 roku objął stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, które sprawował do 1989 roku. Ustanowił tradycję cotygodniowych, trwających około godziny konferencji prasowych, które stały się jednym z głównych narzędzi propagandowych rządzących.

Założył "NIE"

W 1989 roku Jerzy Urban próbował swoich sił w polityce. Nie udało mu się jednak wejść do Sejmu, dlatego nie wziął już później udziału w żadnych innych wyborach. Od 1999 do 2004 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1990 został redaktorem naczelnym założonego przez siebie tygodnika "NIE".

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(237)
Długosz
7 godz. temu
Był mistrzem w dziennikarstwie
Zofia
2 miesiące temu
Prawdziwy Mistrz... szkoda że odszedł..
Stop
2 miesiące temu
Cóż nie mnie oceniać człowieka...
Yoł
2 miesiące temu
Ludzie sie cieszą jak umarł bardziej, niż jego rodzona matka gdygo ujrzała po raz pierwszy po porodzie
Hmm ?????
2 miesiące temu
Ano widzicie komuszki tutaj macie się za bogów a i tak każde z was będzie musiało przed Bogiem Prawdziwym stanąć! Czy to warto tak niszczyć ludziom życie? Warto? Przekonacie się gdy staniecie przed Bogiem!
Gin guru
2 miesiące temu
Pamiętam czasy ze jak trzeba bylo telewizor przenieść to ojciec zawsze na występ Urbana bo wtedy można bylo łatwo za uszy telewizor chwycić..
Ff1
2 miesiące temu
Niech mu ogień piekielny lekkim będzie.
Roy
2 miesiące temu
Putin zrzuci atomówkę na bande rowców to jedyny pewny sposób.
fakty
2 miesiące temu
Powązki po 1945 roku zeszły na psy. Samych bandytów, "naprawiaczy" systemu ,górali z Synaju chowają a dla uczciwych Polaków tam miejsca brak.
rety
2 miesiące temu
Urbach wypił wina Tuska i się przekrecił.
Ojczym Rydzyk
2 miesiące temu
Kochałem go
Felek
2 miesiące temu
No i git !!!
Karma
2 miesiące temu
I...tą osobę na Powązkach z honorami państwowymi chcą pochować, Słuchając...nie mogłem Uwierzyć !!! Co się z wami dzieje, Rodacy ?!
??!!
2 miesiące temu
kasujecie wpisy... oj juz niedługo...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić