aktualizacja 

Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat

468

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban. Informację o śmierci dziennikarza przekazał tygodnik "NIE", którego był redaktorem naczelnym. Doniesienia potwierdziła w rozmowie z "Wyborczą" Małgorzata Daniszewska - żona Urbana.

Nie żyje Jerzy Urban. Miał 89 lat
Jerzy Urban nie żyje (AKPA, AKPA)

Informację o śmierci Jerzego Urbana przekazał za pośrednictwem Facebooka tygodnik "NIE". - Kochani, to jest niestety prawda - napisał administrator profilu.

Doniesienia potwierdziła "Wyborcza" w rozmowie z żoną Jerzego Urbana.

To prawda. Jerzy Urban zmarł dzisiaj w nocy, z niedzieli na poniedziałek. Był schorowany, ostatnio wrócił ze szpitala, miał problemy zdrowotne - przekazał zaś w rozmowie z "Faktem" zastępca redaktora naczelnego "NIE" Przemysławem Ćwikliński.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. Pochodził z rodziny inteligenckiej, związanej ze środowiskiem robotniczym tego miasta. W czasie wojny Urbanowie musieli ukrywać się na Kresach Wschodnich. Do Łodzi wrócili na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Jako uczeń Urban uczęszczał do siedemnastu różnych szkół podstawowych i średnich. W latach 1951–1954 studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, jednak studiów nie ukończył.

W 1951 roku rozpoczęła się kariera dziennikarska Jerzego Urbana. To właśnie wtedy został zatrudniony w czasopiśmie "Nowa Wieś". 4 lata później został dziennikarzem tygodnika "Po prostu". Od stycznia 1956 był w nim kierownikiem działu politycznego. Rozgłos przyniosła mu praca w "Polityce" i "Tu i teraz". W swoich tekstach często krytykował opozycję.

W 1981 roku objął stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, które sprawował do 1989 roku. Ustanowił tradycję cotygodniowych, trwających około godziny konferencji prasowych, które stały się jednym z głównych narzędzi propagandowych rządzących.

Założył "NIE"

W 1989 roku Jerzy Urban próbował swoich sił w polityce. Nie udało mu się jednak wejść do Sejmu, dlatego nie wziął już później udziału w żadnych innych wyborach. Od 1999 do 2004 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1990 został redaktorem naczelnym założonego przez siebie tygodnika "NIE".

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić