Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Niemcy stworzyli raport o katastrofie na Odrze. Jedna kwestia pozostała otwarta

34
Podziel się:

Niemieccy naukowcy stworzyli raport dotyczący katastrofy ekologicznej, do jakiej doszło latem na Odrze. W ich opinii toksyczne glony doprowadziły do masowego śnięcia ryb w rzece. Ekspertom nie udało się jednak ustalić, dlaczego doszło do wysokiego stężenia soli w wodzie, które z kolei sprzyjało rozwijaniu się toksycznych glonów.

Niemcy stworzyli raport o katastrofie na Odrze. Jedna kwestia pozostała otwarta
Niemcy stworzyli raport o katastrofie na Odrze. Jedna kwestia pozostała otwarta (PAP, Marcin Bielecki)

Naukowcom z Niemiec nie udało się znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego latem doszło do wysokiego stężenia soli w Odrze. Wiadomo jednak, że przyczyniło się to do rozkwitu toksycznych alg, które z kolei doprowadziły do masowego śnięcia ryb w rzece. Niemieccy naukowcy podkreślili, że nie byli w stanie ustalić przyczyny wysokiego stężenia soli w wodzie "z powodu braku dostępnych informacji" - podaje "Sueddeutsche Zeitung".

Niemcy stworzyli raport o katastrofie na Odrze. Jedna kwestia pozostała otwarta

Już wcześniej niemieckie ministerstwo środowiska informowało, że sól w wodzie przyczyniła się do masowego rozmnażania się toksycznej algi Prymnesium parvum. Powstałe w rzece glony wytworzyły substancję, która okazała się trująca nie tylko dla ryb, ale też innych organizmów - ślimaków i małż.

Autorzy raportu nie byli też w stanie ustalić, dlaczego glony zakwitły w rzece wewnątrz lądu, podczas gdy zwykle pojawiają się w wodach przybrzeżnych.

W swoim opracowaniu niemieccy eksperci wskazali na "wieloprzyczynowe mechanizmy działania", które w ostateczności doprowadziły do masowego umierania ryb. Sytuację miały pogorszyć wysokie temperatury oraz niski poziom wody w rzece, bo przez to stężenie toksycznych substancji w Odrze było jeszcze wyższe.

Przypomnijmy, że do katastrofy ekologicznej na Odrze doszło pod koniec lipca 2022 roku. To wtedy pierwsze śnięte ryby pojawiły się na Odrze na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego. Doniesienia o martwych rybach zostały jednak zbagatelizowane przez władze lokalne i rząd. Dopiero dwa tygodnie później sprawą zaczęła żyć cała Polska.

Łącznie z Odry wyłowiono kilkadziesiąt ton martwych ryb. Skażenie objęło odcinki rzeki w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Zobacz także: Kto zniszczył gazociągi Nord Stream? Wiceszef MSZ: wiele wskazuje na to, że zrobiła to Rosja
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Rysiek
2 miesiące temu
Odsalanie wód górniczych z odwadniania kopalń węgla i innych minerałów przez kopalnie z terytorium Czech , Niemiec i Polski do zlewni rz. Odry jest procesem bardzo kosztownym i wymaga pomocy unijnej . Obowiązek odsalania solanek górniczych powinien wynikać z nowej , zmienionej unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej z 2000 r ( dyrektywa 2000/60/we) . Obecna dyrektywa wodna nie uznaje soli ( chlorków , siarczanów ) za substancje niebezpieczne dla organizmów wodnych w rzekach i jeziorach.
ekogroszek
2 miesiące temu
Podane że wyłowiono nie kilkadziesią ton, ale ponad 250 tom śniętych ryb to jednak jest pewna różnica. I rzeka stała się martwą z powodu uśmiercenia jej ekosystemu. I mamy ściek. Powodzenia ekologom życzę.
8787
2 miesiące temu
Za wysokie progi, aby dojść do prawdy dla rządu polskiego jak i niemieckiego. Jak między innymi ze Stobnicą. Ścisły rezerwat, ostoja zwierzyny. Polakom tam nawet za grzybem nie wolno wchodzić, a zamczysko wielkości Wawelu bez przeszkód się buduje. Rządzący, opozycja, zieloni i wszelkiej maści ekoterroryści od tego tematu trzymają się z daleka.
Nicki12345
2 miesiące temu
Na bank jedna ze spółek skarbu państwa pod płaszczykiem ochronnym jakiegoś ministerstwa wylewała pomyje do rzeki a teraz cicho sza, byleby nikt o tym nie wiedział!! No tak, te słone wody w Odrze to pewnie cofka była z morza w głąb lądu hehehe...
jan usz
2 miesiące temu
zgryzota platformy po utrzconej władzy ,była tak silna że odbiła się od księżyca i skumulowała się w odrze i taki właśnie efekt to dało.
realista
2 miesiące temu
Głowę dam sobie uciąć, że pisowcy dokładnie wiedzą co się stało tylko ukrywają to. Dlatego tak późno reagowali.
Pozdrawiacz
2 miesiące temu
Pozdrawiam Andrzeja Mordachaja z Tvn
Tesciowa
2 miesiące temu
Mój zięć Donald pisze swój Mein Kampf chce zostawić coś pokoleniu tak jak Adolf jak mi powiedział po drinku Gold Wasser Adolf to jego mentor
Kropiwnicki
2 miesiące temu
Sikorski Radek wie skąd algi to USA podzuciło do Odry
Doker
2 miesiące temu
Tak się zastanawiam kim dzisiaj byłby Tow Miller członek KC PZPR gdyby PRL trwał nadal doszedłem do wniosku że pierwszym sekretarzem KC PZPR i gnębił Polaków lufami karabinów jak Jaruzelski
Patriota
2 miesiące temu
Niemcy Rosja to odwieczny wróg Polski i tak zostanie do końca świata
Merkel
2 miesiące temu
Ukraina powinna oddać Putinowi ziemię zaanektowane przez Rosję a my powinniśmy nawiązać stosunki gospodarcze z Rosją
Tusk
2 miesiące temu
Niemcy zbawieniem dla Europy tylko Niemcy mogą zatrzymać Putina
Yogu
2 miesiące temu
Najlepsze dla RP to słaba Bundeswera wtedy nie zaatakuje granic Polski tyle w temacie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić