Nie żyje pianista George Winston. Przegrał walkę z rakiem

2

George Winston, zdobywca nagrody Grammy i znany w USA pianista, zmarł w wieku 73 lat w Williamsport (Pensylwania). Muzyk od dekady zmagał się z rakiem, odszedł po ciężkiej walce z chorobą w niedzielę. Swój styl nazywał "wiejskim fortepianem ludowym", sprzedał miliony płyt na całym świecie.

Nie żyje pianista George Winston. Przegrał walkę z rakiem
Pianista George Winston zmarł w USA w wieku 73 lat (Twitter, George Winston)

George Winston był wybitnym pianistą, który sprzedał na całym świecie miliony swoich płyt. Począwszy od lat 70. tworzył i nagrywał wybitne dzieła, a sympatycy muzyki klasycznej, ale też jazzu, country czy muzyki współczesnej, doskonale znają jego twórczość. Amerykanin zmarł na raka, miał 73 lata.

Urodził się w 1949 roku i wychował w Hart w stanie Michigan. Dorastał i kształtował swój warsztat w Montanie, na Florydzie i w Mississippi. Szybko zaczął komponować utwory na fortepian i szybko zyskał w USA sławę. Wydał kilkanaście solowych albumów fortepianowych, napisał też ścieżki dźwiękowe do seriali: "This Is America, Charlie Brown" i "The Velveteen Rabbit".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Viki Gabor o najdziwniejszych prośbach fanów. Mówi m.in. o zaproszeniach na studniówki

Krytycy czasami uważali jego grę na fortepianie za nieskomplikowaną lub powtarzalną.

George Winston nic sobie nie robił z tych głosów, komponował i tworzył zgodnie ze swoim niepowtarzalnym stylem, do tego sprzedał miliony albumów, co świadczy samo o sobie. Jak wspominają jego bliscy, wszędzie, gdzie grał, przyciągał publiczność. A ta reagowała entuzjastycznie na grę Winstona.

W swojej niebanalnej twórczości łączył jazz, klasykę, folk i inne stylizacje muzyczne. Zasłynął albumami, które były hołdem dla pór roku: "Autumn", "Winter Into Spring" czy "December". Zmienność natury i następowanie po sobie kolejnych pór bardzo go inspirowało.

Sam kompozytor mówił o swojej twórczości jako o "rural folk piano". Jak to wyjaśniał?

Trwa ładowanie wpisu:twitter
"Styl melodyczny, który gram, wymyśliłem w 1971 roku i zawsze nazywałem go "Folk Piano", ponieważ jest melodyjny i nieskomplikowany w swoim podejściu" - mówił dziennikarzom kompozytor.

Jego płyta "Forest" z 1995 roku zdobyła nagrodę Grammy za najlepsze nagranie w nurcie New Age. W 2004 roku był nominowany do Grammy za album "Night Divides the Day", który był hołdem dla muzyki The Doors. Sam powtarzał, że stara się po prostu pisać muzykę i grać najlepiej, jak potrafi.

Od dekady zmagał się z nowotworem, ale nie przestał komponować i występować.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić