Naziści ostrzegali Polaków. Dwa niezwykłe odkrycia pod Toruniem

520

Dwa interesujące artefakty znaleźli archeolodzy w lasach pod Toruniem. Jeden z nich to srebrna fibula, która ma ponad 2 tysiące lat, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Znaleziono też tablicę napisaną przez Niemców oraz kilka niewybuchów.

Naziści ostrzegali Polaków. Dwa niezwykłe odkrycia pod Toruniem
Ciekawe znaleziska pod Toruniem (Facebook)

Ciekawe znaleziska wykryto w piątek przed weekendem majowym na terenie dwóch toruńskich nadleśnictw. W lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo odnaleziono srebrną fibulę, czyli ozdobną zapinkę do szat, kształtem zbliżona do agrafki. Archeolodzy nazwali ją "małym jubilerskim dziełem sztuki". Stan ozdoby jest bardzo dobry, zarówno oś sprężynki, jak i igła przetrwały nienaruszone.

Wstępnie ustalono, że zapinka ma około 2 tys. lat. Jak informują archeolodzy, pochodzi z kultury wielbarskiej, prawdopodobny okres datowania 80-260 n.e., czyli w czasach panowania Rzymu. Oczywiście szczegółowo określi to i zweryfikuje konserwator zabytków.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Niemiecka tablica w lesie

Dużo młodszym, ale również bardzo ciekawym znaleziskiem pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Dąbrowa. Tam archeolodzy prowadziły poszukiwania na wniosek Wdeckiego Parku Narodowego. W ich trakcie natrafili na tablicę. Została napisana przez Niemców i postawiona w miejscu zborowej mogiły pomordowanych podczas nalotu.

Na tablicy po polsku napisano, że w mogile spoczywają polscy żołnierze, którzy oddali swoje życie za Anglię. Tablica trafi do muzeum, natomiast w zasobach leśniczego znajdzie się jej kopia. Prawdopodobnie tablica została zdjęta podczas pierwszych prac ekshumacyjnych. Przy okazji poszukiwań tablicy znaleziono również niewybuchy, które zabezpieczył patrol saperski.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić