Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Naziści ostrzegali Polaków. Dwa niezwykłe odkrycia pod Toruniem

210
Podziel się:

Dwa interesujące artefakty znaleźli archeolodzy w lasach pod Toruniem. Jeden z nich to srebrna fibula, która ma ponad 2 tysiące lat, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Znaleziono też tablicę napisaną przez Niemców oraz kilka niewybuchów.

Naziści ostrzegali Polaków. Dwa niezwykłe odkrycia pod Toruniem
Ciekawe znaleziska pod Toruniem (Facebook)

Ciekawe znaleziska wykryto w piątek przed weekendem majowym na terenie dwóch toruńskich nadleśnictw. W lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo odnaleziono srebrną fibulę, czyli ozdobną zapinkę do szat, kształtem zbliżona do agrafki. Archeolodzy nazwali ją "małym jubilerskim dziełem sztuki". Stan ozdoby jest bardzo dobry, zarówno oś sprężynki, jak i igła przetrwały nienaruszone.

Wstępnie ustalono, że zapinka ma około 2 tys. lat. Jak informują archeolodzy, pochodzi z kultury wielbarskiej, prawdopodobny okres datowania 80-260 n.e., czyli w czasach panowania Rzymu. Oczywiście szczegółowo określi to i zweryfikuje konserwator zabytków.

Niemiecka tablica w lesie

Dużo młodszym, ale również bardzo ciekawym znaleziskiem pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Dąbrowa. Tam archeolodzy prowadziły poszukiwania na wniosek Wdeckiego Parku Narodowego. W ich trakcie natrafili na tablicę. Została napisana przez Niemców i postawiona w miejscu zborowej mogiły pomordowanych podczas nalotu.

Na tablicy po polsku napisano, że w mogile spoczywają polscy żołnierze, którzy oddali swoje życie za Anglię. Tablica trafi do muzeum, natomiast w zasobach leśniczego znajdzie się jej kopia. Prawdopodobnie tablica została zdjęta podczas pierwszych prac ekshumacyjnych. Przy okazji poszukiwań tablicy znaleziono również niewybuchy, które zabezpieczył patrol saperski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(210)
Kazio
rok temu
A to ciekawostka historyczną. Niemcy pomordowali Polaków i wykonali tablicę pamiątkową w hołdzie pomordowanym i to w języku polskim.
no i o co cho...
rok temu
Cha, cha, cha?
no i o co cho...
rok temu
Miałem skomentować ale większość poniższych komentarzy nie nadaje się do komentarza, żałosne.
lula
rok temu
Ch uj który to napisał, jest żywym dowodem, że koncepcja segregacji ludzi była słuszna. Debili albo się izoluje w zakładach, albo leczy.Nie mogą natomiast tworzyć tekstòw dla ludzi NORMALNYCH.
Anonimowy
rok temu
UWAGA Jeśli jesteś zdrowy psychicznie nie zjeżdżaj do sekcji komentarzy.
kornek.
rok temu
Chyba dotyczy to Polskich pilotów walczących w Anglii.
Kupa śmiechu�...
rok temu
Polacy bronili Anglii pod Toruniem? I Niemcy uczcili ich pamięć???? Jacy dobrzy Niemcy!!!🤔 Pomieszanie z poplątaniem!!!
fanka histori...
rok temu
Oooo jaak miło..Poszukiwacze historii.Z wielką przyjemnością razem z synem ogladamy wielkie i te mniejsze odkrycia Pana Olafa i Pana Sebastina.Pozdrawiam :) Brawooo tak 3mać Panowie :)
Emilian
rok temu
O2 zajmuje się przepisywaniem tekstów, które zejdzie w sieci? "Zborowe" mogiły świadczą, że nawet nie poprawiają błędów. Albo tworzą nowe, bo już nie wiem, czy to park narodowy, czy krajobrazowy jest. S to chyba różnica, co?
Kriss
rok temu
A co ci Polacy co oddali życie za Anglię robili pod Toruniem?
Fulek
rok temu
Zborowe mogiły co to takiego?
cytaty
rok temu
Dlaczego to zdjecie z tablica jest tylko 2 razy? Trzeba bylo powtorzyc 5 razy, artykul bylby dluzszy i ciekawszy.
balon
rok temu
A jeszcze clou wszystkiego to jest to "straszne zdjęcie". Co te strzałki niby pokazują? Że czyjaś ręka jest tam gdzie nie trzeba? Pewnie zdjęcie było retuszowane i ręka pozostała, a debil się przestraszył. W ogóle po poziomie tych artykuów stwierdzam że w tym O2 zatrudniacie pewnie specjalnie ludzi o IQ poniżej 20, bo tak debilny poziom widziałem chyba tylko w Pudelku. Pewnie mało widziałem.
Maryla
rok temu
I gdzie to ostrzeżenie?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić