o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ABA
|

Niezwykłe odkrycie w Alpach. Topniejący lód odsłonił tajemnice pierwszej wojny

18
Podziel się

We Włoszech natrafiono na pozostałości po żołnierzach stacjonujących w Alpach podczas I wojny światowej. Lodowiec topniejący w wyniku globalnego ocieplenia odkrył ubrania, żywność, meble, listy oraz pieniądze, które w pośpiechu zostawiła armia.

Niezwykłe odkrycie w Alpach. Topniejący lód odsłonił tajemnice pierwszej wojny
W Alpach znaleziono pozostałości po żołnierzach stacjonujących tam na poczatku XX w. (Stelvio National Park)
bDXFNISt

Topniejący lód w Alpach odkrył baraki żołnierzy z czasów I wojny światowej. O tym, że na szczycie Scorluzzo znajdują się pozostałości po armii, było wiadome już wielu lat, ale dopiero w 2015, kiedy lód zaczął się topić, rozpoczęto badania.

Znalezisko z czasów I wojny światowej

Drewniane baraki zbudowano w jaskini na szczycie góry Scorluzzo, na wysokości 3095 m n.p.m. Przez następne trzy i pół miesiąca były domem dla około 20 żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy walczyli z wojskami włoskimi w "Białej Wojnie" podczas I wojny światowej. Schronisko zostało pospiesznie zamknięte w 1918 r. po zakończeniu walk. Żołnierze porzucili większość swojego dobytku: łóżka, ubrania, lampy, gazety, pocztówki, listy, monety, konserwy i pozostałości po upolowanych zwierzętach

bDXFNISv
Koszary to kapsuła czasu Białej Wojny, która pomaga nam zrozumieć ekstremalne warunki, jakich doświadczyli żołnierze. Wiedza, którą możemy dziś zebrać dzięki artefaktom, jest pozytywną konsekwencją negatywnego faktu zmiany klimatu - powiedział Stefano Morosini, historyk i koordynator projektów dziedzictwa w parku narodowym Stelvio.

Jaskinia została już w całości odkopana, a schronisko i wszystkie jego artefakty zostaną wystawione w muzeum, które ma zostać otwarte w Lombardii w mieście Bormio w 2022 roku. Oprócz pozostałości po obecności żołnierzy na miejscu znaleziono także kilka ciał w mundurach. Uważa się, że należą do żołnierzy, którzy zginęli przez lawiny lub w wyniku hipotermii.

bDXFNISB
Zwłoki znajdowane są co dwa lub trzy lata, zwykle w miejscach, w których toczyły się walki na lodowcu - powiedział Marco Ghizzoni, pracownik muzeum Białej Wojny w Adamello, dodając, że na wiele ciał natknęli się turyści wspinający się na tamtejsze szczyty.
Zobacz także: Natrafili na coś dziwnego podczas remontu drogi. Niezwykłe odkrycie na Lubelszczyźnie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXFNISW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Gumis
6 godz. temu
Pismaki skrobia co tylko ktos bedzie czytal bo za to im placa
Andrzej
22 godz. temu
Takie właśnie ocieplenie klimatu że teraz mamy lód gdzie kiedyś nie było. Tak samo z tym śmiesznym wirusem jest.. Prawdy nie znajdziecie w mediach..
osa,,,
22 godz. temu
CO TO ZNACZY ,ZE W OWYM CZASIE MOZNA TAM BYŁO FUNKCJONOWAĆ A LÓD KTÓRY TAJE TO WIDAC NORMALNA SPRAWA ,A NIE OCIEPLENIE , PEWNIE WTEDY TEGO LODU TAM NIE BYŁO JAK ONI KORZYSTALI I BARAKI ZBUDOWALI , CO PEWIEN CZAS ZMIENIA SIE KLIMAT A POTEM WRACA I ZNÓW SIE ZMIENIA
bDXFNISX
Sebastian
23 godz. temu
Hej, mam sprawę. Chce pomóc swojemu starszemu bratu. A pomagając jemu pomagacie również mi jak i mojej mamie. Wiem, że to nie jest na to miejsce, ale ze względu na ojca z którym brat jest skłócony nie mogę udostępnić na FB. Ojciec by mi żyć nie dał jeśli dowiedziałby się, że chce mu w jakiś sposób pomóc.. brat jest bezdomny. Ja z mamą strasznie przeżywamy sytuację w jakiej jest brat, ale jesteśmy bezsilni. Ja sam tyle co skończyłem 18 lat uczę się i mam praktyki przez co sam nie zarabiam żeby mu pomóc. Bez spacji; pomagam . pl / czarnebarwy
ergo
23 godz. temu
W XX w. ludzie żyli w epoce lodowcowej
Mapka
wczoraj
Jak stopnieją wszystkie lody to dopiero będzie odkryć a ile szczątków że świat nie widział , a może jaki dinozaur , a jak się ogrzeje i ożyje
Dziki
wczoraj
Z takiej lampy Alladyn nie wyjdzie, ani na rowerze nie wyjedzie , więc żadna to sensacja.
Katol
wczoraj
z tego co zrozumiałem, że od = - 100 lat owe urządzenia leżały pod śniegiem, który przykrywając je zlodowaciał. Wynika z tego, albo już w XIX / XX w. był efekt cieplarniany, albo wracamy powoli do klimatu z przed ok. 100 lat.
Szukaj
2 dni temu
Czyli znaleźli aktualne wyposażenie naszych WOTowców.
Romekk
2 dni temu
Ijak ta informacja ma sie do globalnego ocieplenia? 100 lat temu było ciepłej niż teraz! Obudzcie się ludzie.
EXE
2 dni temu
Skoro odłoniło baraki z przed 100 lat tzn, że 100 lat temu musiały być odsłonięte, więc poziom lodu kiedyś był niższy.
zenek
2 dni temu
Skoro tam było schron żołnierzy a ich rzeczy w ciągu stu lat pokrył śnieg i lód oznacza ze za czasów pierwszej wojny nie było tam tego lodu.
Kierowca
2 dni temu
No i termin remontu szl...trafił
bDXFNISP
gośćgg
2 dni temu
Nie było tam Polskich okrętów wojennych? Bo do tej pory nikt ich nie widział? A może helikoptery były?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić