Niecodzienny gość na Lubelszczyźnie. To naprawdę on?

12

Przypadkowa turystka dokonała niecodziennego odkrycia w okolicy Kazimierza Dolnego. Uchwyciła na nagraniu ptaka, który nie przypomina żadnego z naturalnie występujących w Polsce gatunków. Według internautów jest to... pelikan. Jak znalazł się na Lubelszczyźnie?

Niecodzienny gość na Lubelszczyźnie. To naprawdę on?
Niecodzienny gość na Lubelszczyźnie (Facebook)

O odkryciu swojej koleżanki poinformował na Facebooku mieszkaniec Warszawy. Z posta pana Janusza wynika, że kobieta przypadkiem natknęła się nietypowo wyglądającego ptaka, kiedy spacerowała po okolicach Kazimierza Dolnego.

Niecodzienny gość na Lubelszczyźnie

Mężczyzna poprosił internautów o pomoc w zidentyfikowaniu zwierzęcia. Sam zasugerował, że być może widziany na wideo osobnik to pelikan różowy - gatunek dużego ptaka wodnego, zamieszkujący wyspowo południowo-wschodnią Europę, zachodnią, środkową i południową Azję oraz Afrykę Subsaharyjską.

Może to być pelikan różowy, który zabłądził i odpoczywa przed udaniem się na zimowisko lub uciekinier z ogrodu zoologicznego. Ale pewności nie mam. Jeśli to jest pelikan, to najbliżej ma do Delty Dunaju w Rumunii, ponad 1 tys. km., dla tak doskonałego pilota to pestka - pan Janusz napisał pod udostępnionym na Facebooku filmem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fotopułapka zadziałała. Wideo od leśników zapiera dech

Członkowie facebookowej grupy zrzeszającej miłośników ornitologii zgodnie twierdzą, że uchwycony ptak to pelikan, ale kędzierzawy. Wiele osób zasugerowało, że może to być ten sam osobnik, który w lipcu bieżącego roku uciekł z zoo w Opolu.

Tak, to ten z zoo opolskiego, ostatnio widziałam go w Turawie - skomentowała jedna z osób.

Rzeczywiście dorosły pelikan, który latem zbiegł z ogrodu zoologicznego, nadal nie został odnaleziony. Zwierzę było widziane m.in. we Wrocławiu.

Jako że jest to ptak zdolny do lotu, przedstawiciele zoo nie prowadzą obecnie działań mających na celu jego złapanie. Istnieją jednak obawy, że zimą bez pomocy człowieka pelikan osłabnie, wówczas zostanie podjęta akcja jego schwytania.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić