Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Nielegalni imigranci z Włoch otrzymają zezwolenia na pracę. Powodem COVID-19

2

Rząd Włoch rozważa, w jaki sposób rozwiązać problem nielegalnych imigrantów. Państwo boryka się z trudnościami gospodarczymi, tymczasem zezwolenie na pracę jest niezbędne, by wykonywać niektóre profesje. Władze planują udzielić go nawet 500 tysiącom obcokrajowców.

Pozwolenie na pracę otrzyma nawet pół miliona nielegalnych imigrantów
Pozwolenie na pracę otrzyma nawet pół miliona nielegalnych imigrantów (Getty Images)

Z powodu pandemii COVID-19 robotnicy sezonowi z Europy Wschodniej nie mogą przyjechać do Włoch. W konsekwencji rolnicy nie byli w stanie zebrać wszystkich plonów, więc musieli zwrócić się o pomoc do nielegalnych imigrantów. Jak podaje "CBS News", zatrudnienie znalazło u nich nawet pół miliona przybyszów z Afryki Północnej.

Do sytuacji nielegalnych imigrantów odniósł się m.in. papież Franciszek. Wyrażał przekonanie, że na wsi panują trudne warunki, a godność pracowników często nie jest szanowana. Apelował do pracodawców, aby zapewnili im odpowiednie wynagrodzenie i bezpieczne warunki.

Nielegalni imigranci z Włoch otrzymają pozwolenie na pracę

Rząd Włoch planuje przyznać tymczasowe pozwolenie na pracę 500 tysiącom nielegalnych imigrantów. Władze przypuszczają, że dzięki temu nastąpi ożywienie gospodarcze. Z powodu pandemii COVID-19 sektor spożywczy odnotował już straty na miliardy dolarów.

Zobacz także: Zobacz też: "Wracajcie do domu". Włoscy burmistrzowie strofują ludzi

Zwolennicy przyznania pozwoleń wskazują na dodatkowe korzyści. Nielegalni imigranci często mieszkają w zatłoczonych obozach, które nie spełniają podstawowych standardów higienicznych. W ten sposób są bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem. Tymczasem jeśli nie będą zmuszeni ukrywać się przed władzami, przeniosą się do bezpieczniejszych miejsc.

Nie wszyscy politycy zgadzają się z pomysłem rządu. Skrytykował go między innymi Matteo Salvini, lider opozycji. Jak argumentował na Twitterze, przyznanie nielegalnym imigrantom pozwoleń na pracę to forma nagrody, którą otrzymują za łamanie prawa. Wskazał, że władze powinny zbadać o bezrobotnych obywateli oraz obcokrajowców przebywających we Włoszech legalnie.

Dlaczego mielibyśmy nagradzać tych nielegalnych (imigrantów – przy. red.) i tych, którzy ich wykorzystują, skoro tylu Włochów i legalnych migrantów szuka pracy? – napisał Matteo Salvini na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić