o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Pandemia COVID-19 to dopiero początek. Naukowcy i ekolodzy biją na alarm

349
Podziel się

Istnieje ryzyko, że w przyszłości może dojść do kolejnych globalnych pandemii. Taką obawę wyrazili naukowcy i ekolodzy, którzy zajmują się badaniem wpływu działań człowieka na środowisko. Uważają, że następne choroby będą jeszcze gorsze niż COVID-19.

Naukowcy uważają, że koronawirus jest efektem niszczenia środowiska
Naukowcy uważają, że koronawirus jest efektem niszczenia środowiska (Getty Images)
bDSyTxZx

Autorami artykułu z ostrzeżeniem są profesorowie Josef Settele, Sandra Díaz, Eduardo Brondizio i dr Peter Daszak. Został on opublikowany na Międzyrządowej Platformie Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES). Nosił tytuł: "Środki stymulujące COVID-19 muszą ratować życie, chroń źródła życia i chroń przyrodę, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych pandemii".

Koronawirus: jak zapobiec kolejnej pandemii?

Autorzy artykuły poruszyli problem negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Jako przykłady takich działań wymienili m.in. gwałtowne wylesianie, intensywne rolnictwo oraz eksploatację dzikich gatunków zwierząt. Według ustaleń "New York Post" to właśnie te zjawiska stworzyły warunki do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

bDSyTxZz

Dzieje się tak często w obszarach, w których żyją społeczności najbardziej narażone na choroby zakaźne. [...] Przyszłe pandemie najprawdopodobniej będą miały miejsce częściej, rozprzestrzenią się szybciej, będą miały większy wpływ na ekonomię i zabiją więcej ludzi, jeśli nie staniemy się bardziej ostrożni w kwestii wyborów, których dzisiaj dokonujemy – cytuje treść artykułu "New York Post".

Zdanie autorów artykułu podziela Peter Knights. Prezes organizacji WildAid, zajmującej się ochroną dzikiej przyrody, twierdzi, że aż 60 proc. chorób zakaźnych pochodzi od zwierząt. Obawia się, że im dłużej będzie trwało wylesianie i sprzedawanie egzotycznych gatunków na targach, tym ryzyko zarażenia się będzie rosnąć.

bDSyTxZF
Zobacz także: Zobacz też: Majówka w dobie pandemii koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDSyTyaa
KOMENTARZE
(349)
Wiki
11 miesięcy temu
Na lodowcach prowadza odwierty.W grudniu odkryli 32 rodzaje wirusow nie znane ludzkosci oraz wiele bakterii. A lodowce topnieja i to bardzo szybko.
Vrod
11 miesięcy temu
Największą pandemie robią rządy i media dlaczego w tym całym zamieszaniu nikt nie powie ile zmarło dzieci i dorosłych przez te dwa miesiące na inne choroby
Erka
11 miesięcy temu
Dlaczegp nikt nie bije na alarm przy epidemiach grypy, która zbiera o wiele większe, śmiertelne żniwo?
bDSyTyab
Nadciąga rzeź
11 miesięcy temu
Szykuje się wielka zagłada ale nie z rąk przyrody tylko z rąk bandytów.
Gosc
11 miesięcy temu
Po co straszycie nas, jeszcze z tego wirusa nie wyszliśmy, chyba waszym celem jest żeby ludzie leczyli się na nerwice itp. Powiedzcie coś optymistycznego a nie tylko będzie źle, będzie gorzej, albo nic nie mowcie
Najnowsze komentarze (349)
Optymista
11 miesięcy temu
No to będą, meteoryt kiedys tez spadnie, yellowstone tez wybuchnie, słońce przestanie grzać alo wyśle EMP na Ziemie i nas zmiecie z planszy. W międzyczasie zajmijmy się życiem a nie umieraniem. Pozdrawiam!
7UP!
11 miesięcy temu
Świat się kończy!!! Biedne zwierzaczki.... :(((
To ja
11 miesięcy temu
Ekolodzy juz nie wiedza jakie głopoty maja wciskac ludziom
real
11 miesięcy temu
Straszcie dalej ludzi. Przecież tu o to chodzi. Przykre
a55
11 miesięcy temu
Samoloty spalając tony benzyny- które w połączeniu z azotem z powietrza tworzą trujące związki- rozsiewają to i powodują różne choroby płucne.
eee
11 miesięcy temu
Grypa na świecie - ok. 600 tys. do na wyrost 1mln (mój wymysł) zgonów w ciągu roku. Cov ma obecnie 264,020 tylko przy grypie 0 środków zaradczych Covid to nie grypa, DPS nie wymierają przez grypę!!!
Joanna
11 miesięcy temu
Polska umiera ze wzgledu na glupote zarzadzajacych. PIS musi odejsc. Czas na nowe rzady. Czas na rozprawe z przestepcami z PISu.
Kumata
11 miesięcy temu
Przygotowują nas do "szczepionek"(czipow) tą samą metodą- zastraszania.. "następny cov19 będzie jeszcze gorszy"- ha,ha i co jeszcze? niech powiedzą otwarcie, o co im chodzi..
bDSyTxZT
korona-fake
11 miesięcy temu
Kolejny sponsorowany kłamliwy bełkot...
Polak
11 miesięcy temu
Produkcja wielu towarów musi wrócić do Polski,a nie sxiągać z Chin
Xxx
11 miesięcy temu
Teraz im chodzi aby ludzi zaszczepić, powybijać zwierzęta, zniszczyć gospodarkę, rolnictwo, wycinać lasy, itd, a człowiek siedzi widzi co się dzieje i nic nie robi!!!!
Ewa
11 miesięcy temu
Naukowcy już wiedzą bo siedzą i już produkują na zlecenie psychopatów nowe wirusy
Thoor
11 miesięcy temu
Wreszcie Matka Natura wzięła się najgorszy gatunek na Ziemi
Dark
11 miesięcy temu
Dżuma gnębiła ludzkość przez tysiące lat i ludzie żyli dalej, teraz pojawiła się grupa na sterydach i raptem wszystko się załamało. Choroby zawsze były i zawsze będą. Widzicie problemy globalne, a nikt nie spojrzy na siebie i swoją okolicę, czy nie ma problemu z przetwórstwem odpadów ? Czy sami nie zabódowujemy działek rolnych ? Czy nie likwiduje się bagien by zagospodarować nie użytki ? Kto z was zrezygnuje z dojazdu do pracy samochodem? Nie szukajmy lodowców czy dwutlenku węgla, skupmy się na tym co możemy zmienić ze swoim zachowaniem, każdy z osobna.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić