Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Niepokojące dane WHO? Mity wokół tabeli dot. szczepionek na COVID-19

54
Podziel się:

Pojawiły się sugestie, że dane WHO wykazują, iż szczepionki na COVID-19 mają dużo więcej skutków ubocznych niż inne szczepionki. Jest to nieprawda.

Niepokojące dane WHO? Mity wokół tabeli dot. szczepionek na COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Cavan Images)

W mediach społecznościowych przewija się tabela Światowej Organizacji Zdrowia. "Ma ona jakoby dowodzić, że po podaniu szczepionek na COVID-19 skutki uboczne wystąpiły 2,5 mln razy". To wywołuje lęk i oburzenie.

Przynajmniej pod względem globalnych skutków ubocznych wielokrotnie przewyższają sprawdzone szczepionki - ocenia jeden z internautów.

Dane, do których odnosi się m.in. powyższy wpis, zostały wyrwane z kontekstu. Przekazane informacje wcale nie oznaczają, że szczepionki na COVID-19 wywołują znacznie więcej niepożądanych skutków ubocznych niż inne szczepionki.

Szczepionki na COVID-19. Tego internauci nie biorą pod uwagę

Aktualne dane na temat możliwych skutków ubocznych szczepionek można znaleźć na stronie internetowej VigiAccess, która umożliwia dostęp do bazy danych WHO VigiBase. Znajduje się tam lista potencjalnych skutków ubocznych produktów medycznych.

Rzeczniczka WHO przekazała "Deutsche Welle", że liczba możliwych skutków ubocznych nie jest tożsama z faktyczną liczbą skutków ubocznych związanych ze szczepieniem. Wystąpienie danych objawów może być zbiegiem okoliczności lub błędną interpretacją, czego niektóre osoby nie biorą pod uwagę.

Informacje zawarte na tej stronie nie odzwierciedlają potwierdzonego związku pomiędzy lekiem a efektem ubocznym - czytamy na stronie VigiAccess.

Ponadto - jak spostrzega rzeczniczka WHO - pod uwagę trzeba brać również to, że szczepionka na COVID-19 jest podawana częściej niż inne produkty. To oczywiście wpływa na liczbę zgłoszeń dot. potencjalnych skutków ubocznych.

Jeżeli uwzględnimy ten fakt, to dochodzimy do wniosku, że "doniesienia o podejrzewanych niepożądanych skutkach szczepionek na COVID-19 nie przewyższają tych, dotyczących innych szczepionek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
proste
12 miesięcy temu
ja sie zaszczepie ale bez podpisywania deklaracji, Nie da rady? no to sie NIE zaszczepie
Antybiotyk
12 miesięcy temu
To nie są szczepionki tylko preparaty
DOCIEKLIWY
12 miesięcy temu
Dlaczego chcą zmusić personel medyczny do "szczepień"? Przecież to oni sami powinni o to zabiegać! A dlaczego nie chcą tego robić? Dziwne.
Polak6
12 miesięcy temu
No i co już okupanci z pisu zaczną zmuszać poszczególne grupy zawodowe do szczepień jak bydło.
dociekliwy
12 miesięcy temu
To trochę bełkot, porządny artykuł przedstawić powinien wyliczenia i przykłady.Tak, to wygląda na wybielanie szczepionek na covid.
Fry
12 miesięcy temu
A czy mitem jest ze ten preparacik upośledza odbudowę dna
wacek
12 miesięcy temu
cygaństwo tu jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wacek
12 miesięcy temu
poszczepiennych powikłań jest tysiące więcej, tylko nie są przyjmowane przez punkty bo nikt nie odbiera telefonów lub są inaczej zapisane, bo nie może źle, unas musi być ok, a co tam z ludźmi dużo ich jest a dla ZUS idealnie, no cóż taki kraj
gfds
12 miesięcy temu
Bo monopol na
tesciotko
12 miesięcy temu
A ile skutków ubocznych nie było zgłaszanych, ile nie przyjmowanych. Ja nie mogłam zgłosić, bo lekarz nie chciał dopuścić myśli że są skutki uboczne. Znajomi mówili że też mieli poważne problemy ze zgłoszeniem ponieważ słyszeli ze to nie ma związku z zażytym preparatem... o czym tu gadać
vvvv.
rok temu
Lek na covid nalewka bursztynowa na spirytusie
444
rok temu
nie ''podawana częściej'' tylko testowana na skalę masową..
oouhj
rok temu
Przyznacie, że są to dobre Mikołajowe Wiadomości z Polski, do których dorzuciłbym jeszcze jedną. Pewna pani redaktor (konkretnie Agnieszka Kublik) w sobotnim wydaniu Gazety Wyborczej (dodatek Wolna Sobota – 4. XII. 2021) raczyła łaskawie napisać w artykule „Śmiertelny brak decyzyjności”, że przez politykę rządu wobec covid-19 (która nijak się ma do tej cudownej niemieckiej i austriackiej, albo może i australijskiej) biednym Zaszczepionym Polakom PIS „odbiera NORMALNE ŻYCIE, bo ZASZCZEPIENI żyją w strachu przed NIEZASZCZEPIONYMI” – koniec cytatu!!! Od dawna wiemy, że tą gazetą rządzi konglomerat zdrajców i idiotów, więc jeszcze jeden głupi tekst nie zaszkodzi reputacji tytułu ani wydawcy, które sięgnęły dna. Ale, że Redakcja przepuściła tak skrajnie głupi tekst, w którym wprost przyznaje się, że Szczepienia są do Dupy i zaszczepieni nie tylko nie wrócą do NORMALNOŚCI bez trzeciej, czwartej i kolejnych dawek – co miało być według tej gazety teorią spiskową jeszcze pół roku temu – ale na dokładkę nawet nie mogą iść spokojnie ze swoim covidowym paszportem dla „Lepszych Polaków” na siłownię, do kina, opery, ani do knajpy, gdyż muszą lękać się kontaktu z Niezaszczepionymi, którzy wciąż bezkarnie szwendają się po „ulycach Stolycy”.Tym sposobem autorka i Redakcja Gazety Wyborczej udowodnili ponad wszelką wątpliwość jakość tzw „szczepionki covidowej” i zrównali z ziemią własne fundamentalne twierdzenia o potrzebie, wręcz konieczności szczepień. Oto nieszczepieni mają się dobrze, a szczepieni kryją się po kątach swoich nor i boją się wyściubić nosa na ulice polskich miast, miasteczek i wsi z lęku o własne zdrowie i życie! Rzecz jasna rozumiem, że z punktu widzenia autorki tekstu i redakcji gazety, która go publikuje lepiej byłoby, gdyby ci wszawi Nieszczepieńcy siedzieli już w getcie, albo w Auschwitz, ale póki co wciąż zaśmiecają swoją obecnością przestrzeń publiczną i Salonowej Michnikowszczyźnie w związku z tym brakuje „przestrzeni życiowej”, a winny temu jest nieudolny PIS. Kto jak kto, ale ta żydowska na wskroś gazeta powinna chyba pamiętać, że taki właśnie mechanizm jaki ona teraz propaguje ustami swojej publicystki, doprowadził do zagłady polskich żydów?! Dla normalnych Polaków jest to kolejna dobra wiadomość mikołajowa, gdyż widać że w szeregach Covidiotów takich jak pani Kublik i cały sztab GW wybuchła panika wynikająca z nieskuteczności „szczepionek”, które łyknęli bezmyślnie jak młode pelikany. To jest wiadomość nie tylko dobra, ale bardzo dobra, bo wróży jednak Polakom powrót do normalnej NORMALNOŚCI w której szczepionka jest SZCZEPIONKĄ, a normalne życie NORMALNYM ŻYCIEM. Równie wspaniałym prezentem jest wiadomość o 16% spadku oglądalności Faktów TVN i podobnym spadku oglądalności innych telewizji informacyjnych głównego ścieku. Polacy mają dosyć ich kłamstw i szczucia. I bardzo dobrze. Najwyższy CZAS!
Stop
rok temu
Sprawa wygląda tak że przez takich mądrych inaczej którzy tutaj się wypowiadają ze swoimi wyimaginowanymi potwierdzonymi sytuacjami ludzie boją się szczepić i mogą przez was umrzeć na covid. Moi znajomi niemal wszyscy są zaszczepieni każdy żyje i ma się dobrze kilku zachorowało teraz na covid pomimo 2 dawek szczepienia ale przebieg choroby jest łagodny. Nikt nie umarł po szczepieniu nikt nie miał ciężkich powikłań. Inaczej sprawa wyglada zanim podawali preparaty przeciw covid kilka osób ma po przejściu covid zaburzenia neurologiczne, niewydolność oddechową, problemy ze skokami ciśnienia. Nie chcesz Nie szczep się odwal kite lub nie ale nie szerz propagandy !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić