Niepokojące wieści z Syberii. Zdjęcie obiegło media

706

Mieszkańcy Jakucji udostępniają w sieci filmy i zdjęcia ze swojej okolicy, gdzie, nietypowo jak na tę porę roku, nie ma śniegu. Praktycznie w całym regionie temperatury są wyższe nawet o kilkanaście stopni. Eksperci alarmują, że grozi to poważnymi konsekwencjami.

Niepokojące wieści z Syberii. Zdjęcie obiegło media
Na Syberii jest coraz cieplej. (YouTube)

Filmy i zdjęcia opublikowane w sieci pokazują, że w części Syberii nie ma śniegu. W Olokminsku, Mirny i Ojmiakonie jest coraz cieplej, a temperatury są wyższe nawet o kilkanaście stopni niż zazwyczaj.

Na Syberii zrobiło się ciepło

Śnieg wciąż topnieje. Temperatura powietrza jest wysoka jak o tej porze roku. Utrzymuje się blisko zera lub tuż powyżej. Jak mówi moja mama Tatiana, nie pamięta tak ciepłej i bezśnieżnej jesieni. Ma teraz 69 lat, w młodości nosiłaby teraz ciężkie futra i futrzane buty, rzeka byłaby zamarznięta, a na ziemi byłaby twarda pokrywa śniegu - powiedział dla "Siberian Times" lokalny bibliotekarz 38-letni Ljubow.

W Jakucji znajduje się wieczna zmarzlina. To oznacza, że część skorupy ziemskiej znajduje w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku. Jeśli obecna sytuacja utrzyma się, zmarzlina będzie powoli zanikać, a z rozmarzającej ziemi uwolnię się duże ilości gazów cieplarnianych.

Mikhail ZheleznyakRosyjskiej Akademii Nauk powiedział, że to zjawisko już zachodzi. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura wzrosła o 4 stopnie Celsjusza. To może doprowadzić do poważnych konsekwencji, ponieważ aż 65 proc. Syberii obejmuje wieczna zmarzlina.

Klimat się zmienił i będzie zmieniać. Najbardziej intensywne zmiany zachodzą w południowej części strefy wiecznej zmarzliny. Teraz coraz gorzej jest w środkowej Jakucji, gdzie lód znajduje się blisko powierzchni - powiedział
Zobacz także: This is not normal 2 -Olyokminsk , Yakutia November, 02 2021
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić