Szok. To zdjęcie zrobiono 40 lat temu. NASA pokazała, jak wygląda teraz

181

Trwa szczyt klimatyczny COP26. Tymczasem NASA pokazuje jak globalne ocieplenie zmieniło środowisko w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Zniknęły lasy, jeziora i lodowce.

Szok. To zdjęcie zrobiono 40 lat temu. NASA pokazała, jak wygląda teraz
Zdjęcie wykonano zaledwie 40 lat temu. (NASA)

Zdjęcia satelitarne pokazują, jak zmiany klimatyczne spustoszyły wiele miejsc w różnych zakątkach świata. Pierwsze zdjęcia przedstawiają jezioro Urmia w Iranie, które kiedyś było drugim co do wielkości słonowodnym jeziorem na Bliskim Wschodzie. Ponieważ jest to basen zamknięty, woda z jeziora wypływa dopiero wtedy, gdy wyparuje - i dzieje się to coraz częściej.

Zmiany klimaty zmieniają świat na gorsze

Badania wykazały, że obszar jeziora Urmia, w którym żyją pelikany i flamingi, w ciągu ostatnich lat zmniejszył się o około 88 proc.

Na drugim zestawie zdjęć pokazano lód w Chugach Mountains na Alasce. W latach 80., z powodu rosnących temperatur, zaczął topnieć i do dnia dzisiejszego stracił połowę swojej grubości, przyczyniając się tym samym do wzrostu poziomu morza. Według ostatnich badań lodowce na całym świecie, z wyjątkiem Grenlandii i Antarktydy, tracą średnio 267 gigaton lodu rocznie.

Na ostatnich zdjęciach widać las w Amazonii w Brazylii. Tysiące drzew zostało wyciętych pod uprawy roślin i hodowle zwierząt co doprowadziło do zaburzeń całego ekosystemu.

W Glasgow trwa szczyt klimatyczny COP26. Uważany jest za przełomowe spotkanie, na którym pojawią się pomysły i realne rozwiązania problemu globalnego ocieplenia.

Zobacz także: Latarnia umarłych stanęła pod Lublinem. Pierwszy taki obiekt od wieków w Europie!
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić